Daži gada vārdi veiksmīgi turpina dzīvi; spārnotie teicieni dzīvo tikai vienu gadu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Daudzi vārdi, kuri savulaik atzīti par gada vārdu, ir veiksmīgi „iedzīvojušies”, bet par dažiem cilvēki aizvien brīnās, savukārt gada spārnotie teicieni parasti dzīvo tikai vienu gadu, jo saistīti ar konkrētiem notikumiem, Latvijas Radio stāstīja 2014.gada vārda akcijas koordinatore Ieva Kolmane.

Viņa stāstīja, ka senākais un veiksmīgākais vārds ir „mēstule”, kas  aizstāja angļu vārdu „spam”. Tikpat veiksmīgi valodā iegājies vārds "glābējsilīte".

Savukārt par gada vārdu atzītais vārds „smacenis”, kas aizstāja vārdu „smogs”, aizvien daudziem šķiet nesaprotams, atzina Kolmane.

Bet spārnotie teicieni, kuru autori bieži vien ir politiķi, dzīvo tikai vienu gadu, jo ir saistīti ar kādiem konkrētiem gada notikumiem.

Kolmane arī pastāstīja, ka nereti gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena žūrijā notiek karstas diskusijas, jo pastāv dažādi uzskati. Vieni domā, ka „valoda ir uz pjedestāla un tur ne puteklīša nedrīkst būt klāt”, bet ir  arī uzskats, ka valoda dzīvo un kustas, un mainās.

Jau vēstīts, ka vēl līdz 26.janvārim var iesūtīt 2014.gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena pieteikumus. Līdz šim 2014.gada spārnotā teiciena kategorijā akcijas rīkotāji pamanījuši tādus teicienus kā "toksisks deputāts", "labā ziņa ir tā, ka Baltijas valstu sadarbībā nav slikto ziņu", "zaļie cilvēciņi", "tā es neesmu!", "mums ir jāiet uz priekšu", "tu izrauj sirdi, samal blenderī un izdzer kokteilīti!", "cik ir, tik ir", "neraudi, susuriņ!".
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti