Brīvdienu izklaides tops ar Oskariem, Boņukiem un Supernovām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pirmie jaunā gada mēneši aizrit daudzo kultūras balvu biruma spožajā gaismā. Nupat Berlīnē ar "Kristāla lāci" novērtēta Renāra Vimbas spēlfilma "Es esmu šeit", pašu mājās Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio veidotās kultūras gada balvas "Kilograms kultūras" statuetes nonākušas Latvijas kultūras dzīves pagājušā gada visvislabāko rokās. Savukārt Latgales vēstniecībā "Gors" taps zināms, kā lietpratēji novērtējuši aizvadīto gadu latgaliešu kultūrā - svētdien, 28.februārī, pie saviem saimniekiem nonāks 19 "Boņuka" statuetes. Turpretī Rīgā, Latvijas Televīzijas koncertstudijā, svētdienas vakarā zvaigžņu stundu piedzīvos kāds no konkursa "Supernova" finālistiem, un tieši viņš, viņa vai viņi pārstāvēs Latviju Eirovīzijā. Tomēr viszvaigžņotākais un visspožākais šīs nedēļas nogales notikums būs tālajā Losandželosā, kur kinoindustrijas ļaudis lauzīs šķēpus par zeltītajiem "Oskariem".

1. PRIEKŠKARS KRĪT

Piektdien, 26.februārī, pirmizrādi Latvijas Nacionālajā operā piedzīvos Viestura Meikšāna "Makbets", kuru režisors raksturo kā fundamentālu Viljama Šekspīra pētījumu par ļaunuma dabu, kas aicina aizdomāties par jautājumu - vai ļaunums ir ārpus mums, vai tas ir daļa no mums? Jauniestudējumu veidojis teātra muzikālais vadītājs un galvenais diriģents Mārtiņš Ozoliņš, diriģents Aigars Meri, scenogrāfs Reinis Suhanovs un citi. Titullomu interpretēs baltkrievu baritons Vladislavs Suļimskis, Latvijas Nacionālās operas solisti Samsons Izjumovs un Armands Siliņš. Lēdiju Makbetu lomā, kas ir viena no sarežģītākajām itāļu romantiskajā operā, atveidos uzlecošā ukraiņu operzvaigzne Tatjana Melņičenko un Latvijas Nacionālās operas soliste Julianna Bavarska.

Savukārt kinoteātrī "Splendid Palace" un Vidzemes koncertzālē "Cēsis" 26.februārī priekškars kritīs jau godalgotajai Renāra Vimbas spēlfilmai "Es esmu šeit". Kā esam ziņojuši, filma jau ir saņēmusi jauniešu žūrijas balvu un ieguvusi Berlīnes kino festivāla "Kristāla lāci" kā labākā filma kategorijā "14 plus". Filmā stāstīts par Raju, kurai ir 17 gadi, un divpadsmitgadīgo Robi. Tētis miris, mamma Anglijā. Māsa un brālis paliek ar vecmāmiņu, kura negaidīti mirst. Izvēle ir dramatiska - atklāt pārējiem omes nāvi un nokļūt bērnunamā vai arī slēpt to un palikt turpat. Abi nolemj palikt. Tāds ir arī filmas mērķis - runāt par tiem, kuri paliek, nevis tiem, kuri aizbrauc.

Tikmēr Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē "Arsenāls" 26.februārī tiks atklāta Ilmāra Blumberga (1943-2016) piemiņas izstāde "Visu laiku snieg". Pie cikla "Visu laiku snieg" mākslinieks strādāja divdesmit gadus. Trīsdesmit piecu gleznu sērijā varēs iepazīt pusgadsimtu vienas personības likteņgaitās un izdzīvot Latvijas vēsturi no staļiniskā režīma deportācijām līdz neatkarības atgūšanai. "Visu laiku snieg" ir autobiogrāfisks vēstījums, kas sākas ar Sibīrijas pieredzi. Šis cikls ir monumentāla vēsturiska sāga, balstīta personiskā pieredzē.

2. BOŅUKI, OSKARI UN ZVAIGZNES

Jau tradicionāli pēdējā februāra svētdienā Losandželosā tiek pasniegtas prestižās ASV Kinoakadēmijas "Oskara" balvas. Kā jau esam vēstījuši, visvairāk, proti, 12 nominācijas šogad saņēmusi Alehandro Gonsalesa Injaritu filma "The Revenant" ("Cilvēks, kurš izdzīvoja"). Ceremoniju varēs vērot "Oskara" mājaslapā.

Ne bez humora un vieglas ironijas šo dienu par savu izvēlējušies arī latgaliešu kultūras gada balvas "Boņuks" rīkotāji - sak, ar ko Boņs sliktāks par Oskaru! Balvas pasniegšana norisināsies svētdien, 28.februārī, plkst. 16 Latgales vēstniecībā "Gors" Rēzeknē. Bez laureātu sumināšanas būs iespēja redzēt uzvedumu "Saule. Bērni. Rainis", kas tika radīts pirmajā ērģeļmūzikas festivālā "ORGANismi".

Bet Latvijas Televīzijas koncertstudijā svētdienas vakarā notiks četru dziesmu un izpildītāju sacensība par tiesībām pārstāvēt Latviju Eirovīzijas dziesmu konkursā, kas šogad notiks Zviedrijā, Stokholmā. Kā zināms, konkursa "Supernova" finālā iekļuvuši dziedātājs Justs, grupa "Catalepsia", grupa "MyRadiantU" un dziedātāja Marta Ritova. Pusfināla balsojumā nepārprotamas skatītāju simpātijas iemantoja Justs. Pagaidām atliek vien raudzīties zvaigznēs un zīlēt, vai visu Latvijas Justu dienā, 28.februārī, šogad iemirdzēsies jauna mūzikas zvaigzne pie Latvijas šovbiznesa debesīm.

3. ŽILBINOŠI SOLISTI

Sestdien, 27.februārī, Lielajā ģildē izskanēs festivāls "Vīnes klasika". Vīniešu partitūras - kvartets un kamerkoncerts - rotā augstāko virsotni pasaules kamermūzikā. Festivāla noslēguma programmā iekļauts Albana Berga Kamerkoncerts klavierēm, vijolei un 13 pūšaminstrumentiem, Franča Šūberta Kvartets reminorā "Nāve un meitene". Programmu izpildīs pianiste Diāna Ketlere, vijolnieks Sergejs Malovs, kā arī "Sinfonietta Rīga" diriģenta Normunda Šnē vadībā.

27.februāra vakarā "Splendid Palace" skatuvi rotās žilbinošā amerikāņu džeza dīva Čaina Mozes kopā ar Latvijas Radio bigbendu. Džeza, blūza un soul mūzikas populārākie 20.gadsimta hiti priecēs dažādu paaudžu mūzikas baudītājus. "The UK Times" par Čainu Mozes ir rakstījuši: "Rokās glāze sarkanvīna, žilbinošs parīziešu šiks - viņa lieliski pārvalda skatuvi līdz ar mirkli, kad uz tās uzkāpj!"

27.februārī plkst. 17 Baltezera baznīcā notiks labdarības koncerts ērģeļu iegādes atbalstam, kurā uzstāsies operdziedātāja Evita Zālīte (balss) un Ilze Grunte (ģitāras pavadījums). Lai jau Lieldienās Baltezera baznīcā skanētu krāšņas, baznīcai atbilstošas ērģeles, Ādažu draudze aicina ikkatru iesaistīties akcijā "Lai atkal skan ērģeles Baltezera baznīcā!", ziedojot trūkstošos līdzekļus šī instrumenta iegādei un uzstādīšanai. Arī koncertā iegūtos līdzekļus novirzīs šai akcijai.

4. DEJAS SAVĒJIEM, TRADĪCIJAS AR BUDĒĻIEM UN MIERA MŪZIKA

Liepājas Universitātes tautas deju kolektīvs "Banga" aicina uz koncertu "Labi dejot savējiem" 27.februārī plkst. 18 Liepājas Olimpiskā centra Rožu zālē. Koncertā satiksies un latviešu tautas dejas izdejos tautas deju kolektīvi un ansambļi no visas Latvijas: "Sadancis" (Valmiera), "Kalve" (Jelgava), "Banga" (Liepāja), "Zalktis" (Rīga), "Sadancis" (Saldus), "Kalnagravas" (Madonas novads), "Spārni" (Liepāja), "Bandzenieki" (Liepāja), "Artava" (Rīga), "Lāčplēsis" (Lielvārde), "Svīta" (Tukums), "Pastalnieki" (Valmiera), "Dejotprieks" (Birzgale), "Sumulda" (Meņģele), "Druvas seniori" (Druva). Koncerts "Labi dejot savējiem" ir kļuvis par tradīciju un pēdējos četrus gadus notiek dažādās Latvijas pilsētās.

27.februārī plkst. 15 Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā notiks kultūras un tautas mākslas centra "Ritums" tautas tradīciju kopas "Budēļi" 35 darba gadu jubilejas koncerts "Budēļu 35 gadu jampadracis". Koncerta īpašie viesi būs citas folkloras kopas, kas arī dibinātas 80.gados - folkloras kopa "Savieši" (Rīga), folkloras kopa "Senleja" (Sigulda) un Latvijas Universitātes folkloras deju kopa "Dandari" (Rīga). Koncertā uzstāsies arī folkloras kustības aizsācēji un daudzu folkloras kopu iedvesmotāji Latvijā folkloras un draugu kopa "Skandinieki". Koncertu kuplinās arī jaunie "Budēļu" draugi - folkloras kopa "Urgas" (Koknese), folkloras kopa "Kokle" (Rīga) un tautas mūzikas grupa "Teikas muzikanti" (Rīga).

Latvijas Universitātes Botāniskā dārza Palmu mājā svētdien, 28.februārī, plkst. 15 notiks koklētāju ansambļa "Raksti" koncerts "Miera mūzika", kurā varēs baudīt latviešu autoru koklēm rakstīto mūziku. Būs klausāmi skaņdarbi no ansambļa pamatrepertuāra - Raimonda Tigula, Līgas Ančevskas, Ērika Ešenvalda, Viļņa Salaka un Daces Bleikšas skaņdarbi. Piecu mūziķu ansambļa repertuārā ir dažādu laikmetu un žanru skaņdarbi. Ansamblis "Raksti" šogad atzīmē desmit gadu jubileju, koncertējot dažādās koklēm neparastās vietās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti