Pašu sarīkota uguņošana: Speciālisti atgādina svarīgāko drošai izpriecai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Tuvojoties daudzajām svētku brīvdienām, mediķi pauž bažas, vai jau tā lielo ārstniecības iestāžu noslodzi vēl nepalielinās dažādas sadzīves traumas, kuras var radīt pārgalvība, alkohola lietošana un pirotehnika. Par pirotehnikas lietošanu bažījas arī Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD), jo, tā kā, visticamāk, izpaliks pašvaldību organizētie kopīgie svētku salūti, lai nebūtu pulcēšanās, iespējams, ka vairāk cilvēku vēlēsies paši organizēt uguņošanu.

Pirotehnikas speciālists Mikus Pētersons iepazīstināja Latvijas Radio ar populārākajiem pirotehnikas veidiem, demonstrējot, ko lielākoties lietotāji neievēro. Tā saukto romiešu sveci uguņotāji visbiežāk nepareizi izmanto, domājot, ka tā jāņem rokās, bet tā nepavisam nav pareiza rīcība.   

Uguņošanā drošība pirmajā vietā
00:00 / 04:12
Lejuplādēt

Speciālists arī atgādina vērot vēja virzienu, jo tā ietekmē mainās trajektorija. "Aizdedzinām un atejam, 15 metrus vismaz atkāpjamies un skatāmies, kas notiek. Ja pirotehnikas izstrādājums nedeg, netuvoties tam 15-20 minūtes kā minimums, es pat ieteiktu ilgāk," uzsvēra Pētersons.

Pirotehnikas lietošanā ir daudz nosacījumu, sākot no attāluma līdz ēkām, drošai tās uzstādīšanai, līdz pat vēja stiprumam. 

"Nākamais izstrādājums – raķete uz kāta. Manuprāt, tā ir visbīstamākā no visām, tā ir uz kāta, virziens var tik strauji mainīties... Privātmāju rajonā to es neieteiktu izmantot, labāk kaut kur laukos, tālu no elektropārvades līnijām, no mājām, tas būs arī drošāk," paskaidroja pirotehniķis. "Uz dažiem pirotehnikas izstrādājumiem ir rakstīts, kāds ir pieļaujamais vēja virziens, jo tā raķete var aiziet pavisam citā virzienā."

Nepiemērota vietas izvēle ir viena no nereti pieļautām kļūdām, pastāstīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona brigādes komandieris Jānis Skrastiņš.

"Kur netālu ir daudzdzīvokļu mājas, šie gadījumi, ka petarde caursit pat balkona stiklu un iekrīt lietās, kas tur ir, aiziet degšana, tādu ir pietiekami daudz," teica Skrastiņš.

Tirdzniecības ierobežojumi turpmākās nedēļas skar arī pirotehniku, tās tirdzniecība gan nav aizliegta, bet to var veikt tikai interneta veikalos.

Valsts policijas Licencēšanas un atļauju sistēmas biroja priekšnieka vietnieks Andris Melkers paskaidroja, ka komersanti ir tiesīgi slēgt ar klientiem distances līgumus, tātad interneta veikalā var nopirkt preci. Taču komersantam ir aizliegts, pēc spēkā esošiem pirotehnisko izstrādājumu aprites noteikumiem, pašam piegādāt pirotehniku klientam, kā arī izmantot pasta, kurjera vai kurjerpasta starpniecību. Tas nozīmē, ka klientam vajadzēs atbraukt uz licencētu tirdzniecības vietu un saņemt preci personīgi, apliecinot tirgotājam arī savu vecumu.

Viena no bīstamībām ir pirotehnikas nelegāla iegāde "no rokas".

Pētersons atgādina, ka tirgot pa busiņa durvīm ir ļoti nedroši, tāpēc vienmēr vajag sameklēt licencētas pārdošanas vietas pirotehnisko izstrādājumu iegādei.

Šo tirdzniecību gan šobrīd pastiprināti kontrolē Valsts policija. Bet, pērkot arī atļautās tirdzniecības vietās, nereti instrukcija tā arī netiek izlasīta.

Daudziem cilvēkiem, kas katru gadu izmanto pirotehnikas izstrādājumus, liekas, ka viņi jau zina un lasīt instrukciju nav nepieciešams. Tomēr katru gadu zināšanas ir jāatsvaidzina, atgādina Pētersons.

Savukārt Skrastiņš bažījas, vai šogad nebūs vairāk cilvēku, kas paši vēlēsies savās mājās svētku uguņošanu. Viņš uzsver, ka

katru gadu ir gan pirotehnikas izraisīti ugunsgrēki, gan traumas.

"Ir bijuši gadījumi, kad ļoti smagi jāstrādā mediķiem, – kad [uguņotājs] pats sev iešauj sejā, cieš rokas, kad petardes tiek nepareizi palaistas," brīdināja Skrastiņš. "Tās sprāgst rokās, tās [ko traumē] ir rokas, pirksti un pārsvarā seja. Tāpēc ir svarīgi tāpat kā uz Līgo svētkiem, ka ir jābūt atbildīgajam par ugunskuru un kuram ar to svētku ieskaņu ir jābūt mazliet prātīgākam, lietojot dažādus izstrādājumus, kas stāv uz svētku galda. Tad viņš skaidri zina, ka ir atbildīgs par to, lai svētki mums visiem būtu priecīgi un nebūtu jāsauc operatīvie dienesti."

Priekšā Ziemassvētki, un glābēji atgādina – šajos svētkos par ugunsnelaimes iemeslu nereti var kļūt Adventes vainags, kura skujas aizvadītajās četrās nedēļās ir paguvušas izkalst un, piekļūstot neuzmanītai sveces liesmai, var aizdegties itin ātri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti