Rīta Panorāma

Budapeštā cilvēki paši rada elektrību Ziemassvētku gaismām

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Ugunsdrošība apkures sezonas laikā

Kā no uguns pasargāt savu mājokli apkures sezonas laikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 11 mēnešiem.

Redzot augošos apkures rēķinus, ir tikai loģiski, ka cilvēki mēģina nedaudz ietaupīt. Tomēr taupīšana nedrīkst būt uz ugunsdrošības rēķina. Kā parūpēties par drošību mājoklī apkures sezonas un svētku laikā, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" stāstīja ugunsdrošības eksperti.

Šobrīd dārgajā apkures sezonā mājokļos mēģina ietaupīt uz apkures izmaksu rēķiniem, taču eksperti aicina, bēgot no vilka, neuzskriet virsū lācim. Proti, taupīt uz ugunsdrošības pasākumiem nedrīkst. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) ik dienu dodas izsaukumos, kas saistīti ar degošiem dūmvadiem.

"Ir jāuztur apkures iekārtas darba kārtībā, ir regulāri jātīra, jāpārbauda tehniskais stāvoklis," norādīja VUGD Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes pārstāve Gunita Sudāre.

Apkures iekārtām jābūt ne vien kārtībā, bet ir jāpadomā, kur, piemēram, malka vai granulas tiek glabātas. Tām jābūt drošā attālumā no kurtuves. Piesardzīgiem jābūt arī tiem, kas apkurē izmanto elektriskos sildītājus. Statistika rāda, ka 10–15% ugunsgrēku mājokļos izceļas no elektroierīcēm. 

"Nopērkot kaut kādu elektroierīci, lietošanas instrukciju neizlasa," situāciju raksturoja Sudāre. "Tāpat kā datorā – instalējot kaut kādu programmu – piekrīt noteikumiem, un viss."

"Elektriskos sildītājus nereti mēs paņemam no savām garāžām, pagrabiem, plauktiem. Uz tiem ir nostājušies putekļi.

Putekļi pēc savas būtības ir ļoti viegli uzliesmojošs elements. Pirmā lieta – notīrām putekļus," ieteica "Sadales tīkla" elektrozinību mācību vadītājs Artūrs Šmats.

Eksperti stāstīja, ka ir jāpievērš uzmanība elektroierīču tehniskajam stāvoklim un iekšējām elektroinstalācijām, tam, vai kāda iekārta nestrādā tā, kā tai vajadzētu, vai nav bojāti kabeļi.

"Ja mums sāk parādīties indikatori, ka neizskaidrojamu iemeslu dēļ atslēdzas drošinātāji (var būt gan automātiskie, gan skrūvējamie drošinātāji), kā arī parādās būtiski lielāks elektroenerģijas patēriņš, šie būs signāli, ka tam ir jāpievērš uzmanība un jāsazinās ar speciālistu," skaidroja Šmats. 

Ja mājokļa apkurei tiek izmantota elektrība, tad jāuzstāda speciāla, droša sistēma, kas paredzēta šim mērķim. Mājas elektroinstalācijām jābūt piemērotai jaudai, kādu šāds apkures veids prasa. Parasto sildītāju var ekspluatēt tikai tajā brīdī, kad esam tam blakus.

"Elektriskais sildītājs ir lielas jaudas elektroierīce. Nekādā gadījumā nerekomendējam to pieslēgt pagarinātājam. Tikai un vienīgi rozetē, kas ir sienā. Jāatceras, cik tālu mēs elektrisko sildītāju novietojam no viegli uzliesmojošiem elementiem – aizkariem, papīriem un citām lietām, kas viegli varētu aizdegties. Elektriskos sildītājus novietojam vismaz metra attālumā no sienām," norādīja Šmats.

Iedegtas svecītes mājoklī rada patīkamu auru un nelielu siltumu gan sirdī, gan telpā. Arī šajā gadījumā nedrīkst aizmirst par drošību.

"Tuvojas svētku laiks. Klasiski [aizdegas] adventes vainadziņi, egles, bez uzraudzības atstātas sveces, nenodzēsti izsmēķi.

Diemžēl vēl joprojām ir gadījumi, kad bērniem ir brīva piekļuve sērkociņiem un šķiltavām," stāstīja BALTA Īpašuma apdrošināšanas atlīdzību pārvaldes vadītājs Ainārs Puķe.

"Ja nu kāds spēlē datorspēles, tad tur ir 5–10 dzīvības. Dzīvē mums ir tikai viena. Tāpēc sargājiet sevi un savus mīļos," novēlēja Sudāre.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā aicina neaizmirst mājoklī uzstādīt dūmu detektoru. Tiem, kam detektora vēl, nav, to var uzdāvināt Ziemassvētkos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti