Karstajā laikā aicina būt uzmanīgiem ar elektroierīcēm un lietot tās drošā veidā

Aptuveni katra piektā elektrotrauma Latvijā notiek saskarsmē ar ūdeni – vai nu lietojot elektroierīces ūdens tuvumā vai lietojot bojātus ūdenssildītājus, par pērnā gada statistiku informēja akciju sabiedrībā "Sadales tīkls", aicinot cilvēkus karstajā laikā, kad biežāk meklējam veldzi pie ūdens, piedomāt par elektrodrošību.

"Sadales tīklā" norādīja, ka dažas no tipiskākajām ikdienas darbībām, kas var beigties ar bīstamu vai pat nāvējošu elektrotraumu: elektroierīču izmantošana ar mitrām rokām, to atvienošana no rozetes ar mitrām rokām, iekštelpām paredzētu elektroierīču lietošana ārā, mitrā vidē.

Rīcība elektrotraumas gadījumā

Ja elektrotrauma gūta iekštelpās

  • Vispirms nekavējoties jāpārtrauc elektrības padeve, atslēdzot elektrības drošības slēdžus (drošinātājus) vai atvienojot elektroierīci no rozetes – neatslēdzot strāvas padevi un metoties glābt cietušo, traumu var gūt arī pats glābējs.
  • Kad elektropadeve ir atslēgta, jāizsauc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD), zvanot 113.
  • Ja cietušais ir bez samaņas, pēc NMPD izsaukšanas, ja iespējams, jāsniedz pirmā palīdzība.
  • Jāatceras, ka cietušais pats nevar novērtēt gūtās traumas smagumu, tāpēc elektrotraumas gadījumā vienmēr ir jākonsultējas ar mediķiem.

Elektrolīniju tuvumā

  • Ja elektrotrauma ir gūta ārā esošu elektrolīniju tuvumā, nekādā gadījumā nedrīkst tuvoties vai pieļaut citu personu tuvošanos cietušajam un notikuma vietai.
  • Nekavējoties ir jāziņo par notikumu operatīvajiem dienestiem, zvanot 112, vai "Sadales tīklam", zvanot 8404.
  • Tikai pēc operatīvo dienestu ierašanās var sniegt pirmo palīdzību cietušajam.

"Sadales tīkla" sadarbībā ar SKDS veiktā ikgadējā aptaujas "Elektrodrošības indekss" rezultāti rāda, ka cilvēki mēdz bieži sevi pakļaut šādu traumu riskam, piemēram, 31% aptaujāto atzīst, ka vismaz vienreiz vai vairākkārt mitrā vidē ir lietojuši elektroiekārtas, kas nav paredzētas izmantošanai mitrumā, piemēram, iekštelpām paredzētais pagarinātājs likts lietā ārā. 26% aptaujāto arī ir vairākkārt lietojuši elektroierīci, pirms tam kārtīgi nenoslaukot slapjas rokas, savukārt 11% respondentu atzina, ka pļāvuši mitru mauriņu ar elektrisko zāles pļāvēju.

Indekss arī rāda, ka

18% no tiem iedzīvotājiem, kas pēdējo 10 gadu laikā guvuši strāvas triecienu, to saņēma, ar mitrām rokām pieskaroties elektroierīcei vai elektroietaisei.

Sadales tīkla" Mācību centra elektrozinību mācību vadītājs Artūrs Šmats aicināja ikvienu iegaumēt to, ka elektrība kombinācijā ar ūdeni var būt nāvējoša. "Viena plaisa elektroierīces korpusā vai vada izolācijā var izraisīt ļoti smagu vai pat letālu elektrotraumu, ja šim bojājumam pieskarsimies ar slapjām rokām. Aicinu nebūt arī  izklaidīgiem vai pārdrošiem – ja ejam vannā, neņemam līdzi  lādētājam pieslēgtu telefonu vai planšeti. Šo piemēru akcentēju, jo tieši šādā veidā pērn cilvēks Latvijā guva elektrotraumu," viņš norādīja.

Šmats arī mudināja: "Jāatceras – veicot jebkādus elektroierīču remontdarbus vai uzstādot jaunas elektroierīces, visam mājoklim vai konkrētai telpai uz plānoto darbu laiku pašu un ģimenes drošības labad ir jāpārtrauc sprieguma padeve, atslēdzot elektrības drošības slēdzi vai drošinātāju."

"Sadales tīklā" arī aicināja nerīkot brīvdabas kino mājas iekšpagalmā, tam izmantojot no telpām iznestu televizoru.

Iekštelpām domātu elektrotehniku ir nedroši un bīstami lietot ārā, jo šīm ierīcēm nav nepieciešamās mitruma aizsardzības klases. Taču arī šādā veidā Latvijā cilvēki ir guvuši elektrotraumas.

Lai nenotiek nelaime, ārā lietojot tam neparedzētas elektroierīces, uzņēmumā mudināja pievērst uzmanību marķējumam IP, kas norāda, kādos apstākļos iekārta izmantojama:

  • "IP20" norāda, ka iekārta ir paredzēta lietošanai tikai sausās telpās, jo iekārtas izolācija nav mitrumizturīga,
  • "IP44" nozīmē, ka ierīce paredzēta lietošanai ārā un ir izturīga pret mitrumu un laikapstākļu maiņu, taču nav paredzēta iemērkšanai ūdenī.
  • "IP67" norāda, ka iekārta ir domāta lietošanai ārā un ir ūdens un mitruma izturīga.

"Sadales tīkls" arī atgādināja, ka vasara ir tas periods, kurā elektrotraumu skaits pieaug visstraujāk – pērn tieši šajā gadalaikā Latvijā gūta trešdaļa no visām gada laikā reģistrētajām elektrotraumām.    

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt