Dubrovnikas iedzīvotāji neapmierināti par pilsētas pārvēršanu Holivudas filmēšanas laukumā

Daļa no Horvātijas pilsētas Dubrovnikas vietējiem iedzīvotājiem nav apmierināti ar faktu, ka senā pilsēta arvien biežāk tiek pārtaisīta par lielu filmēšanas laukumu. Viņi uzskata, ka, pārāk bieži Dubrovnikā filmējot Holivudas filmas, tiek nodarīts kaitējums pilsētai un apdraudēts kultūrvēsturiskais mantojums. Pilsētas dome gan tam nepiekrīt.

No putna lidojuma Horvātijas senā pilsēta Dubrovnika paver elpu aizraujošus skatus. Ne velti to dēvē par Adrijas pērli un tā bijusi viena no nozīmīgākajām pilsētām visā Vidusjūras reģionā kopš 13.gadsimta. Tāpēc nav arī pārsteigums, ka pilsētu pamanījuši lielie Holivudas producenti.

Turklāt ar ievērojamajiem skatiem Horvātija var piedāvāt ko tādu, kas citās Vidusjūras gleznainajās pilsētās uz rietumiem ir faktiski neiespējams – draudzīgas cenas. Tāpēc tieši šeit bultas šāva gan Robins Huds, gan gaismas zobenu vicināja Lūks Skaivokers. Pilsētai tas nesis naudu, taču ne visi tās iedzīvotāji ir sajūsmā par šo atpazīstamību. Tūristi ir viena lieta, bet veselas filmēšanas grupas, dekorāciju uzsliešana un ielu slēgšana uz ilgu laiku – pavisam cita.

„Es saprotu, ka tā ir laba reklāma pilsētai un arī izdevīgi vietējiem uzņēmējiem, kas nodarbojas ar filmēšanas grupu izguldināšanu un pabarošanu laikā, kad šeit tiek būvēti filmēšanas laukumi filmām. Šeit uzņemts „Robins Huds”, „Troņu spēles”, „Zvaigžņu kari”, un es esmu pārliecināts, ka vēl būs daudz filmu. Taču, no otras puses, vietējiem, kuri šeit dzīvo pastāvīgi, ielu slēgšana rada zināmas neērtības un arī uzņēmējiem nākas slēgt savus veikalus, jo pēkšņi klienti nevar tiem piekļūt. Un ieguvumus tieši savos maciņos vietējie īsti neiegūst,” stāsta Dubrovnikas iedzīvotājs Vāde Godards.

Dubrovnika pelnīti ir UNESCO pasaules mantojuma sarakstā, un kareivīgāk noskaņotie vietējie pat izveidojuši asociāciju, lai cīnītos par Holivudas izspiešanu no viņu pilsētas.

Dome gan ir pretējā ierakumu pusē, uzskatot, ka finansiāli izdevīgie viesi izturas pret vēsturisko maintojumu pietiekami rūpīgi un padara arvien atpazīstamāku gan pašu pilsētu, gan visu Horvātijas valsti.

„Kaitējums ir ļoti minimāls, un visas filmēšanas ir ieguvušas apstiprinājumu no Kultūras aizsardzības un konservācijas departamenta. Pērn saņēmām arī pozitīvu vēstījumu no UNESCO izpilddirektores, kas ir pasaulē augstākā amatpersona saistībā ar kultūrvēsturisko pieminekļu saglabāšanu, un viņa ļāva šeit filmēt „Zvaigžņu karus”,” atzīst Dubrovnikas mērs Andro  Vlahučičs.

„Dubrovnikas izmantošana šādā veidā, mūsuprāt, līdzinās zināmam prostitūcijas paveidam. Jā, tas notiek likumīgi un tā ir profesija, taču tā nav cienījama profesija, Es neuzskatu, ka Dubrovnikai vajadzētu kļūt par prostitūtu. Tāda ir mūsu asociācijas galvenā pozīcija. Taču esam sapratuši, ka pilsētas dome domā diametrāli pretēji. Vēl nezinām, kā uz to patiesi raugās valdība, un ceram uz pozitīvām pārmaiņām,” uzsver Dubrovnikas draugu asociācijas pārstāvis Maro Kapeteničs.

Kā beigsies šī cīņa starp neapmierinātajiem iedzīvotājiem un tiem, kas nesaskata atpazīstamībā neko ļaunu, pagaidām nav zināms. Viens gan ir skaidrs – ar Holivudas palīdzību vai ne, Adrijas pērle ir, bija un būs ļoti populārs galamērķis ceļotājiem no visām pasaules malām. Ne velti ik gadu to pašlaik apmeklē divi miljoni tūristu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt