Jauni un bagāti

#65 Kas ir (būs) digitālais Eiro?

Jauni un bagāti

Jauni un bagāti | Miks Galvanovskis

#67 Darbinieku opcijas – pievilcīgs veids, kā paātrināt karjeru

Darbinieku opcijas – rīks, kas darbiniekam ļauj kļūt arī par uzņēmuma līdzīpašnieku. Skaidro jurists

Darbinieku opcijas ir iespēja darbiniekam pēc noteikta laika ar vai bez papildu samaksas kļūt arī par uzņēmuma līdzīpašnieku. Uzņēmēji to izmanto, lai motivētu darbiniekus, bet darbiniekiem tas ir pievilcīgs veids, kā paātrināt karjeru un veiksmes gadījumā arī labi nopelnīt, Latvijas Radio 5 – "Pieci.lv" rubrikā "Jauni un bagāti" norādīja vecākais jurists Edgars Turlajs.

Vai esi kādreiz domājis, kā būtu doties uz darbu ar apziņu, ka par pavadītajām stundām saņemsi ne tikai darba algu, bet arī daļu no uzņēmuma peļņas? Šādu iespēju var sniegt tā saucamās darbinieku opcijas – pasaulē plaši izplatīts motivējošs rīks, kas ļauj darbiniekam kļūt par uzņēmuma līdzīpašnieku.

Latvijā uz darbinieku opcijām skatās kā uz jaunumu, taču patiesībā tās tiek izmantotas jau samērā sen. 

"Ir ļoti daudz jēdzienu, kas apkārt skan, – darbinieku opcijas, personāla opcijas, daļas, kapitāla daļas. Tās ir tiesības pēc kaut kāda konkrēta laika par maksu vai bez maksas iegūt kapitāldaļas vai akcijas kādā uzņēmumā. Respektīvi, tās ir tavas tiesības kļūt par vienu no īpašniekiem," skaidroja Turlajs. 

Ņemot vērā, ka juridiskais rāmis šajā jautājumā ir ļoti plašs un nekonkrēts, darbinieka opcijas juristi var pielāgot katra uzņēmuma vajadzībām, un viena konkrēta priekšraksta, kā tām būtu jāstrādā, nav. 

"Tāpēc ir nepareizi, kad citi ir dzirdējuši, ka šīs opcijas, kuras pēc tam kļūst par daļām vai akcijām, nedrīkst būt vairāk kā 10% – tā tas nav, tas ir tikai konkrētā gadījumā, ja jums ir akciju sabiedrība un jūs vēlaties izmantot šo vienu konkrēto opciju veidu. Citādāk tās ir ļoti vispārīgas, un galvenais likums, kas būtu jāskatās, ja gribat ko vairāk saprast, ir Likums par iedzīvotāju ienākuma nodokli, jo tajā ir runa par akciju pirkuma tiesībām, ar ko mēs saprotam gan tiesības iegūt kapitāldaļas, gan akcijas," norādīja Turlajs. 

Kopš 2021. gada likumos ietverts, ka, ja uzņēmums grib iedot opcijas darbiniekiem, periods, kurš darbiniekiem ir jānostrādā, ir nevis trīs gadi, kā tas bija iepriekš, bet gan 12 mēneši jeb gads. 

Opcijas ir rīks, ko uzņēmēji visā pasaulē izmanto, lai motivētu savus darbiniekus. Ja darbiniekam pašam ir uzņēmuma daļas, viņš ir ieinteresēts, lai uzņēmums pelna, jo tā var saņemt dividendes – daļu no uzņēmuma peļņas. Tāpat gadījumā, ja uzņēmums veiksmīgi attīstās un to pārpērk kāds liels investors, darbinieki savas opcijas var pārdot ar lielu uzcenojumu un nopelnīt. 

"No darbinieku perspektīvas par pašām opcijām nav nekādu zemūdens akmeņu, tur ir grūti kaut ko paslēpt. Es parasti saku tā, ka opcijas ir kā bildinājums, ka mēs varētu būt kopā. Tajā brīdi, kad tu nopelni tiesības šīs opcijas īstenot un iegūt reālas daļas vai akcijas, kad tu kļūsti par reālu īpašnieku, tā jau ir tā kā laulība. No juridiskās puses tajā brīdī, kad esi īstenojis opcijas un kļuvis par dalībnieku vai akcionāru, jāsaprot, ka, pirmkārt, tīri no likuma tev izriet vairāk pienākumu, teiksim, tu nedrīksti atklāti konkurēt ar šo uzņēmumu," skaidroja Turlajs. 

Visos opciju plānos un līgumos ierasti ir paredzēts, ka bez darba devēja piekrišanas darbinieks pats opcijas pārdot nedrīkst, bet, kļūstot par īpašnieku, dalībnieku līgumā ir atrunāts, kādos apstākļos un kā akcijas un kapitāldaļas var tikt pārdotas. 

"Jauni un bagāti"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti