Rīta Panorāma

Taizemes iedzīvotāji cieš plūdos

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Socializēti, nebaidās no šāvieniem. Policijas zirgi

Policijas zirgi – nebaidās no šāvieniem un dzenas pakaļ mašīnām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Valsts policijai ir četri zirgi, kas palīdz ikdienas darbā. Zirgi spēj gan savaldīt cilvēku pūļus, gan aizturēt noziedzniekus, gan palīdz meklēt pazudušas personas. Kāda ir Jātnieku policijas ikdiena?

Constantinopoli, Recento, Lilioms un Gaizers – tie ir četri Valsts policijas zirgi, kas ikdienā dodas patruļās un bieži vien ir vērojami dažādos masu pasākumos visā Latvijas teritorijā. Jātnieku policija izveidota 2000. gadā. Dienestam derīgie zirgi tiek izvēlēti, ņemot vērā to rakstura īpašības.

Valsts policijas hipoloģe Marija Meņģele sacīja: "Mēs izvēlamies zirgus vecumā no 4–7 gadiem. Obligāti puiši. Kastrēts vai ērzelis. Viena no galvenajām īpašībām ir nervu sistēma. Zirgam ir jābūt stabilam, līdzsvarotam. Galvenais ­– regulāri darboties ar zirgu un socializēt. Vest uz sabiedriskām vietām. Visu laikam zirgam jābūt apmācības procesā. Tas nav kā cilvēkam, iemāca "ābeci" un cilvēks māk lasīt. Zirgam visu laiku ir jāatkārto."

Policijas hipologi stāsta, ka darba ikdienā ir gana daudz. Brīžos, kad nav jādodas pildīt dienesta pienākumus, zirgi tiek trenēti. Nereti policijas zirgi tiek iesaistīti, piemēram, pazudušu bērnu meklēšanā.

Meņģele skaidroja: "Sēžot zirga mugurā, mums ir ļoti laba redzamība. Stāvot uz zemes, mans redzesloks ir stipri mazāks, nekā sēžot zirgam mugurā. Sēžot zirgam mugurā, mēs atrodamies aptuveni 3,5 –4 metru augstumā."

Zirgi nāk talkā arī cilvēku aizturēšanā vai pūļu izklīdināšanā.

Ja nepieciešams, zirgs var cilvēku piespiest pie sienas, bet divi zirgi ļaundari mācēs iespiest sev pa vidu.

"Mēs zirgam dodam neredzamas komandas. Skatoties uz mums, nevar  redzēt, ko mēs darām. Tā ir ķermeņa valoda. Tas ir tas, ko mēs strādājam mājās. Sēžam mierīgi zirgam mugurā, un viņš dara kaut kādas nepieredzējušai acij nesaprotamas darbības. Neviens no šiem zirgiem nekož un apzināti cilvēkam nespers. Mēs arī nevaram likt iekost vai iespert. Toties virzīties virsū. Ja cilvēks nepaspēs paiet malā, tad zirgs var uzkāpt uz kājas. Zirgs sver 600 kilogramus, nags ir ar pakavu. Tas ir sāpīgi," norādīja hipoloģe.

Zirgi tiek apmācīti darbam arī tādās situācijās, kad tiek pielietoti šaujamieroči un dūmu sveces.

"Mums divi zirgi ir dzinušies pakaļ mašīnai. Veiksmīgi mašīnu apturēja. Zirgs ir ātrs dzīvnieks," norādīja Meņģele.

Sandija Apškalne Jātnieku policijai pievienojusies pavisam nesen. Viņa savu darbu sauc par hobiju un dzīvesveidu.

"Man pašai ļoti patīk. Man ir prieks un gods strādāt ar jauno savu kolēģi vārdā Gaizers. Abi esam hipoloģijā jauniņie. Intensīvi trenējamies, darbojamies, lai pēc mēneša vai diviem spētu iziet kādā patruļā, varbūt arī uz kādu pasākumu," viņa norādīja.

Vecākajam policijas zirgam ir 25 gadi, jaunākajam – pieci. Ievērojamais vecums nebūt nenozīmē, ka zirgs tiks sūtīts pensijā.

"Mums ir "zaļie" zirgi. Tā mēs saucam zirgu, kurš tikko stājies dienestā. Viņi iet pārī ar veco. Vecais dalās ar pieredzi. Ar pieredzējušu zirgu jaunais jūtas drošāk un mācās no viņa," teica Meņģele.

Brīdi, kad zirgam jādodas pensijā, hipologi nosaka individuāli.

Piemēram, Recento savā 25 gadu vecumā joprojām ir ļoti noderīgs dienesta pienākumu veikšanai. Ja tomēr pienāk brīdis, kad zirgam jābeidz dienesta gaitas, tad tam vienmēr tiek atrastas jaukas mājvietas, kur mierīgi pavadīt vecumdienas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti