Dienas ziņas

Kalniņu ģimene: lielākā vērtība ir kopā pavadītais laiks

Dienas ziņas

Ceļu policijas reids Kuldīgas novadā

Latgalē atdzimst ķekatu tradīcijas

Latgalē atdzimst ķekatu tradīcijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latgalē, ievērojot svētku tradīcijas, Ziemassvētku vakarā ķekatnieki nesa laimi, pārticību un svētību ģimenēm Rēzeknē. Savukārt, Viļānos ar bluķa vilkšanu un citām radošām aktivitātēm pilsēta tika attīrīta no negatīvās enerģijām.

Teicānu ģimene Rēzeknē jau vairākkārt savās mājās uzņēmusi ķekatniekus. Neparastie un trokšņainie ciemiņi ienes jautrību, pārsteidzot gan bērnus, gan arī pieaugušos, iesaistot viņus arī aizraujošos pārbaudījumos.

"Mums ir liela problēma. Mums ar manu vīriņu ir meita, viņa ēda zupu un nolika karoti. No tā laika viņa nekustas," saka Marta Teicāne, kas mēdz uzņemt ķekatniekus.

Šoreiz mājinieku vidū atradās vīrs, kas uzmodināja dusošo meitu. Kopīgiem spēkiem tika slaukta arī nemierīgā kaziņa, paredzēta nākotne, minētas mīklas, dziedāts un dejots.

Gadskārtu svētkiem latviešu folklorā ir īpaša nozīme. Laiks, kad pareģot nākotni, atbrīvoties no sliktām enerģijām un lūgt pārticību nākamajam periodam.

Viļānos, iededzot Ziemassvētku egli, pilsētas iedzīvotāji un viesi iedzīvināja senās tradīcijas - bluķa vilkšanu cauri visai pilsētai. Tas simbolizē telpas atbrīvošanu no negatīvajām enerģijām, kas vēlāk tiek sadedzinātas ugunī.

Ķekatās pārģērbjas dažādos tēlos - par raganām, čigānietēm, saimniekiem, dzīvniekiem, pat priekšmetiem un pārdabiskām būtnēm. Galvenais, lai pašu cilvēku nevarētu atpazīt. Tomēr ķekatas – tā nav jautrība vien, bet arī svētība mājai, kura tos uzņem. "Mēs nesam svētību, pārticību, gaismu šajā tumšajā laikā (..) Mēs nesam to, ko cilvēkiem visvairāk vajag-  bišķīt jautrības," norāda ķekatniece, folkloras draugu kopas "Vīteri" vadītāja Leila Rasima.

Būtiski, lai turpmāk šīs tradīcijas ievērotu arī sabiedrība, ne tikai folkloras entuziasti. Lai Latgales ķekatnieki ienes svētību un pārticību arī Jūsu mājās.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti