Marsa zonde «Opportunity» beigusi  veiksmīgo misiju

ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) uz Marsu nosūtītais pašgājējs robots “Opportunity” beidzis darbu. Tomēr projekta īstenotāji norāda, ka iekārta 60 reizes pārsniegusi plānoto misijas laiku un devusi zinātniekiem vērtīgu informāciju.

“Misija ilga 14 ar pusi gadus. Mēs [pa Marsu] nobraucām vairāk nekā 45 kilometrus jeb pārsniedzām maratona distances garumu. Tā uz Marsa virsmas strādāja vairāk  nekā 5000 dienu. Tas ir neticami misijai, kura bija plānota 90 dienas ilga,” stāstīja projekts menedžeris Džons Kallass. 

NASA pārstāvji informē, ka “Opportunity” nosēdās uz Marsa virsmas 2004. gada janvārī. Pagājušā gada jūnijā putekļu vētras laikā sakari ar robotu pārtrūka, un visi mēģinājumi tos atjaunot bija neveiksmīgi. Misija oficiāli slēgta un vienlaikus atzīta par vienu no veiksmīgākajiem ASV kosmosa administrācijas projektiem.

Robota galvenais mērķis bija meklēt liecības par Marsa pagātni, tostarp par dzīvībai piemērotiem apstākļiem. Pēc vairāk nekā 200 tūkstoš attēlu un citas informācijas analīzes zinātnieki atzina, ka Marss tālā pagātnē bija mitra, un organiskās dzīvības formām piemērota planēta.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti