Revidents

Revidents. «Kā labāk izgulēties?»

Revidents

Kāpēc pieaug elektrības rēķini? Skaidro eksperte!

Revidents. Kā samazināt elektrības rēķinu?

Taupām elektrību! Ko atstāt rozetē, ko – raut ārā?

Elektrības taupīšanas nolūkos cilvēki mēdz ierīces atvienot no rozetēm, taču ne vienmēr to ir vērts darīt, Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam “Revidents” skaidroja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes prodekāne un asociētā profesore Laila Zemīte. Piemēram, telefona lādētāju rozetē nevajadzētu atstāt, savukārt rūteri vai dekoderi pēc šādas darbības tērēs tikai vairāk elektrības.

Jaunais “Revidents”

Latvijas Televīzijas (LTV) jaunajā sezonā raidījums “Pārtikas revidents” maina nosaukumu un pievēršas plašākam tematu lokam.

Turpmāk pirmdienās plkst.18.55 LTV pirmajā kanālā būs skatāms jauns raidījumu cikls “Revidents”, kas katru nedēļu revidēs un risinās dažādus sadzīviskus, praktiskus un ikdienā noderīgus jautājumus. Raidījumu vadīs LTV žurnāliste Ieva Strazdiņa, kura ne tikai sarunāsies ar raidījumā atainoto nozaru speciālistiem un sabiedrības pārstāvjiem, bet arī ļausies dažādiem eksperimentiem, lai pārliecinātos par to, kā saņemtos padomus pavisam vienkāršā veidā realizēt dzīvē.

Pirmais mazais ietaupījums, kam noteikti ir jāpievērš uzmanība, ir telefonu lādētāji. Kamēr lādētājus neizmanto, tie būtu jārauj ārā no rozetes, skaidroja Zemīte.

“Katram lādētājam ir pārveidotājs un šis pārveidotājs pavisam maz, bet patērē elektroenerģiju. Bet, ja mēs rozetēs iespraužam 5 vai 10 lādētājus un tos vienkārši atstājam, tad tam  varētu būt kāds neliels, bet ieguldījums elektrības rēķinā,” secināja eksperte.

Rūterus un dekoderus – rozetē

No rozetēm nav vēlams izraut, piemēram, bezvadu interneta rūteri vai televīzijas dekoderu, kuru mēs tajā brīdī neizmantojam.

“Bezvadu interneta rūterim ir divas vai četras mazas LED lampiņas, kas izmanto elektroenerģiju, bet ir jāatceras, ka ir ierīces, kuras, iespraužot atpakaļ rozetē, startējas. Tām ir jāsakomunicējas atpakaļ ar citām mūsu elektroierīcēm – datoriem, telefoniem un tā tālāk, un tas atkal tērē daudz vairāk elektroenerģijas,” stāstīja eksperte.

Līdzīgi ir ar robotiem putekļusūcējiem. Šī putekļusūcēja akumulatoru uzlādē tā bāzes stacija. Taču tad, kad šī stacija tiek atslēgta no elektrības, akumulators sāk izlādēties, un tas nozīmē, ka nākošajā pieslēgšanas reizē bateriju nāksies lādēt vairāk. Eksperte arī piebilda, – kamēr robots atrodas bāzes stacijā, tas nerada būtisku elektrības patēriņu.

Attiecībā uz iepriekš minētajām iekārtām, Zemīte aicināja domāt izsvērti: “Ja mēs braucam kādā tālā ekskursijā projām, uz nedēļu, divām, tad es teiktu, ka šādas ierīces varētu atslēgt, bet pa dienu vai uz brīvdienām – tas varbūt nav tā vērts.”

Līdzīgi ir ar boileru – ja paredzēts doties prom uz ilgāku laiku, piemēram, nedēļu, to vajadzētu slēgt ārā. Savukārt ikdienā to atslēgt katru reizi pēc dušas nebūtu vēlams.

Saldētava bez sniega un laikus izslēgta plīts

Liela daļa dažādu elektrisku iekārtu atrodas arī mūsu virtuvē. Eksperte mudināja uzmanību pievērst ledusskapim – uzmanīt, lai tā durvis ir aizvērtas un lai saldētavā nekrājas sniegs vai ūdens. Tas uzreiz palielina elektrības patēriņu.

“Runājot par plīti un cepeškrāsni, droši vien ir vērts padomāt, ka šo plīti un cepeškrāsni izslēdz nevis tajā brīdī, kad ēdiens jau ir gatavs, bet kādu mazu mirkli pirms tam, jo elektriskā plīts un cepeškrāsns turpina sildīt un tāpat pabeigs gatavot ēdienu,” pamācīja Zemīte.

Ja šobrīd mājsaimniecībā tiek apsvērta ideja par jaunas plīts iegādi, eksperte ieteica priekšroku dot indukcijas plītij – tā, salīdzinot ar citām elektriskajām līdziniecēm, patērē mazāk elektrības.

Priekšroka LED lampām

Vēl mājās uzmanību der pievērst arī apgaismojumam. Zemīte stāstīja, ka LED lampiņas noteikti ir labākais risinājums, kas samazina elektrības rēķinu. Ja istabā ir lustra, tajā var ieskrūvēt vien pāris spuldzītes – tā, lai tiek izmantots tik liels apgaismojums, cik tas ir nepieciešams.

“Runājot par maziem apgaismojumiem – ja cilvēks lasa grāmatu, ir vērts vispār izslēgt [lielo] gaismu un izmantot tikai vietējo, lokālo apgaismojumu grāmatas lasīšanai,” papildināja Zemīte.

Veļasmašīna jāpielādē pilna

Visvairāk elektroenerģijas patērē dažādas iekārtas, kas silda vai kurām ir dzinēji un kādas rotējošās daļas. Vistipiskākais piemērs šādai iekārtai, kas patērē gana daudz elektrības, esot matu fēns.

Tāpat gana daudz elektrības patērē veļasmašīna, trauku mašīna un veļas žāvētājs, tāpēc ieteicams šīs ierīces darbināt ar pilnu pielādi, nevis pustukšu.

Vislētāk darbināt naktī

Ja tiek izvēlēts biržas tarifs, svarīga ir ne tikai pašu iekārtu energoefektivitāte, bet arī laiks, kad mēs tās izmantojam.

Zemīte raidījumam stāstīja, ka pilnīgi jebkurš var ietaupīt, ja nedaudz pārorientē savu ikdienu un, piemēram, drēbes un traukus mazgā pa nakti.

Naktī arī ieteicams lādēt dažādas elektroierīces: “Visaugstākā cena ir tā saucamajās pīķa stundās, kas ir darba dienās no vidēji plkst. 8.00 līdz 10.00 un no plkst. 16.00 līdz 18.00 vakarā. Tad šī cena vienmēr ir visaugstākā un mums visvairāk jāmaksā par elektroenerģiju.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt