Jauni un bagāti

#48 Kādu autiņu tu vari atļauties?

Jauni un bagāti

#50 Es pārstāju ikdienā lietot kredītkarti

#49 Februāris ir, lai sakārtotu tēriņus

Prasme naudu tērēt apzināti – kā to apgūt? Finanšu analītiķa padomi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Viena no lietām, kas var nest lielāku vērtību ikviena maciņam ilgtermiņā, ir prasme naudu tērēt apzināti. Tas nozīmē piefiksēt visus savus tēriņus, lai saprastu, vai tie atbilst 50/30/20 likumam un kā tos potenciāli optimizēt, Latvijas Radio 5 – "Pieci.lv" rubrikā "Jauni un bagāti" skaidroja finanšu analītiķis Valters Vestmanis. 

Lai veiksmīgi sekotu līdzi saviem tēriņiem, var izmantot dažādas lietotnes telefonā. Analītiķis ieteica "Spendee", kas ir ērti pielāgojama pēc ikviena vajadzībām, taču derēs jebkura lietotne, kas ļauj fiksēt izmaksas vienkopus. 

Vestmanis pamācīja – ja "Google" ieraksta budgeting app, var atrast daudz variantu. Lielākā daļa lietotņu ir par brīvu, taču pieejamas arī maksas versijas, ja ir vēlme veidot ģimenes kontu vai pieslēgt lietotnei savu bankas kontu. Tomēr, kā skaidroja analītiķis, pamatvajadzībām, proti, savu tēriņu uzskaitīšanai, ar lietotnes bezmaksas versiju būs gana.

"Es agrāk esmu izmantojis arī burtiski papīru un zīmuli –  paņem A4 lapu, saloki trīs reizes un paliek tāds kabatā ieliekama izmēra papīrītis. Es tiešām katru pirkumu pierakstīju uz papīra lapiņas un tad vakarā vienkārši kaut kādā tabuliņā pierakstīju izdevumus, saliku kategorijās. Tas aizņem maz laika, katru vakaru kādas 10 minūtes," viņš stāstīja. 

Cilvēkiem, kas pirmo reizi nolemj sekot līdzi saviem tēriņiem, Vestmanis ieteica izmantot tādas lietotnes vai programmas, tabulas, kurās tēriņi pašam jāpiefiksē manuāli, katru no tiem ierakstot konkrētā kategorijā. 

"Cilvēkiem, kas to dara pirmo reizi, es ieteiktu sākt manuāli, jo tad tu vienkārši izej cauri tam visam. Ja tas ies automātiski no bankas konta, tad, kā saka, būs pa vienu ausi iekšā, pa otru ārā," viņš pauda uzskatu. 

Tāpat finanšu analītiķis ieteica nesarežģīt lietas, katru pirkumu sīki un smalki analizējot, bet drīzāk domāt par kopējo bildi un katra paša paradumiem, bez kuriem nekādi nevar vai – tieši otrādi – kuri būtu jāmaina. 

"Ja jūs taisīsiet visu pārāk detalizēti, tas būs pārāk sarežģīti. Būs liela iespēja, ka ātri atmetīsiet to visu malā, tāpēc ir tiešām jāmēģina lielākā bildē padomāt, kādi ir katra paradumi, kā tēriņus varētu pa lielākām kastēm sadalīt. Piemēram, pārtika mājās un našķi mājās – ja esi liels saldummīlis un visu laiku pērc našķus, tad nodali šos tēriņus atsevišķi. Vai arī, ja ej katru rītu uz darbu un pa ceļam nopērc kafiju un bulciņu, to arī var ielikt atsevišķā kategorijā," skaidroja Vestmanis. 

"Es zinu, ka es personīgi, piemēram, daudz naudas tērēju uz sporta lietām, tāpēc tā kategorija man ir atsevišķi.

Šeit ir jādomā ne pārāk sarežģīti, bet tīri par to, kādi ir tavi paradumi, kā tos salikt pa kategorijām un kas ir tas, ko tu potenciāli varētu uzlabot, un sākt fokusēties uz to," viņš aicināja. 

Finanšu analītiķis atzina, ka bieži vien cilvēki, dzirdot par ieteikumiem sekot līdzi finansēm, lai ietaupītu, pauž, ka ir tādā finansiālajā situācijā, kad naudas pietiek tīri izdzīvošanai, tāpēc nezina, kā vēl tērēt mazāk, lai varētu ietaupīt. 

"Šis ir labs jautājums, cilvēki to uzdod bieži. Te ir divi veidi, kā uz to var skatīties. Viens ir – kā tērēt vēl mazāk? Otrs ir, kā es potenciāli varētu celt ienākumus? Protams, tiešām, ja ienākumi ir ļoti, ļoti zemi, tad krāšana un ieguldīšana varētu būt diezgan sveša pasaule. Viens triks, ko var mēģināt darīt, ir – katru reizi, kad saņem kādu algas pielikumu vai papildu ienākumus, mēģināt pusi no tā nolikt malā un otru pusi iztērēt dzīves uzlabošanai," ieteica Vestmanis. 

"Otrkārt, es teiktu, ka ir jāmeklē, kā celt ienākumus, kā trenēt prasmes, jāmeklē labākas darba vietas, kas, protams, ir sarežģīti, bet to var paveikt," viņš vērtēja. 

Jauni un bagāti

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti