Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

«Zvaigžņu karu» slepenie faili

Jauns raidījums par tautastērpu

LTV jaunums - raidījums «Uzvelc tautastērpu!»

No 7.janvāra Latvijas Televīzijas (LTV) pirmā kanāla ēterā ceturtdienu vakaros plkst. 19.30 būs skatāms jauns raidījums "Uzvelc tautastērpu!", kurā tiks meklētas robežas starp pareizo un nepareizo tautastērpu. Žurnālisti Agnese Kleina un Dīvs Reiznieks katrs soli pa solim veidos savu ideālo tautastērpu, lai svinīgi to uzvilktu2018. gada Dziesmu un deju svētkos.

Dīvs Reiznieks tautastērpā ģērbies, kopš viņš sevi atceras, savukārt Agnese Kleina ir viena no retajām, kura ikdienā uzdrīkstas valkāt ekstravagantos Brigitas Strodas kroņus, kuru radīšanai iedvesma rasta tradicionālajās latviešu galvasrotās. Vadoties pēc savām saknēm, Agnese Kleina izvēlējusies darināt Nīcas tautastērpu, bet Dīvs Reiznieks veidos Ziemeļlatgales tērpu.

"Mēs noteikti nemēģināsim pateikt, kā ir jāģērbjas šodien, nākamajos Jāņos vai Latvijas simtgadē," uzsver raidījuma vadītājs Dīvs Reiznieks. "Mēs dosim iedvesmu izvēlēties - iespējams ģērbties tieši tā, kā ir norādīts grāmatā, iespējams veidot mūsdienīgas atsauces uz tautastērpu, bet var ģērbties arī pilnīgi "kreizī"," viņš pauž.

"Mani interesē, cik ļoti mūsu robežmeklējumi starp pagātni, tagadni un mazliet arī nākotni ietekmēs cilvēkus, kuri līdz šim par to nebija domājuši," saka Agnese Kleina. "Iespējams, kāds sadusmosies, apvainosies, saskums, bet varbūt kaut kur pakausī nolems - hmm, bet es nekad nebiju iedomājies, ka var arī tā, lai kas arī tas nebūtu," viņa norāda.

Raidījums "Uzvelc tautastērpu!" ir aicinājums sajaukt kopā tradicionālo ar aktuālo un mainīgo, lai veidotos jauni risinājumi - apzinoties to, kas mums ir bijis, un izprotot, kas vērtīgs atrodams mūsdienās, dot cilvēkiem izvēli. Ikviens var veidot savu pareizo vai mūsdienīgo tautastērpa risinājumu.

Pirmajā raidījumā Dīvs Reiznieks un Agnese Kleina pētīs, kādi dārgumi glabājas Latvijas Nacionālā vēstures muzeja skapjos un kastēs. Viņiem būs iespēja pašiem aptaustīt, apskatīt un pat uzmērīt 160 gadus vecu vainagu, senās cepures, izpētīt mēteļus un atklāt, ka katrs no 14 Nīcas brunčiem ir citādāks. Tuvāk tiks izpētīti arī mākslinieces Annas Aizsilnieces tērpi, kuri pirmajā brīdī atgādina tradicionālos etnogrāfiskos tērpus, taču, apskatot tuvāk, rada daudz pārsteigumu. Ar savu personīgo stāstu par tautastērpu dalīsies Vaira Vīķe-Freiberga. Izrādās, eksprezidente savu pirmo tautastērpu varēja darināt tikai tad, kad jau bija precētas sievas kārtā. Tautastērpa trūkums savulaik bija šķērslis, lai dejotu slavenajā Kanādas deju ansamblī "Diždancis".

Jau nākamajos raidījumos Dīvs Reiznieks un Agnese Kleina ķersies klāt savu tautastērpu darināšanai, gūstot zināšanas no dažādiem tērpu darināšanas aroda meistariem, meklējot robežas starp pareizo un nepareizo taustastērpu un rādot, kāds tautastērps top mūsdienās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt