Rīta Panorāma

Gazas joslā pret "Hamās" teroristiem cīnās arī suņi

Rīta Panorāma

Intervija ar Zemessardzes komandieri Kasparu Pudānu

Atminēts "šampanieša paukšķa" noslēpums

Atminēts «šampanieša paukšķa» noslēpums

Jaunā gada sagaidīšanas brīdī daudzi atvēra dzirkstošo dzērienu pudeles un dzirdēja raksturīgo skaļo paukšķi. Austrijas zinātniekiem izdevies noskaidrot, ka šajā brīdī izlidojošā korķa skaņu pastiprina tas pats princips, kas rada sprādzienu lidmašīnai, pārvarot skaņas ātruma robežu. 

Ir zināms, ka skaņa ir svārstības vai viļņi, kas vienmērīgi izplatās no kāda avota, un to uztver mūsu auss. Brīdī, kad kaut kas pārsniedz tās ātrumu, skaņa vairs nespēj izplatīties uz priekšu, sakoncentrējas un sākotnēji rada sprādziena skaņu.

No pudeles izplūstošā gāze ātri sasniedz skaņas ātrumu – apmēram 1235 kilometrus stundā, bet pēc tam apsteidz korķi ar ātrumu 1440 kilometri stundā.

Fiziķis Lukass Vāgners skaidroja:

"Mēs zinājām, ka paukšķošā skaņa pastāv, bet nezinājām precīzi, ka tā ir virsskaņas parādība. Tā ir šī virsskaņas sprādziena, kas pazīstams arī no reaktīvajiem dzinējiem, un spiediena viļņa, kas rodas, korķim radiāli izplešoties, kombinācija."

Zinātnieki arī noskaidroja, ka no kakliņa iznākušos nosacītos "dūmus" rada sasaluši oglekļa dioksīda kristāli. Gāze izplešoties ļoti spēcīgi atdziest, un var sasniegt pat mīnus 130 grādu temperatūru. Tomēr jāpiebilst, ka šajā ziņā princips apskatīts ļoti vispārīgi, un, ja nākamajos svētkos dzirkstošā dzēriena pudeli vēlaties atvērt apbruņoti ar patiesi dziļām teorētiskām zināšanām, jākonsultējas ar profesionāliem fiziķiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti