4. studija

Vai Rīgas centrā RTU ēkas vietā drīz būs vēl viens grausts?

4. studija

Ko darīt, ja kaimiņš, biedējot putnus, dienām un naktīm šauj ar trokšņu lielgabalu?

Ceturtā studija

Namam Rīgā pēc 4 iepirkumiem rekordilgi neizdodas uzsākt renovāciju un siltināšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Gadiem ilgi tiek stāstīts, cik izdevīgi ir renovēt un siltināt daudzdzīvokļu mājas, bet Rīgā, Stendera ielā 14, nama iedzīvotājiem ar ēkas siltināšanu neveicas jau sešus gadus – lai arī iedzīvotāji savā starpā vienojās par darbiem, tomēr dažādu likstu dēļ četri iepirkumi palikuši bez cerētā rezultāta, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Nereti vissarežģītāk ir panākt, lai daudzdzīvokļu nama īpašnieki vienojas vispār kaut kādus remontdarbus veikt, šeit to izdevās izdarīt, bet pēc tam tikai "melnā strīpa" – projekts izstrādāts, bet būvnieki atsakās šos darbus veikt.

Mājas iedzīvotājs Uģis Albins skaidroja: "2016. gadā pēc "Namu pārvaldnieka" iniciatīvas māja piekrita iesaistīties siltināšanas projektā, ko līdzfinansētu "Altum". Sākām čakli strādāt un gada laikā nokārtojām projektu, saskaņojām un arī vienojāmies ar "Namu pārvaldnieku", ka viņi uzņemsies tālāko projekta virzību un organizēs visus nepieciešamos iepirkumus un sakārtos visu nepieciešamo dokumentāciju, lai saņemtu līdzfinansējumu no "Altum" un nepieciešamības gadījumā bankas finansējumu iedzīvotājiem."

"Rīgas namu pārvaldnieks" izsludināja pirmo iepirkumu, ko "Altum" atzina par nederīgu, tāpēc gadu vēlāk izsludināja nākamo iepirkumu. Konkursā tika izraudzīts arī labākais piedāvājums, proti, būvnieks, kas veiks šīs ēkas renovāciju un siltināšanu, bet tad banka esot atteikusi izsniegt finansējumu, lai varētu norēķināties par remontdarbiem. Banka nepiekrita, ka SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" ir kā garants kredītam.

"Mēs 2019. gada beigās nodibinājām biedrību, lai varētu turpināt to pasākumu, lai varētu iet uz priekšu. Diemžēl atkal dažādu iemeslu dēļ šis iepirkums nebeidzās ar līguma parakstīšanu, jo beidzās pat konkrētā būvnieka eksistence, tad Covid-19 [pandēmija] iestājās un sadārdzinājumi, un arī nākamā labākā piedāvājuma iesniedzējs atteicās no turpmākās sadarbības," skaidroja mājas iemītnieks.

Viņš stāstīja, ka 2021. gadā tika organizēts vēl viens iepirkums, ar banku tika panākta vienošanās, taču būvnieks neparaksta nepieciešamos dokumentus, savukārt 2022. gada aprīlī projektam beidzās derīguma termiņš. Pavasarī tika organizēts vēl viens konkurss, un atkal uzņēmējs netika izvēlēts.

Rezultātā vēlme ēku savest kārtībā ir, bet noslēgt līgumu ar būvnieku nav izdevies jau četras reizes. Namu iedzīvotāji uzskata, ka tā ir apsaimniekotāja bezatbildība un neizdarība. 

Mājas iemītnieks norādīja, ka ēkas stāvoklis tikmēr turpina pasliktināties, šovasar sācis tecēt jumts un nācies izdot kārtējo naudu par pagaidu risinājumiem.

"Mēs arī esam uzrakstījuši pretenziju "Rīgas namu pārvaldniekam" ar lūgumu atlīdzināt zaudējumus, jo mēs gribam turpināt to projektu un iesaistīties. Lai mēs turpinātu projektu, mums ir atkal jātaisa jauns projekts, kas atkal maksās naudu, ir sadārdzinājums, kas no pirmā projekta sākuma realizācijas ir izaudzis gandrīz par 50%," norādīja Albins.

"Rīgas namu pārvaldnieks" atzīst, ka līdzīga nama ar tik ilgu un nesekmīgu ēkas renovāciju nav.

Uzņēmuma Komunikācijas nodaļas vadītājs Krists Leiškalns sacīja: "Šajā gadījumā mums ir darīšana ar ēku, kurai ir četri iepirkumi, kur ir bijuši četri uzvarētāji, kur ir bijušas iespējas izvēlēties arī nākamos piedāvājumus, bet diemžēl rezultāta nav, nevienu reizi nav būvnieks pateicis – jā, mēs būvējam par to cenu, ko mēs esam līguši."

Vienā gadījumā būvniekam bijusi maksātnespēja, citos – būvnieki uzvar konkursu, bet, kad ir jāslēdz līgums, atsakās no cenas piedāvājuma, un ar šādu problēmu pēdējos gados nākas saskarties arvien biežāk.

Rezultāts šobrīd izpaliek daudzās mājās, norādīja Leiškalns, piebilstot: "Šādu māju ir daudz. Ja mēs skatāmies kopumā uz "Altum" programmu, SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" kopumā no 115 mājām, kas bija gatavas un kurās bija jānotiek šim renovācijas procesam, pabeigts tas ir deviņās ēkās, un diemžēl pusē no mājām ir apšaubāma projekta pabeigšana."

Ja izstrādātā projekta derīguma termiņš ir beidzies un jāizstrādā jauns projekts, ir jautājums, kas par to maksās – dzīvokļu īpašnieki vai tomēr zaudējumus segs apsaimniekotājs, kurš nav spējis vairāk nekā piecu gadu laikā noslēgt līgumu ar būvnieku par ēkas renovācijas darbiem? Uz to apsaimniekotāja pārstāvis atbildēja: "Mēs šobrīd nevaram atbildēt par konkrētu lēmumu, bet mēs vērtējam dažādas iespējas, kādā veidā iespēju robežās veicināt, lai šī māja saglabā virzību uz renovāciju."

Leiškalns skaidroja, ka šobrīd tiekot vērtētas arī iespējamās pagātnē pieļautās kļūdas.

Nama apsaimniekotājs mēneša laikā solīja izvērtēt savu atbildību, kāpēc šajā ēkā rekordilgi nav izdevies uzsākt siltināšanas darbus, un tad arī lems, ko un cik lielā mērā kompensēs mājas iedzīvotājiem, piemēram, sedzot iepriekšējā projekta izstrādes izmaksas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti