Somijā autobraucējus par ziemeļbriežiem brīdina mobilā telefona lietotne

Somija nākusi klajā ar jaunu ideju, kā gada tumšajā laikā Lapzemē pasargāt ziemeļbriežus. Izveidota speciāla mobilo telefonu lietotne, kas brīdina autobraucējus par ziemeļbriežu tuvošanos. 

Anna Lēna Ziemeļbriežu fermā Lapzemē dodas ikdienas apgaitā, lai pabarotu savus dzīvniekus. Tur mitinās divsimt ziemeļbriežu, kuru uzturēšana ir viens no senākajiem Somijas ziemeļu reģiona arodiem.

Ziemeļbriežus tradicionāli apdraudējušas dažādas lietas, sākot no plēsējiem un beidzot ar klimata pārmaiņām. Tagad tām pievienojusies vēl viena – negadījumi uz autoceļiem.

Ņemot vērā, ka Somijas ziemeļos brīvā dabā ganās aptuveni 300 000 ziemeļbriežu, tā ir nopietna problēma,

jo ziemeļbrieži labprāt piesnigušo mežu vietā izvēlas gludos ceļus, lai pārvietotos. Katru gadu uz ceļiem iet bojā vairāk nekā 4000 ziemeļbriežu.

"Lielākā daļa no ziemeļbriežiem, kas iet bojā, ir mātītes. Nepieciešami trīs gadi, lai viņas pieaugtu un dzemdētu, un, ņemot vērā, ka ziemeļbrieži domāti gaļai, tas rada būtiskus zaudējumus," teica ziemeļbriežu audzētāja Anna-Lēna Jankala.

Iepriekšējos gados bijušas vairākas iniciatīvas – mēģināts fermās esošo ziemeļbriežu ragus iekrāsot ar atstarojošu krāsu. Tāpat ziemeļbriežiem ap kaklu likti atstarotāji un liktas brīdinošas pārvietojamās ceļazīmes, lai novērstu viņu saskriešanos ar automašīnām, šķērsojot ceļu.

"Tas ir liels zaudējums ziemeļbriežu audzētājiem, un, protams, arī pašam braucējam, kurš iesaistīts avārijā. Lai gan dzīvības zaudēšana šādos negadījumos ir ļoti reta, cieš gan dzīvnieks, gan automašīna, kuras labošana prasa naudu," sacīja Laplandes satiksmes un vides centra direktors Jāko Jinampa.

Tagad amatpersonas nākušas klajā ar jaunu iniciatīvu – mobilā telefona lietotni, kurai dots nosaukums "Ziemeļbriežu zvans".

To izmantojot, cilvēks, kas pamanījis ziemeļbriedi, var to reģistrēt ar vienu klikšķi, un programma uzreiz izveido brīdinājuma zonu pusotra kilometra diametrā, kas saglabājas stundu. Autobraucēji, kuri izmanto ziemeļbriežu zvanu, uzreiz saņem brīdinājumu, ja iebrauc šādā teritorijā, un sāk braukt piesardzīgāk.

Lai stimulētu lietotnes lietošanu, pirmās tūkstoš aplikācijas speciālā kampaņa tika ieinstalētas tālbraucēju, taksistu un autobusu šoferu telefonos.

Sākotnēji dati liecina, ka šī sistēma ir pārsteidzoši efektīva – Lapzemes vides, satiksmes un ekonomiskās attīstības centrs ziņo, ka novembrī bijis simt reizes mazāks negadījumu skaits, salīdzinot ar pērnā gada novembri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti