Rīta Panorāma

Intervija ar Guntaru Raču, Tamāru Kurzemnieci un Evitu Šīranti

Rīta Panorāma

Intervija ar grupu Double Faced Eels

Drošība uz ceļa: Atstarotāji

Drošība uz ceļa: Pat vienkāršākais atstarotājs var izglābt dzīvību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Neizbēgami vakaros un no rītiem kļūst arvien tumšāks. Jau šobrīd bez atstarotāja vai atstarojošās vestes pēc pulksten astoņiem vakarā labāk uz ceļa nemaz nerādīties, un pats vienkāršākais atstarotājs var izglābt gājēja dzīvību gan pilsētās, gan ārpus apdzīvotajām vietām.  

Statistika liecina, ka pagājušajā gadā uz Latvijas ceļiem tumšajā diennakts laikā bojā gāja 40 cilvēki. Lai gan mirušo skaits ar katru gadu mazinās, joprojām tas ir ļoti liels, un pats vienkāršākais atstarotājs var izglābt gājēja dzīvību gan apdzīvotās vietās, gan pilsētās, kur ar ielu apgaismojumu līdz ideālam līmenim vēl ir ļoti tālu.

Ceļu satiksmes drošības direkcijas pārstāvis Jānis Aizpors atzina, ka kļūdas pieļauj gan gājēji, gan autovadītāji, “puse no smagiem negadījumiem notiek Rīgā, [..] daudzi negadījumi notiek uz gājēju pārejām”.

Jo tumšāks apģērbs, jo gājējs ir sliktāk pamanāms. Dzeltena vai balta jaka būs labāka, nekā mums visiem tik ierastās melnās un pelēkās.

Tomēr visdrošākais ir sevi aprīkot ar atstarotāju.

Ceļu satiksmes drošības direkcija aicina uzņēmējus dažādos Latvijas novados dāvināt iedzīvotājiem atstarotājus vai vestes un priecājas, ka ir arī kompānijas, kas iegulda savus līdzekļus reklāmas kampaņās, kuras mudina cilvēkus domāt par savu drošību uz ceļa. 

“Ja šo atstarotāju nav, tad cilvēks būs pamanāms tikai 18-20 metru attālumā. Ja mēs rēķinām, ka bremzēšanas distance, braucot ar 60 kilometriem stundā, ir 40 metri, tad autovadītājs šādā distancē vairs nevar paspēt nobremzēt,” atgādināja  “Neste Latvija” valdes loceklis Armands Beiziķis.

Tāpat jāatceras, ka ārpus pilsētām visdrošāk pa ceļa nomali ir pārvietoties pretēji auto kustībai. To paredz arī ceļu satiksmes noteikumi.

“Lai redzam tās mašīnas, kas brauc pretī. Lai nav tā, ka mēs mašīnām esam ar muguru, jo tad, pat ja autovadītājs mūs nav redzējis, mēs auto redzam un, ja jūtam, ka kaut kas nav kārtībā, tad varam pamukt malā,” atgādināja Drošas braukšanas skolas direktors Jānis Vanks.

Ja gadās, ka atstarotājs vai veste nav paņēmusies līdzi, pastāv citas alternatīvas, kā sevi uz ceļa padarīt pamanāmu.

“Vienmēr ir lukturītis. Ja nav lukturīša, vienmēr ir telefonā gaismiņa, ko var ieslēgt. Vismaz kaut kas būs, un vadītāji spēs reaģēt,” sacīja Valsts policijas Metodikas un analītiskās nodaļas priekšnieks Andris Locs.

Ja nesaprot ar labu un sava dzīvība un drošība nav pirmajā vietā, tad policijai ir visas tiesības gājējus bez atstarotājiem sodīt. Šogad jau 2738 gājēji tikuši pie administratīvā pārkāpuma protokola, jo tumšajā laikā nav padomājuši, kā sevi pasargāt, staigājot par tumsu kā neredzami spoki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti