Stāstnieki pulcēsies festivālā «Omotu stuosti» Preiļos un Jasmuižā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Šajā nedēļas nogalē pirmais Latgales stāstnieku festivāls “Omotu stuosti” notiek Preiļos un Jasmuižā, pulcējot kopā aptuveni 30 dalībniekus no visiem Latvijas novadiem. 

Festivāla tēma šogad ir Latgales tradicionālā keramika un podnieki, kā arī stāsti par šo amatu un amatu pratējiem. Stāstnieki priecēs klausītājus trīs publiskos pasākumos, bet paši dalībnieki triju dienu garumā piedalīsies dažādās meistardarbnīcās, radošās diskusijās un nodarbībās.

Pirmais Latgales stāstnieku festivāls “Omotu stuosti” Preiļos un Jasmuižā, ko organizē UNESCO Latvijas Nacionālā komisija, Preiļu novada dome, Preiļu galvenā bibliotēka sadarbībā ar daudziem vietējiem atbalstītājiem, norisinās no 22. līdz 24.jūlijam.

UNESCO Latvijas Nacionālā tīkla “Stāstu bibliotēka” koordinatore Evija Maļkeviča stāsta, ka no dažādiem pasākumiem, sarīkojumiem un aktivitātēm ir izauguši katrā novadā pa festivālam.

“Mums patiešām prieks, ka šogad mēs tiksimies pirmajā stāstnieku festivālā, jo Latvijā šogad notika 10. Kurzemes festivāls, Zemgalē notiks šogad piektais Zemgales festivāls, Vidzemē otrais stāstnieku festivāls, tad nu Latgalē pirmais, un mēs ceram turpināt šo tradīciju arī turpmāk,” saka Maļkeviča.

UNESCO sadarbības tīklā šobrīd aktīvi darbojas 33 Latvijas bibliotēkas, Latgalē aktīvākās ir Preiļu un Rēzeknes bibliotēka, taču pirmais stāstnieku festivāls notiek tieši Preiļos.

Maļkeviča atzīst, ka stāstnieku festivālu tradīcija nebūtu izveidojusies tik daudzveidīga, ja šajā projektā netiktu iesaistīti savas jomas profesionāļi, stāstnieku psiholoģijas un dzīvesstāstu zinātāji, folkloristi Māra Mellēna un Guntis Pakalns, ko droši var dēvēt par festivāla krustvecākiem.

Māra Mellēna īpaši uzsver stāstnieku festivāla pamatmisiju: “Visu stāstnieku festivālu viens no pamatuzdevumiem ir ļaut dzīvot dzīvai latviešu valodai visās tās dialektu izpausmēs, un Preiļos un Aizkalnē būs latgaliešu valodas svētki”.

“Lai cilvēks pats sevi apzinātos un lai viņš saprastu savu identitāti, viņš, protams, to salīdzina ar citiem. Un tamdēļ pirmā Latgales festivāla viesi ir arīdzan stāstnieki no Kurzemes, stāstnieki no Zemgales, Vidzemes un stāstnieki no Latgales,” piebilst Mellēna.

Viens no festivāla uzdevumiem ir veidot atpazīstamu un radošu platformu Latgales amatniecības izzināšanai un popularizēšanai. Šī gada tēma veltīta Latgales tradicionālajai keramikai un podniekiem, kā arī stāstiem par šo amatu un amatu pratējiem.

Maļkeviča uzsver, ka katrā novadā ir kāda tēma. “Kurzemē viņi vāra stāstus kopā ar zivju zupu, Vidzemē tie ir stāsti par krēsliem, Zemgalē gāž podus, tad Latgalē šī te odziņa ir fokusēšanās uz mūsu amatiem, uz meistariem. Šī festivāla ietvaros mums būs iespēja dzirdēt trīs pērles: Vasiļevska kungu, Pauliņa kungu no Krāslavas un vietējo keramiķi Caicu,” atklāj Maļkeviča.

Festivāla trijās dienās ir vairāki pasākumi, kas ir domāti gan jauniešiem, gan bērniem, kā arī ikvienam interesentam. Par stāstnieku iedrošināšanu rūpēsies Latgales stāstnieks Dainis Platacis, kas ir Latgalē pazīstams muzikants un Andrupenes Tautas nama direktors, un folklorists, stāstnieks Guntis Pakalns.

Organizētāji un festivāla ierosinātāji cer, ka tradīcija neapsīks un nākamajos gados piedāvās jaunu tematiku, cels godā citus ne mazāk populārus amatus Latgalē, piesaistīs aizvien lielāku stāstītāju un klausītāju pulku.

Preiļos un Aizkalnē stāstnieku festivālā būs dzirdami 30 dažādu novadu stāstnieki. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti