Rīta Panorāma

Telefonsaruna ar EK priekšsēdētājas izpildvietnieku par ekonomiku un tirdzniecību Valdi Dombrovski

Rīta Panorāma

Eiropas satelīts mērīs globālā jūras līmeņa izmaiņas

Pēta ergonomikas ietekmi uz biznesu

Jaunais zinātnieks pēta, kā labi darba apstākļi palīdz biznesam

Latvijas Universitātes un Rīgas Stradiņa universitātes profesors Dr. sc. admin. Henrijs Kaļķis vairākus gadus studējis un stažējies ārpus Latvijas. Tagad viņš uz dzimteni atvedis jaunu, inovatīvu studiju programmu, kas māca pētīt ergonomikas ietekmi uz biznesu.

Kaļķis varētu būt viens no gados jaunākajiem profesoriem. Viņa specialitāte ir ekonomika un ergonomika. Lai gan sākotnēji šķiet, kā šīs jomas varētu būt nesavienojamas, patiesībā tām var atrast kopīgo.

Bieži vien pirmās asociācijas ar vārdu "ergonomika" ir saistītas ar pareizu krēsla un galda augstumu, strādājot pie datora. Tomēr ergonomika ir daudz plašāka tēma –  Kaļķis pēta, kā šī joma ir saistīta ar biznesu un darba ražīgumu

“Abas zinātnes ir savā starpā saistītas, jo ergonomika pēc būtības ir zinātne par strādājošo labklājību, un  vienlaicīgi mēs domājam par biznesa efektivitāti. Šīs divas lietas iet roku rokā,” skaidro profesors.

Kaļķis savulaik absolvēja Latvijas Universitātes Biznesa vadības un ekonomikas fakultāti. Pēc tam stažējies arī Dānijā un ASV. Tieši ārzemēs viņš nonāca līdz tādai zinātnes nozarei kā ergonomika. Tagad šīs zināšanas viņš ir atvedis arī uz Latviju, kur māca studentus un sadarbojas ar daudziem uzņēmumiem, lai  tie varētu radīt drošus, veselīgus, komfortablus darba apstākļus saviem darbiniekiem. Kopā ar kolēģi Kaļķis ir izdevis grāmatu par šo jomu.

“Teorijai ir jāstrādā kopā ar praksi. Mēs dodamies reālās darba vidēs, ražošanas organizācijās un veicam pētījumus. Ergonomikai ir ļoti liela nozīme ne tikai biznesa veicināšanā, bet arī strādājošo labklājības veicināšanā,” uzsver profesors.

Amerikā gūto pieredzi Kaļķis cenšas ieviest Latvijā, mācot studentus industriālās inženierijas vadības programmā Latvijas Universitātē: “Gan Rietumeiropā, gan citās pasaules vadošajās universitātēs šāda tipa studijas tiek piedāvātas. Aktīvi strādāju pie dažādiem pētījumiem. Pie mums vēršas uzņēmēji, kas vēlas veikt dažādus pētījums savās organizācijās. Ergonomika ir kļuvusi diezgan populāra zinātne pēdējos gados”.   

Ja kādreiz darba devēji pievērsa uzmanību tikai fiziskajai veselībai, tad šobrīd liela nozīme ir arī garīgajai veselībai.

Tam visam ir jāiet roku rokā, lai varētu izveidot veiksmīgu un ražīgu biznesa organizāciju. Kaļķis pēta, kā to īstenot, tostarp izmantojot ierīces, kas var izmērīt muskuļu nogurumu. 

“Reālos pētījumos praksē mēs izmantojam dažādas ierīces, ar kuru palīdzību varam nomērīt strādājošo dažādus parametrus, lai varētu secināt, vai viņš strādā ar pārslodzi,” skaidro profesors.

Kaļķis ir pārliecināts, ka Latvijā zinātniekiem ir ļoti labas iespējas. “Ir arī dažas nišas, kas vēl nav aizņemtas, un pasaules līmenī šādi pētījumi noder. Līdzīgi arī manā gadījumā. Pabiju Amerikā, ieguvu starptautisko pieredzi un uzskatu, ka mans pienākums ir palīdzēt ar pētījumiem un attīstīt šo zinātnes jomu šeit, Latvijā. Tādas lietas, kas nav pētītas ārzemēs, mēs varam ļoti veiksmīgi izpētīt šeit,” uzsver profesors. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti