Rīta Panorāma

Sāk Centrāltirgus teritorijā esošo kiosku demontāžu

Rīta Panorāma

Latvijas fotogrāfijas muzejā - V. Rīdzenieka fotoizstāde "Sejas un stihijas"

Latvijā veikts atklājums ļaus drošāk ražot medikamentus

Latvijas zinātnieku atklājums ļaus drošāk ražot fluoru saturošus medikamentus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Viens no 2019. gada vērtīgākajiem atklājumiem Latvijas zinātnē saistīts ar fluoru, kas atrodams lielā daļā medikamentu, ko ikdienā izmanto miljoniem cilvēku visā pasaulē. Latvijas Organiskās sintēzes institūtā izstrādāts jauns reaģents, kas turpmāk ļaus ķīmiķiem visā pasaulē ērtāk un drošāk strādāt ar fluoru saturošiem savienojumiem.

“Vairāk nekā 25% zāļu vielu, kas šobrīd ir tirgū, satur vismaz vienu fluora atomu. Jaunākās tendences rāda, ka, piemēram, ASV Pārtikas un zāļu pārvaldē, kas apstiprina jaunas zāļu vielas ASV tirgum, aptuveni puse jauno zāļu vielu satur savā ķīmiskajā struktūrā vismaz vienu fluora atomu,” zina stāstīt Latvijas Organiskās sintēzes institūta pētnieks Jānis Veliks.

Viņa vadībā tiek strādāts pie jauniem reaģentiem fluora organisko savienojumu iegūšanai. Rezultātā tapusi jauna metode, ko nākotnē varētu izmantot ķīmiķi visā pasaulē.

“Līdz šim fluormetilēna grupas pārnesei pārsvarā tika izmantoti freoni, kas ir vai nu gāzveida viela, vai viegli gaistoši šķidrumi, kas bieži vien ir videi nedraudzīgi, pat toksiski, kā var redzēt uz šī iepakojuma. Tas, ko mēs esam izstrādājuši, ir metode, kurā izmanto cietu, viegli lietojamu reaģentu tai pašai ķīmiskajai pārvērtībai,” skaidro Veliks.

Organiskās sintēzes institūtā tapusī metode, pie kuras strādāts pusotru gadu teju katru dienu, ir ķīmiķiem daudz ērtāka, drošāk lietojama un videi draudzīgāka. Vairs netiek bojāts ozona slānis. Jaunais reaģents ļaus vieglāk veidot jaunas fluoru saturošas molekulas, un tam ir labs potenciāls aktīvo farmaceitisko vielu ražošanā.

Interesi par šo atklājumu sagaida arī ārpus Latvijas robežām. “Ir zinātniskās publikācijas par šī reaģenta pielietojumu prestižos žurnālos,” stāsta pētnieks.

Ļoti iespējams, šo Latvijā tapušo metodi nākotnē izmantos medikamentu ražošanas industrija visā pasaulē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti