Dienas ziņas

Rīgā notiek velosipēdistu akcija «Kritiskā masa»

Dienas ziņas

Sausums apdraud graudaugu sējumus

Baznīcas ielas makets Kuldīgas muzejā

Kuldīdznieks Rolfs Vitals izveidojis precīzu pilsētas Baznīcas ielas maketu

Baznīcas iela Kuldīgā ir tās sirds un viena no šarmantākajām vecpilsētas ieliņām. Tā var lepoties arī ar savu maketu, kuru ilgus gadus veidojis kuldīdznieks Rolfs Vitals. Nu tas apskatāms Kuldīgas novada muzejā izstādē “Nianses un silueti”.

Savulaik kuldīdznieks Rolfs Vitals aizrāvies ar ģerboņu krāšanu un pārzīmēšanu, tā veidojot plašu kolekciju. Lai tai piesaistītu vairāk cilvēku uzmanības, viņš sācis veidot arī Baznīcas ielas maketu. Savu izvēli viņš pamato – tā ir Kuldīgas galvenā iela, jo te ir gan divas vecākās baznīcas, gan divi rātsnami, tāpat arī citas vēsturiski nozīmīgas ēkas.

Un pat nemanot no 2005. gada šī maketa veidošana pārņēmusi visu Rolfa brīvo laiku.

Tas licis pētīt katru māju līdz vissīkākajai detaļai, realitāti maketā samazinot mērogā viens pret 100. “Ar mēroga lineālu izstrādāju savu rasējumu fasādes, tad es skraidu apkārt pa bodēm, meklēju materiālu, atkritumu kastēm, logus no caurspīdīga materiāla, tad es sāku veidot,” stāsta maketa autors.

Baznīcas ielas makets izstādēs bijis redzams vairākas reizes, tomēr tik plaši pieejams kā Kuldīgas novada muzeja ierīkotajā izstādē “Nianses un silueti” tas ir pirmo reizi.

Izstāde ir kā virtuāls ceļš no Katrīnas līdz Katrīnai, jo Kuldīgas ģerbonī un domes ēkas fasādē ir attēlots Svētās Katrīnas tēls, tas ir arī redzams uz Kuldīgas Svētās Katrīnas baznīcas sienas. Izstādi papildina Rolfa Vitala veidotie ģerboņi, arī muzeja darbinieku veidotās fotogrāfijas ar baznīcas ielas detaļām, apraksti, video un skaņa.

Izstādes apmeklētāji un Rolfa draugi priecājās, ka makets nu ir pieejams tik plašai publikai. “Es uzskatu, ka tas ir tikpat kā mūža ieguldījums,” saka izstādes apmeklētāja Dzidra Ose.

“Mēs noteikti kopīgi domāsim, kur izmantot, tā ir vērtība, izskatīsim iespējas, vai jaunajā atvērtajā krājumā, tas ir darbs nākotnei,” saka Kuldīgas novada muzeja vadītājs Eduards Dambergs.

Rolfs Vitals ir strādājis kultūras namā par skatuves darbinieku, vēlāk par dekoratoru, darbojies arī Kuldīgas kinoteātrī, kur veidojis filmām lielformāta reklāmas. Ilgus gadus viņš nostrādāja par mākslinieku sadzīves pakalpojumu kombinātā. Viņš atzīst – visi šie darbi prasījuši pacietību, tas bijis noderīgi arī maketa veidošanā.

Turklāt dzīvesgudrību viņš daudz smēlies no savas vecāsmammas Martas, kura bija Latvijas himnas autora Baumaņu Kārļa meita. “Tas domāšanas veids man ir viņas, nevar noliegt, ka viņai ir sava tēva domāšanas veids – sagādā otram prieku, nenovērtēt otru cilvēku ar zemu, iegūt daudz zināšanu,” saka Rolfs Vitals.

Viņš maketu joprojām turpina, jo vēl ir daudz nepabeigtu lietu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pilsētvide
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti