Rīgas Stradiņa universitātes studentes izgudro ierīci insulta savlaicīgai atklāšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) 6. kursa studente, vāciete, Viktorija Šēfa kopā ar savu kolēģi, arī RSU studenti, Kiū Ang Tī Nījenu radījušas inovatīvu implantu insulta novēršanai. Paredzēts, ka tas, ievietots asinsvados, brīdinās par insulta risku un informēs mediķus, ja insults jau būs piemeklējis pacientu.

Ideja radusies, jo Šēfas vecmammai bijis insults un, lai arī viņai bijusi speciāla aproce ar pogu, kas izsauc palīdzību, to vecmamma tobrīd neesot bijusi spējīga nospiest, tādēļ Viktorija sākusi domāt par sistēmu, kas par insultu mediķiem paziņotu automātiski.

"Insults ir galvenais kustību traucējumu izraisītājs Eiropā, un katra desmitā nāve ir insulta radīta. Tādēļ ideja dzima no problēmas.

Mūsu ideja sākumā bija ļoti zemā līmenī. Tad mēs to attīstījām, apmeklējām dažādus hakatonus un ideja auga, un tā mēs esam nonākušas līdz tam, kas ir tagad," stāsta Šēfa.

Rīgas Stradiņa universitātes 6. kursa studente Viktorija Šēfa
00:00 / 05:56
Lejuplādēt
Paredzēts, ka ierīce būs savienota ar telefonu. "Jums telefonā būs aplikācija un tā redzēs, kā jūs jūtaties. Ja notiks insults, tad aplikācija to atpazīs un pirmo trauksmes ziņu nosūtīs pacientam. Ja tā būs viltus trauksme, pacients varēs to atcelt. Bet, ja insults būs īsts un pacients vairs nevarēs neko darīt, tiks nosūtīts signāls radiniekiem un slimnīcai, lai sūtītu pacientam palīdzību."

 

Viņa atzīst, ka ierīces radītāji tikuši līdz tās testēšanai. "Mēs vēlamies veikt visus testus, lai redzētu, vai viss, kas teorētiski strādā, strādā arī praktiski, jo starp teoriju un reālo dzīvi ir liela atšķirība. Runājot ar asinsvadu ķirurgiem, mēs arī atklājām, ka ir liela atšķirība starp to, ko mēs vēlamies darīt, un starp to, kas patiesi ir nepieciešams.

Mēs tagad esam otrajā fāzē – mēs testējam ideju, veidojam prototipu un izmantojam to simulācijās, lai redzētu, kā tas darbojas."

Šēfa kopā ar savu kolēģi līdztekus nepieciešamajiem darbiem Rīgā dodas biznesa braucienos. Abām esot palīgi un padomdevēji citās valstīs – viņi lielākoties palīdz fizikas jomā. 

Tomēr, vai uzņēmumu, kas ražos šo ar lielu potenciālu apveltīto produktu, veidot Latvijā, jaunās zinātnieces vēl vērtēs, jo tas atkarīgs no tā, kura valsts būs gatava sniegt finansiālu atbalstu idejas attīstīšanā.

"Mēs ļoti vēlamies komandā dabūt latviešus, bet mums neizdodas. Mēs izsūtām piedāvājumus, bet nesaņemam atbildes. Mēs ļoti vēlamies latviešus komandā, jo tas atvieglotu arī mūsu darbu, ja būtu kāds, kurš labāk pārzina Latvijas likumdošanu.  Tas, kur mēs izveidosim savu kompāniju, ir ļoti atkarīgs no tā, kur mēs saņemsim kādu finansiālu atbalstu.

Ja mēs varēsim saņemt atbalstu no Latvijas, mēs, protams, veidosim uzņēmumu Latvijā. Ja mēs saņemsim atbalstu no Vācijas vai Zviedrijas, tad veidosim uzņēmumu tur.

Tātad tas, kur mēs reģistrēsim savu "start-up" uzņēmumu, ir ļoti atkarīgs no tā, kura valsts mums sniegs atbalstu," saka Šēfa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti