Brīvdienu izklaides: Rozentāla gadskārta Mežotnē, balle Savojā, karnevāls Gaiziņā

Nedēļas nogale lutinās ar grandioziem klasiskās mūzikas koncertiem, tai skaitā par godu mākslinieka Jaņa Rozentāla 150.gadskārtai īpaši veidots koncertuzvedums, kas baudāms Mazajā Mežotnes pilī; kultūras pilī "Ziemeļblāzma" būs bauda gan ausīm, gan acīm - pirmizrādi piedzīvos operete "Balle Savojā", kas sola pārsteigt ar krāšņiem tērpiem; savukārt Liepājā izskanēs Starptautiskais zvaigžņu festivāls, sveicot ar daudzu jo daudzu dižgaru mūziku. Tikmēr pulka dejotāju lustēsies Cēsīs un Rēzeknē, bet Gaiziņā varēs vēl pagūt saķert ziemu aiz astes.

ROZENTĀLA GADSKĀRTA, PAVASARA VĒSMAS UN BALLE SAVOJĀ

Piektdien, 11.martā, Mazajā Mežotnes pilī ar īpašu koncertiestudējumu, kurā piedalīsies Latvijas Nacionālās operas soliste Evija Martinsone un pianiste Agnese Egliņa, tiks svinēta šā gada gaviļnieka - izcilā latviešu mākslinieka Jaņa Rozentāla - 150.gadskārta, ko rīko Pētera Vaska fonds sadarbībā ar biedrību "Mazā Mežotnes pils". Dziedātājas Evijas Martinsones un pianistes Agneses Egliņas soloprogramma ar Emīla Dārziņa, Pētera Barisona, Marģera Zariņa, Roberta Šūmaņa un Edvarda Grīga solodziesmām tapusi speciāli šim pasākumam.

Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris koncertmeistara Georgija Sarkisjana vadībā un flautiste Dita Krenberga aicina uz pavasara koncertu "Mocarts, Haidns un Korelli" sestdien, 12.martā, plkst. 19 atjaunotajā vēsturiskajā Dzintaru koncertzālē. Koncertā skanēs Arkandželo Korelli, Volfganga Amadeja Mocarta, Karla Nilsena un Jozefa Haidna skaņdarbi.

Kultūras pilī "Ziemeļblāzma" svētdien, 13.martā, pirmizrādi piedzīvos Latvijas operetes fonda producētā Paula Abrahama džeziskā operete "Balle Savojā". Jauniestudējuma diriģents ir Normunds Vaicis, režisors - Gundars Silakaktiņš, kostīmu māksliniece - Jurate Jurjāne-Silakatiņa. Galvenajās lomās iejutīsies operetes solisti Anta Jankovska (Itālija), Nauris Indzeris, Marlēna Keine, Nauris Puntulis, Ilona Bagele, Emīls Kivlenieks un citi.

Turpinās festivāls "Latvijas Jaunās mūzikas dienas". 11.martā plkst. 19 Rīgas Latviešu biedrības namā izskanēs koncerts "Utkins. Vasks. Dzenītis", piedalīsies klavierkvartets "Quadra", kurā muzicē Arvīds Zvagulis (vijole), Pēteris Trasuns (alts), Kārlis Klotiņš (čells) un Rihards Plešanovs (klavieres). Līdzās Valentīna Utkina, Pētera Vaska un Andra Dzenīša mūzikai pirmatskaņojumu piedzīvos Madaras Pētersones "Multiverss. Triju dimensiju ceļi".

Nedēļas nogalē izskanēs 24. Starptautiskais Liepājas zvaigžņu festivāls. 11.martā plkst. 19 koncertzālē "Lielais dzintars" notiks koncerts "Fascinējošās balsis", kurā piedalīsies Latvijas Radio koris Sigvarda Kļavas vadībā, kā arī pianisti Dace Kļaviņa un Aldis Liepiņš. Programmā - Johans Sebastiāns Bahs, Knūts Nīstets, Pers Nergords, Arvo Perts, Ēriks Ešenvalds, Anderss Hilborgs, Pēteris Vasks, Johanness Brāmss. Savukārt 12.martā plkst. 18 "Lielajā dzintarā" notiks festivāla koncerts "Lucs Kēlers un LSO". Liepājas simfoniskais orķestris diriģenta Luca Kēlera (Vācija) vadībā un piedaloties pianistei Šeilai Arnoldai (Indija, Vācija)  izpildīs Roberta Šūmaņa un Johannesa Brāmsa skaņdarbus. Festivāls izskanēs 13.martā plkst. 18 "Lielajā dzintarā" - Liepājas simfoniskā orķestra, diriģenta Atvara Lakstīgalas, vijolnieces Elīnas Bukšas un Kristofa Ess (mežrags, Vācija)  sniegumā skanēs Maksa Bruha, Riharda Štrausa un Antonīna Dvoržāka darbi.

SOLO AR KLAVIERĒM, SITAMINSTRUMENTIEM UN DZEJU

Pianists Georgijs Osokins pieredzējis spožus starptautiskus panākumus - viņš aizvadtītajā gadā kļuva par prestižā 17. Starptautiskā Friderika Šopēna pianistu konkursa Varšavā diplomandu, marta sākumā saņēma arī Latvijas Lielo mūzikas balvu un uzreiz pēc tam devās koncertēt uz Krakovu. 11.martā Lielajā ģildē notiks pianista Georgija Osokina solokoncerts. Programmā pianists iekļāvis jaunas nianses, viņš arī godinās komponistu Pēteri Vasku jubilejā. "Beidzot es spēlēšu ne tikai Šopēnu. Šopēnam būs veltīta tikai otrā koncerta daļa, un pirmajā es spēlēšu vairākus komponistus - Vasks, Debisī, Bēthovens, Skrjabins," stāsta Georgijs Osokins.

Pēc vairāku gadu pārtraukuma komponists, sitaminstrumentu virtuozs Rihards Zaļupe piedāvā savu otro solo programmu "Ziemas atmosfēras", kas skanēs 12.martā plkst. 19 Lielajā ģildē. Jaunā koncertprogramma ir Riharda Zaļupes līdz šim personīgākais projekts. Komponists ir radījis skaņdarbus, kas pašam asociējas ar mazliet drūmo un pārdomām pilno ziemas laiku. Mūzika atklāj komponista pārdomas arī par globāliem jautājumiem, kā arī apvieno divus no viņa iemīļotākajiem mūzikas žanriem - akadēmisko mūziku un filmu mūziku.

12.martā plkst. 16 kultūras pils "Ziemeļblāzma" kafejnīcā uzstāsies viens no spožākajiem šī laika dzejniekiem Kārlis Vērdiņš un grupas "Sigma" solists Jānis Ozoliņš. Koncertā skanēs Jāņa Ozoliņa oriģinālmūzika - skaņdarbi un dziesmas ar Kārļa Vērdiņa dzeju, kā arī dzejas lasījumi gan no pagājušā gadā publicētā dzejoļu krājuma "Pieaugušie", gan arī jauni, vēl nepublicēti dzejoļi. Mākslinieki sola arī kādas kopīgi tapušas dziesmas pirmatskaņojumu.

13.martā plkst. 15 Lūznavas muižas viesiem pirmajiem būs iespēja būt klāt piedzimšanas dienā - savu pirmo īsto koncertu sniegs jauna, Rēzeknē tapusi grupa "Rūnas", kurā Jāņa Mežinska vadībā apvienojušies vairāki muzikāli Rēzeknes puses ļaudis, lai ar balsi un dažādiem instrumentiem (vijole, ģitāra, flauta un citi) kopā radītu īpašu skanējumu. Grupas programmas pamatā ir savs skatījums uz latgaliešu un latviešu dainām, kā arī pieskaršanās pasaules mūzikai un dainu savijums oriģinālmelodijās. Grupa "Rūnas" caur tautas rakstiem mēģinās izprast un parādīt cilvēka vietu Visumā. Lai debijas koncertu padarītu īpašāku, "Rūnas" aicinās apmeklētājus uz sadziedāšanos.

DEJOTĀJU JUBILEJAS UN KARNEVĀLS GAIZIŅĀ

Tautas deju ansamblis "Raitais solis" 12.martā plkst.17 aicina uz Vidzemes koncertzāli "Cēsis", lai atzīmētu kolektīva 70 gadu jubileju koncertā "Visam cauri iet". Šobrīd deju ansamblī darbojas divi sastāvi - jaunieši un vidējās paaudzes dejotāji. Koncerta galvenais motīvs būs latviešu spēka zīmes, kuras vīsies cauri sagatavotajiem deju priekšnesumiem. Koncertā piedalīsies gan jauniešu tautas deju ansamblis, gan vidējās paaudzes "Raitais solis", tāpat arī "Raitā soļa" 70.-80.gadu dejotāju sastāvs un 2000.-2014.gadu dejotāju sastāvs. Koncertā piedalīsies arī viesi - "Liesma", "Randiņš", "Piebaldzēni", "Miķelis", "Kande" un "Saulgrieži".

Savukārt Latgales vēstniecībā "Gors" 12.martā plkst. 18 notiks deju kopas "Dziga" jubilejas koncerts "Dzigas godu solis". 25 gadu laikā tautas dejas un mūzikas varā "Dzigā" izaudzināti gandrīz 250 dejotāji un 25 gadus kopta dzīvā muzicēšana kapelā. Jubilejas koncertā piedalīsies abi deju kopas "Dziga" sastāvi, kapelas "Dziga" mūziķi apvienosies lielajā "Kāzu orķestrī", kā arī piedalīsies "Dzigas" bijušo dejotāju izveidotie kolektīvi, kas arī dejo "Dzigas" dejas Ilmāra Dreļa horeogrāfijā.

12.martā no plkst. 10.30 līdz 17 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks vērienīgs pasākums - Latgales diena. Tas veltīts vienai no pašlaik Gaismas pilī aplūkojamās izstādes "Nevar nerakstīt" tematiskajām daļām - latīņu drukas aizliegumam Latgalē 19.gadsimta otrajā pusē un Latgales kultūras renesansei. Apmeklētājiem visas dienas garumā būs iespēja iepazīt Latgales kultūras bagātību un unikalitāti, tās izpausmes literatūrā, mūzikā, dramaturģijā, amatniecībā, kino.

Lai arī citur sniegs ir nokusis, Latvijas augstākajā virsotnē vēl joprojām ir ziema, sola Gaiziņa karnevāla rīkotāji. Gaiziņa karnevāls ar ziemas atrakcijām un atpūtu visai ģimenei norisināsies 12.martā. Pasākumā būs masku parāde un netradicionālo šļūcamo nobraucieni, spēka vīru ziemas šovs un mazā stiprinieka ziemas piedzīvojumi, sniega skulptūru celšana, kameru šļūkšana un grilla sezonas atklāšana. Turklāt Mazā Golgāta un Dāmu paradīzes slēpošanas trases būs pieejamas par brīvu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt