Iznākusi Valda Celma grāmata par baltu dievībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Izdevniecība "Lauku Avīze" laidusi klajā Valda Celma grāmatu "Baltu dievestības pamati", kurā autors raksta par dievturības izpratni: baltu/latviešu dievībām, ilustrē visu ar dainām un dievturības pētnieku citātiem. Grāmata ir veltījums baltu vienībai - tās teksts ir lasāms latviešu un lietuviešu valodā.

Grāmata atklāj galvenos dievību izpratnes principus, ko piekopj dievturi, vēsta par latviešu mitoloģijas galveno dievību funkcijām, izskaidro latviskās dzīvesziņas un latviešu sabiedrībai svarīgus jautājumus, kā arī atbild uz jautājumu – kādēļ katram latvietim ir svarīgi dzīvot pēc dievturu dzīves principiem un kādēļ būtu jāstājas dievturos.

Valdis Celms: "Baltu dievestība – dievturība, kādu to mēs iepazīstam latvju dainās, zīmēs, simbolos un gadskārtu tradīcijās, stāsta par Dieva atskārtumu Visumā, Dabā un Cilvēkā – par vienotu pasaules redzējumu, kur Dievs ir Cilvēka palīgs un ceļa biedrs. Tā ir tēlaina dzīvības spēku pilna pasaule, saistīta ar reālo dzīvi. Radoša, darbīga un dzīvespriecīga. Tā ir pilnīga pasaules aina, kur cilvēkam ir dota iespēja gūt laimi – kalpot labajam un tikumiski augt dzīves skaistuma un dvēseles pilnveides virzienā. Dievturība balstās uz viedību – uz zināšanām par Dievu un Dieva laisto pasauli un tās likumiem."

"Būdama latviešu nacionālā dievestība un sevī nesdama indoeiropiešu (baltu un āriešu) senās reliģijas pamatu, dievturība ir gan vispārcilvēciska, gan individuāla, jo vēršas pie katra cilvēka iekšējās apziņas, runā par patiesībām un vērtībām, kas ir kopīgas un vajadzīgas visiem," uzskata grāmatas autors.

Latviešu mākslinieks un dievturības entuziasts Valdis Celms ir Rīgas pilsētas robežzīmes uzraksta "RĪGA" autors, spilgts nonkonformisma pārstāvis. 2007. gadā sarakstījis par dižpārdokli kļuvušo grāmatu "Latvju raksts un zīmes". Autors izmanto ievērojamāko folkloras un mitoloģijas pētnieku atziņas (E. Brasliņš, M. Gimbutiene, J. Pakule-Kursīte u. c.), dievturu viedokļus un skatījumu uz baltu tautu garīgo pasauli. Tekstu ilustrē īpaši izvēlētas dainas, ornamentāli elementi un Valda Celma zīmētas zīmju gleznas, kas rada īpašu ritmu un noskaņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti