Radio vadāmie lidaparāti palīdz arheoloģiskajos darbos

Miniatūro radio vadāmo lidaparātu, ko dēvē par droniem vai dūceņiem, izmantošana kļūst arvien plašākā un šobrīd tie jau pierādījuši savu noderību arī arheoloģiskajos izrakumos. Tas, ka no gaisa reizēm var atklāt citādi uz zemes nemanāmas lietas, bija zināms jau sen, taču līdz šim tradicionālās aviācijas izmantošana izrakumos bija dārgs un sarežģīts pasākums.

Kastilo pilsētiņas apkaimē Spānijas Andalūzijas provincē cilvēku mītņu pēdas saglabājušās jau kopš 3000 gadus pirms mūsu ēras. Arheologi pēta oretani cilts ibēriešu pilsētas paliekas, kam savulaik bija svarīga loma Romas karos ar Kartāgu, kas, kā zināms, beidzās ar pēdējās sagrāvi. 

Izrakumi notiek vairākus gadus, bet tagad, pateicoties mobiliem filmējumiem no gaisa, zinātnieki spēj iegūt daudz pilnīgāku pārskatu par paveikto.

"Mēs varam uzņemt objekta fotogrāfiju 360 grādu leņķī, kas ļauj mums datorā izveidot tā telpisku attēlu un redzēt, kā mainās izrakumu lauks no gada uz gadu," pastāstīja fotogrāfs Hosē Pedrosa.

Pateicoties tehnoloģijām, nav vairs jāveic nogurdinoši detalizēti apraksti par atradumiem, lai spētu tos vieglāk datēt. "Tagad es, piemēram, ieraugu monētu un es varu tikai pateikt arheologam, ka tā te bija, un uzreiz likt somā," piebilst arheologa asistente Estere.

Ar dūceņu līdzdalību tiek iegūta jauna informācija par senajām jūdu apmetnēm Spānijas teritorijā. "Ēka, ko mēs tagad atrokam, ir saistīta ar ebreju apmetnēm, un, ja viss būs, kā mēs paredzam, tad apstiprināsies hipotēze, ka šī ir senākā tāda apmetne Ibērijas pussalā," vērtē areheologs Eduardo Kastiljo.

Analizējot no gaisa uzņemtos attēlus, tiek arī atklātas objektu kopsakarības, kas nav pamanāma no cilvēka acu augstuma līmeņa, un noteikti jauni virzieni, kur veikt izrakumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti