Jauni un bagāti

#61 Ikvienam būtu jāizlasa šī grāmata

Jauni un bagāti

#64 Ieguldījums nekustamajā īpašumā

#63 Kā draugiem vai dzīvesbiedriem ērti un vienkārši sadalīt izmaksas

Kā ērti sadalīt rēķinu pēc atpūtas ar draugiem? Iesaka finanšu analītiķis

Vasara ir laiks, kad bieži draugu kompānijās dodamies atpūsties vai izklaidēties, taču arī tad nedrīkst aizmirst par savām finansēm. Lai sadalītu tēriņus vienlīdzīgi un neviens nevienam nepaliktu parādā, var izmantot dažādas lietotnes, kas aprēķinus veic tavā vietā, Latvijas Radio 5 – "Pieci.lv" rubrikā "Jauni un bagāti" skaidroja finanšu analītiķis Valters Vestmanis. 

Vai esi kādreiz attapies situācijā, kurā draugu kompānijā katrs samaksājis par kādu lietu, un rezultātā jālauza galva, cik kurš ir katram parādā? Vai varbūt ar dzīvesbiedru ir problēmas izsekot katra ieguldījumu kopīgajos ikmēneša tēriņos?

Viens risinājums ir katru reizi taisīt tabuliņu, kurā pierakstīt katru izdevumu un pēc pasākuma vai mēneša beigās cerēt, ka visas izmaksas ir pierakstītas, taču vienkāršāks risinājums ir izmantot kādu no jau gataviem risinājumiem, kas piedāvā šādu pakalpojumu. Vestmanis ieteica divas lietotnes, kas var noderēt šādos gadījumos. 

"Viena ir "Splitwise". Tā ir bezmaksas aplikācija, kas, tieši iztulkojot, nozīmē "sadali gudri". Piemērs iz dzīves: ir vecpuišu ballīte vai pārgājiens ar draugiem, viens samaksā par izklaidi, viens nopērk ēdienu, viens lej degvielu, viens vēl kaut ko, un beigās jāsāk saprast, kurš par ko cik daudz ir tērējis. Aplikācija ir ļoti vienkārša, tu uztaisi grupu, saliec aplikācijā visu, ko kurš ir maksājis, visi redz visu, un aplikācija automātiski sarēķina, cik Mārtiņš ir parādā Jurim, cik Lote ir parādā Annai, un pašam nav par to jādomā," ieteica Vestmanis. 

Lietotne ir labs rīks, kas palīdz aprēķināt, cik kurš ir izdevis atpūtai vai pasākuma rīkošanai. Tajā var veidot gan dažādas draugu, gan ģimenes, gan kolēģu grupas. Īpaši tā noder, dodoties kopīgos ceļojumos, kad viens no draugiem ir uzņēmies iegādāties lidmašīnas biļetes, kāds cits ir samaksājis par dzīvesvietu un tamlīdzīgi. 

"Nākamais līmenis aiz "Splitwise" ir tāda aplikācija "Cino". Kāpēc tas ir nākamais līmenis? Jo pēc būtības tā strādā līdzīgi, bet principā tu attaisi aplikācijā kontu, uzģenerē virtuālu bankas karti, ko vari izmantot caur "Apple pay", piemēram, un tu to [virtuālo] bankas karti uzreiz savieno ar savu bankas karti. Tad tu uztaisi draugu grupu. Kad, piemēram, brauc ceļojumā, saliec tos piecus draugus kopā, visiem ir šī karte, un tu uzliec, ka tad, kad tu maksā ar virtuālo karti, aplikācija automātiski noņem naudu no visiem kontiem proporcionāli. Vienkārši var viens cilvēks samaksāt ar to karti, un no visiem noņemas uzreiz piektā daļa," skaidroja Vestmanis. 

Ja divi cilvēki dzīvo kopā un nolemj visus tēriņus dalīt uz pusēm, šī lietotne ir ērts rīks, kā to darīt. Katrs var pieslēgt savu kontu pie lietotnes virtuālās kartes, un, kaut ko ar to iegādājoties, nauda vienlīdzīgā apmērā tiek noņemta no abiem kontiem. Proporcijas un draugu skaitu var mainīt pēc vajadzības, tāpat var veidot dažādas grupas un kartes. 

"Tas ir tāds nākamais līmenis, ko var katrs apsvērt, ja ir forša draugu kompānija, ar ko jēdzīgi visu var sarunāt. Vienlaikus ir jādomā līdzi, jo tu dod pieeju savai kartei," uzsvēra Vestmanis. 

"Jauni un bagāti"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti