Jauni un bagāti

#47 Labākais ieguldījums "20-kaut-kas gadniekiem"

Jauni un bagāti

#49 Februāris ir, lai sakārtotu tēriņus

#48 Kādu autiņu tu vari atļauties?

Finanšu analītiķis: Auto līzings ir viena no lielākajām vidusslāņa finansiālajām problēmām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Bieži vien cilvēki izvēlas iegādāties dārgākus auto, nekā patiesībā var atļauties, savu lēmumu pamatojot ar to, ka tas ir ieguldījums nākotnei. Patiesībā auto līzings ir viena no vidējā slāņa iedzīvotāju lielākajām finansiālajām problēmām, jo auto iegāde nav labs ieguldījums – tā vērtība, laikam ritot, krīt, Latvijas Radio 5 – "Pieci.lv" rubrikā "Jauni un bagāti" skaidroja finanšu analītiķis Valters Vestmanis. 

"Auto līzings ir vidējā slāņa viena no lielākajām finansiālajām problēmām, manuprāt. Tādā ziņā, ka cilvēkiem tiešām daudz naudas aiziet uz visādiem autiņiem. Es zinu, ka ir daudz cilvēku, kas skatās uz auto kā uz ieguldījumu, bet, pēc definīcijas skatoties, tas nav labs ieguldījums, jo tam strauji zūd vērtība," vērtēja Vestmanis. 

Jā, tiesa, ka šobrīd automašīnu tirgus joprojām nav atguvies no Covid-19 radītās situācijas, kad ražotājiem nebija pieejamas vajadzīgās elektroniskās detaļas un automašīnu vērtība būtiski kāpa. Līdz ar to arī lietotu automašīnu vērtība ir krietni augusi, kas daudziem to īpašniekiem paver iespējas nopelnīt, taču nav zināms, cik ilgi tā būs un kad nākamreiz šāda situācija varētu rasties.

Līdz ar to uz automašīnu nevajadzētu droši lūkoties kā uz ieguldījumu, kas nākotnē nesīs peļņu. 

Tāpat, kad runa ir par auto iegādi, daudzi sāk ar nepareizajiem jautājumiem un pārāk vieglprātīgu un impulsīvu pieeju. Bieži sākam ar jautājumu – kādu līzingu varu atļauties? Un tad skatāmies uz foršu, jaunu, skaistu spēkratu. Tā vietā mums vajadzētu vispirms jautāt, vai man vispār vajag auto, varbūt es varu bez tā iztikt, uzsvēra finanšu analītiķis.

Jāatceras, ka līzinga maksājumam katru mēnesi klāt nāks izmaksas par degvielu, apdrošināšanu, remontu, stāvvietu pakalpojumiem. 

"Ja tu esi cilvēks ar tādiem virs vidējā ienākumiem, pieņemsim, pelni divus tūkstošus mēnesī, tad bieži vien 350 eiro mēnesī par līzingu sāk likties, ka nav nekas tāds, bet, ja tu dzīves laikā pērc vairākas automašīnas uz līzingiem, dzīves laikā sakrājas 20 gadi, kuros tu maksā 350 eiro mēnesī līzingā. Tikmēr, ja tie būtu ieguldīti jēdzīgā indeksu fondā, 20 gadu laikā tie varētu pārvērsties par gandrīz 200 tūkstošiem eiro," sprieda Vestmanis. 

Tikmēr dārgu automašīnu vērtība laika gaitā gandrīz visos gadījumos zūd. Nav jābūt lielam ekspertam, lai saprastu, ka ieguldījums, kura vērtība ar laiku zūd, nav izdevīgs. 

"Es līdz galam neticu līzingiem, jo tas pēc būtības nozīmē, ka tu to autiņu vienkārši nevari atļauties, jo tu paņem līzingu un tad dzīvo uz kaut kādas nākotnes naudas.

Okei, tie ir tikai 350 eiro mēnesī par līzingu, bet, tiklīdz tev apstājas ienākumi, ir diezgan traki. Labs izņēmums kredītiem ir hipotekārais kredīts, jo mājokļiem tipiski vērtība ilgtermiņā aug, kamēr auto iet uz leju," skaidroja Vestmanis. 

Ja bez automašīnas tiešām nav iespējams, tad pirms tās iegādes vērts sev pajautāt – kā auto iegāde korelē ar manu dzīves mērķi? Vai dārgs līzings mani noliks uz pareizās trajektorijas dzīvē vai drīzāk aizvilks prom no tās? 

"Ja tev dzīvē tas stāvoklis ir labs, tev patīk tas, kur tu esi, tev ir ienākumi, kas ir stabili, un tu vienkārši gribi turpināt šādā garā, tad tas ir jēdzīgi, tu vari ņemt kredītus un līzingus. Bet, ja tu vēl tikai gribi būvēt bagātību, ir jēga ieguldīt lietās, kurām vērtība aug, nevis krīt," secināja Vestmanis. 

Jauni un bagāti

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti