4. studija

Kā nosargāt latvietību, dzīvojot Tuvo Austrumu zemē?

4. studija

Mūsu vai pasaules zīmes?

Kā pasargāt ķiršus no strazdiem?

Kā pasargāt ķiršus no strazdu bariem?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Parasti cilvēki priecājas, ka viņu piemājas dārzā var dzirdēt putnu dziesmas, bet, ja ķiršus apēd strazdi, tad prieka nebūt nav. Kā ķiršus no šiem kārumniekiem pasargāt?

Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns LTV raidījumā "4.studija" stāsta: "Mūsu strazdi ir labie, jo viņi, dzīvodami un vairodamies šeit, ir noēduši dažādus kāpurus, kas ir līdz šim laikam bijuši un, tad viņi dodas nelielos ceļojumos, tādos nelielos pārlidojumos un pakāpeniski dodas prom no Latvijas un līdz ar to viņi ķiršu laikā posta Vācijas ekonomiku."

Pēc Lielkalna teiktā, vieta gan nepaliekot tukša – Latvijā ierodas Skandināvijas strazdi, nodarot postu mūsu dārziem.

"Tā kā mēs par strazdu postījumiem varam kādus stiprākus vārdus sacīt kādā skandināvu valodā, varbūt tad tie strazdi sapratīs," ironizē Rīgas zoodārza speciālists.

Ķiršu ēdājus var aizbiedēt ar putnu biedēkli, stāsta kokamatnieks Kaspars Arnis, kurš arī LTV raidījumā parāda, kā paši var uztaisīt putnu biedēkli. Nepieciešami konservēšanas vāciņi, bundža – tādējādi putnu biedēklim būs gan grabuļi, gan atstarojoši elementi. Pēc tam putnu biedēkli liek pie augstāka zara.

Līdzīgi zaros var likt gan spogulīšus, gan iesiet kompaktdiskus, bet vai tiešam tie putnus aizbiedēs?  

"Biedēkļu veidošana un dažādu grabuļu veidošana kādu strazdu jau arī atbaidīs, bet bieži vien viņi ātri pierod pie šiem mānekļiem un līdz ar to beigu beigās vairs nereaģē. Vēl var mēģināt skaņu signālus dažādus. Ja šīs skaņas atskaņo, tad, protams, kaut kādā veidā šis strazdu bars reaģē," stāsta Lielkalns.

Bet arī pie šīm skaņām strazdi ātri pierod – kā nekā gudri putni. Tādēļ kā viena no efektīgākajām metodēm ir ķiršu apklāšana ar tīkliem. Tam var izmantot arī vecu aizkaru, pamāca kokamatnieks.

Mazu ķirsīti šādi var apklāt ar tīklu, bet ar lielāku jau būs krietni grūtāk. Jāatceras, ka ķiršu zari ir ļoti trausli, tāpēc ir jābūt uzmanīgiem. "Šis ir visefektīvākais veids, tikai vajadzētu vēl atsiet, lai vējš nenopūš," norāda Arnis.

Lielkalns spriež, ka vēl putnus var aizbiedēt bērni. "Var mēģināt, ka dārzu īpašnieki noalgo bērnus, kas sēž nevis visu laiku šitādā veidā [telefonā], bet staigā pa dārzu un gaiņā prom putnus."

Katram, protams, ir savas metodes, kā cīnīties ar strazdiem un sargāt savus ķiršus, bet galvenais – jābūt radošiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti