Digitālās Brokastis

Vakuuma transportlīdzeklis, 6G internets, kontaktlēcu robots un saruna par Tildes Balsi

Digitālās Brokastis

The Polite Type - tehnoloģisks risinājums interneta huligānisma mazināšanai

Unikāls ieskats Latvijas armijas tehnoloģijās - sakari, sensori un tehnoloģiju integrācija

Izgaistoši ieraksti tagad arī «Twitter». Spilgtākie tehnoloģiju jaunumi šonedēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Digitālajiem gardēžiem “Radio Naba” raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā savu iknedēļas tehnoloģiju TOP 10. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. Pieejamas jaunās “PlayStation 5” konsoles

No 19. novembra arī Latvijā ir pieejama jaunā spēļu konsole “Playstation 5”, kas piedāvā nebijušu ātrumu un jaudu, augstu izšķirtspēju (līdz pat 4K 120FPS), revolucionāras tehnoloģijas un futūristisku dizainu. PS5 konsole ir pieejama divos modeļos: digitālā versijā bez diskdziņa un ar “Ultra HD Blu-Ray” optisko diskdzini. Abi modeļi piedāvā vienādas tehniskās specifikācijas. Vienīgā vizuālā atšķirība ir abu konsoļu forma, kas diska versijai paredz nelielu sāna izvirzījumu, kamēr digitālā versija ir vizuāli simetriskāka. 

2. “Twitter” tagad arī izgaistoši ieraksti

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

Sociālais tīkls “Twitter” izziņojis, ka tas oficiāli publicē tās jaunāko funkcionalitāti – “Fleets” jeb izgaistošie ieraksti. Lietotājs var nopublicēt tekstu, pārpublicēt citu “Twitter” ierakstu, ievietot fotogrāfiju vai īsu video, un šis ieraksts būs redzams diennakti. “Twitter” cer, ka “Fleets” iedrošinās lietotājus daudz biežāk dalīties ar tā mirkļa pārdomām un palielinās “Twitter” lietošanas biežumu. Šī jaunā iespēja ir pieejama visiem “Twitter”” mobilās versijas lietotājiem neatkarīgi no tā, kur tie dzīvo un kādu operētājsistēmu izmanto. “Fleets” var atrast pašā laika līnijas augšā aplīšos, kas atgādina stāstu ikonas “Instagram” sociālajā tīklā.

3. “Google Pay” kļūst par pilnvērtīgu finanšu pārvaldības lietotni

Lietotne “Google Pay”, kura no 17. novembra ir pieejama arī Latvijā, piedzīvojusi ievērojamu atjauninājumu, kas transformē lietotni par pilvērtīgu finanšu instrumentu. Jaunajā versijā, kas sākotnēji būs pieejama Amerikas Savienotajās Valstīs, lietotnei būs trīs jaunas sadaļas: “Maksāt”, “Izpētīt” un “Ieskats”. “Maksāt” sadaļā varēs veikt vienādranga (peer-to-peer) maksājumus un redzēt savu maksājumu vēsturi. “Izpētīt” sadaļā tehnoloģiju uzņēmums “Google” piedāvās dažādus izdevīgus darījumus un atlaides. Un “Ieskats” sadaļā lietotājs varēs pievienot savas bankas kontu, lai redzētu savu finanšu kopskatu. Atjauninājums ļaus arī ieskatīties lietotāja “Gmail” un “Google Photos” kontos, lai sameklētu tur čeku fotogrāfijas.

4. “SpaceX” veiksmīgi nogādā četrus kosmonautus Starptautiskajā kosmosa stacijā

Privātā kosmosa tehnoloģiju uzņēmuma “SpaceX” kapsula “Crew Dragon” četru kosmonautu sastāvā veiksmīgi dienu pēc palaišanas sasniegusi Starptautisko kosmosa staciju. Šis lidojums iezīmē jaunu lidojumu sēriju “SpaceX” un Nacionālās aeronautikas un kosmosa izpētes pārvaldei (NASA). Maiks Hopkins, Viktors Glovers, Šenona Vokere un Soiči Noguči veiksmīgi pievienojās kosmosa stacijai, “Crew Dragon” kosmosa kuģim automātiski veicot pievienošanos. Kosmonauti dzīvos un strādās stacijā llīdz nākamā gada pavasarim, kad veiks atgriešanos uz zemes ar “Crew Dragon” lidaparātu.

5. “Google” radījusi rīku koku blīvuma noteikšanai pilsētā

Tehnoloģiju kompānija “Google” radījusi risinājumu, kas ikdienā sakarsušajām pilsētām ļaus saglabāt vēsumu. Rīks “Tree Canopy Lab” iezīmēs tās vietas, kur koki būtu nepieciešami visvairāk. Rīks to paveic, izmantojot satelītattēlus, kā arī mākslīgo intelektu, lai noskaidrotu ikviena koka precīzu atrašanās vietu pilsētā. Rīks šo informāciju ievieto interaktīvā kartē kopā ar datiem par to, kuras apkaimes ir blīvāk apdzīvotas un tādējādi neaizsargātākas pret augstām temperatūrām. Losandželosa ir pirmā pilsēta, kur izmēģināts jaunais rīks, un secināts, ka vairāk nekā puse pilsētas iedzīvotāju dzīvo tur, kur koki apēno mazāk nekā 10% viņu apkārtnes.

6. “Aerones” ieguvis 2,5 miljonu eiro lielu finansējumu

Latvijas tehnoloģiju uzņēmums "Aerones" ir saņēmis Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda (EJZF) 2,5 miljonu eiro dotāciju, lai testētu un pielāgotu jau izstrādātos sauszemes vēja turbīnu lāpstiņu pārbaudes, apkopes un remonta risinājumus vēja turbīnu apkalpošanai atklātā jūrā, informēja uzņēmuma pārstāve Jūlija Giforda. Plānots, ka "Aerones" izstrādātā inovatīvā robotizētā piekļuves un uzturēšanas sistēma, ļaus samazināt apkopes kuģu degvielas izmaksas un emisijas, projekta kopējo izpildes laiku un pagarināt turbīnu lāpstiņu kalpošanas ilgumu, vienlaikus atbalstot piekrastes infrastruktūru.

7. “Giraffe 360” ieguvis 4,5 miljonu ASV dolāru lielu finansējumu

Latvijā radītais jaunuzņēmums “Giraffe 360” ieguvis 4,5 miljonu ASV dolāru lielu finansējumu, kas turpinās uzņēmuma straujo izaugsmi. Uzņēmums ir īpašs ar to, ka radījis 3D skenēšanas kameru, kas sniedz augstas izšķirtspējas mājokļa attēlus, kvalitatīvu stāvu plānu un piedāvā virtuālās ekskursijas, kas atvieglo nekustamo īpašumu aģentu un brokeru darbu. Kā stāsta “Giraffe 360” vadītājs Miks Opelts: “Abonentu skaits 2019. gadā auga par 800%, un varētu būt vēl lielāks pieaugums tieši 2020. gadā.”

8. ASV izveidota lobija organizācija elektroauto popularizēšanai

Izveidota organizācija “ZETA” (Zero Emission Transportation Association), kuras mērķis ir panākt 100% pāreju Amerikas Savienotajās Valstīs uz elektroauto līdz 2030. gadam. Tajā apvienojušās 28 kompānijas, kuras iesaistītas elektroauto industrijā, tai skaitā, “Tesla”, “ABB”, “Siemens” un “Uber”. “ZETA” centīsies panākt lielus ieguldījumus infrastruktūras attīstībā, nodrošinot pieejamus uzlādes punktus visā valstī, un lobēs vēlmi attīstīt elektroauto ražošanu.

9. “Apple” samaksā 113 miljonu ASV dolāru lielu kompensāciju bateriju skandālā

Tehnoloģiju uzņēmums "Apple" samaksās 113 miljonus ASV dolāru, lai atrisinātu situāciju ar pārmetumiem par vecāku "iPhone" viedtālruņu darbības palēnināšanu. 2016. gadā "iPhone 6", "7" un "SE" modeļu darbība tika palēnināta, ko novēroja liels cilvēku skaits. "Apple" skaidroja tālruņu darbības palēnināšanu ar to, ka tādā veidā saglabā novecojošo akumulatoru darbības laiku. Uzņēmums tā arī nav atzinis pret to vērstos pārmetumus, taču spēra soļus, lai atlīdzinātu “iPhone” īpašniekiem.

10. Maskavā izmanto robotu ēku dezinfekcijai

Krievijas Vēstures muzejā Maskavā Covid-19 iznīcināšanai izmantots jauns robots, kas paredzēts ēku dezinfekcijai. Ierīce ar nosaukumu “UltraBot” vīrusa iznīcināšanai izmanto lielu ultravioleto staru devu. Dezinficēšanu ēkās parasti veic, izmantojot dārgus un grūti lietojamus aerosola dezinfekcijas līdzekļus vai ultravioletās tehnoloģijas, taču arvien populārāki daudzviet pasaulē kļūst roboti, kas spēj iznīcināt vīrusu un baktēriju membrānas, izmantojot tā dēvēto "smago" ultravioleto starojumu. Robots automātiski ģenerē telpas digitālo karti. Tas atrod šķēršļus un no tiem izvairās. Līdz ar to dezinfekcija tiek veikta ar ultravioleto staru palīdzību, neizmantojot cilvēka spēku. “UltraBot” tika izstrādāts “Skoltech” Intelektuālās un kosmosa robotikas laboratorijā Skolkovā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti