4. studija

Padomi gaileņu pagatavošanā

4. studija

Kādai jābūt sociālo tīklu profila bildei?

Augusts - blusu mēnesis

Augustā uzdzīvot sākušas blusas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Tieši augusts ir laiks, kad aktivizējušās blusas. Tās ir visur – pludmalēs smiltīs, mājdzīvnieku kažokos. Dabas muzejā stāsta, ka Latvijā ir ap 50 dažādu blusu sugu un šo kukaiņu vidējais mūža ilgums ir divi, trīs mēneši.

Blusas ir parazīti. Katrai no viņām ir savs saimnieks, kuru labprāt pamaina. Īpaši, ja uz esošā saimnieka līdzās ir vēl citas blusas. “Uz vienas peles ir daudz blusu. Ja parādās cilvēks, tad, protams, viņas meklē kaut ko svaigu. Jūt, ka parādās jauns objekts un žigli pāriet uz citu vietu. Ir arī kaķu blusas, kas ir vairāk saistītas ar kaķiem. Taču arī tās var pārlēkt uz suņiem vai cilvēku,” pauž entomologs Nikolajs Savenkovs.

Lai pasargātu no blusām mājdzīvniekus un reizē arī sevi, tiek piedāvāti visdažādākie līdzekļi – gan šampūni, gan kakla siksnas, gan pilieni. Galvenais atrast savam sunim vai kaķim piemērotāko.

“Cilvēki bieži sūdzas – viņi ir iepilinājuši līdzekli, bet dzīvnieks pēc nedēļas kasās,” saka veterinārste Dita Lietiņa. “Ir jāatceras, ka pēc blusas koduma, pēc jebkuras alerģiskas reakcijas sekas var saglabāties vēl divas nedēļas pat, ja cēlonis ir novērsts,” pauž Lietiņa.

Tikmēr pagalam bēdīgā situācijā ir nonākusi iedzīvotāja Ruta Līce, kas ar blusām cīnās savā dzīvoklī.

“Šajā augustā ir viena liela problēma (..) Visas šīs divas nedēļas esmu nomocījusies ar blusām: maziņi, melni punktiņi,” norāda Līce.

Arī, lai dienā pārvietotos pa dzīvokli, Ruta ir izstrādājusi, īpašu metodiku, lai blusas neuzlektu uz drēbēm. Ruta un citi pirmā stāva kaimiņi vairākkārtīgi ir vērsušies pie apsaimniekotāja “Rīgas namu pārvaldnieks”, ar lūgumu veikt dezinsekciju mājas pagrabā, no kura uz pirmo stāvu ieceļo nelūgtie parazīti. “Tur man teica – ko jūs gribiet? Visa Rīga ir ar blusām! Variet iedomāties, kā tas ir iespējams?” retoriski taujā Ruta.

Kā apgalvo nama apsaimniekotāji – dezinsekcija šogad šajā namā ir veikta jau divas reizes: aprīlī un 11.augustā. “Jāņem vērā, ka starp dezinsekcijām jābūt septiņām līdz 10 dienām. Ir jābūt laika periodam, kurā izvērtēt, vai ir vērts darīt vēlreiz šīs pašas darbības,” norāda “Rīgas namu pārvaldnieka” pārstāve Santa Vaļuma.

Iedzīvotāji uzskata, ka apsaimniekotājam būtu reizi par visām reizēm jāpanāk, lai pagrabs tiktu savests kārtībā, jo netīrība veicina blusām labvēlīgu vidi.

Arī paši iedzīvotāji gan var tikt galā ar blusām. Ir jānovelk visas drēbes, kurās varētu būt blusas, izpurināt virs vannas un pēc tam pašam iet dušā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti