Vasara ļauj izvēlēties veselīgus un vienlaikus spēcinošus ēdienus, kas dod arī pietiekami daudz enerģijas ne tikai ikdienā, bet arī tad, ja nepieciešama izturība veselas nedēļas garumā, arī Dziesmu svētkos – dziedāšanai, dejošanai un dažādu pasākumu apmeklēšanai.
Sertificēta uztura speciāliste Liene Sondore norādīja: "Šobrīd tieši ir zaļumu laiks, pirmos gurķīšus un salātlapas droši vien jau visi ēd, un klāt ir pirmie kabacīši, jaunie kartupelīši."
PVD eksperte atgādināja, ka zaļumus, augļus un dārzeņus pirms ēšanas vajag rūpīgi nomazgāt. Arī tad, ja tie nāk no sava dārza.
"Viss ir ļoti vienkārši, ja mēs gribam ēst zaļi, gribam ēst zaļumus, augļus, dārzeņus, ogas, tad tomēr vajadzētu to visu rūpīgi nomazgāt.
Tas ir ļoti svarīgi, tādējādi mēs izvairīsimies no ļoti daudzām nepatīkamām iespējamām problēmām – mazgājam rokas, mazgājam visus zaļumus, īpaši, ja tos ēdīsim svaigā veidā," aicināja Aļminoviča-Miļjanoviča.
Veikalā pirms produktu iegādes der izlasīt, kas rakstīts uz to iepakojuma. Daudzi zaļumi tiek tirgoti jau nomazgāti, bet uz daudziem, tostarp skaistām, zaļām un tīrām salātlapām, tomēr teikts – pirms lietošanas uzturā rūpīgi nomazgāt. Instrukcijas ir jāievēro, tās neraksta bez iemesla, uzsvēra Aļminoviča-Miļjanoviča.
"Vajadzētu arī plānot, ko ņemsim līdzi piknikā vai brīvā dabā. Ir atsevišķi ēdieni, kurus nevajadzētu ņemt līdzi, ja nevarēsim nodrošināt atbilstošu temperatūru – kūkas vai tortes nevajadzētu 30 grādu karstumā mašīnas bagāžniekā vest no vienas Latvijas vietas uz otru. Bet bulciņu gan drīkst. Ir jāsaprot, ka ēdiena uzglabāšanas temperatūra un laiks ir ļoti svarīgi faktori.
Ja tas produkts jau ir piesārņots, mums šķiet, ka pusstundiņa, stunda aizrit ļoti ātri, bet tās baktērijas, kuras mēs neredzam ar acīm, kuras neizmaina ēdienu, bet kas izraisa saslimšanas, tās savairojas matemātiskā progresijā," uzsvēra Aļminoviča-Miļjanoviča.
Nav viena algoritma, ar kura palīdzību varētu izrēķināt, cik ilgs laiks nepieciešams, lai karstā laikā ēdienā savairotos baktērijas, jo tās ir dažādas, un tām ir vajadzīgi dažādi apstākļi. Ir baktērijas, kas ir tik izturīgas, ka var vairoties pat ledusskapī.
Runājot par konkrētiem produktiem, kurus ieteicams izmantot uzturā īpaši vasaras laikā, Sondore atgādināja par kvalitatīvas "extra virgin" olīveļļas labajām īpašībām – to var izmantot, gan cepot kartupeļu pankūkas, gan gatavojot svaigos salātus.
"Atceramies, ka kartupelis ir ogļhidrātus saturošs dārzenis, mēs to liekam nevis pie pusšķīvja dārzeņu, bet pie ogļhidrātiem – tātad tā ir viena ceturtdaļa, pusšķīvim jābūt ar dārzeņiem un vēl vienai ceturtdaļai ar olbaltumvielām," norādīja Sondore.
Runājot par ēdienu Dziesmu un deju svētku dalībniekiem, uztura speciāliste pati kā svētku dalībniece atzina, ka pusdienas ir garšīgas, bet viņa gribētu, lai tomēr dziedātājiem un dejotājiem uzturs atšķirtos.
"Par šī gada ēdienkarti es nevaru precīzi spriest, jo neesmu piedalījusies pie tās izstrādes, bet es gribētu sagaidīt mirkli, kad tomēr rēķinās ar to, ka dejotājiem ir nedaudz citas vajadzības.
Vajadzētu sabalansēt, jo šeit mazliet virzībai būtu jābūt jau uz sportisko uzturu. Ir grūti dejot, ja esi saēdies kotletes, karbonādes, gaļas mērces.
Tuvojoties nākamajiem svētkiem, tas varētu būt plāns – jau kādu laiku iepriekš padomāt, kas būtu dejotājiem, kas – dziedātājiem, jo tās ir pilnīgi dažādas slodzes," vērtēja Sondore.
Kā sātīgu, bet reizē arī vieglu ēdienu pusdienām viņa ieteica, piemēram, dārzeņu sautējumu, pākšaugus.