Rīgā atklātas Dziesmu svētkiem veltītas puķu dobes; šogad stādu zagļi īpaši rosīgi

Rīgā atklātas vairāk nekā 30 puķu dobes, kas šovasar veltītas Dziesmu un deju svētku 150. gadskārtai. Stādījumos iekļauti latviski simboli, raksti un motīvi, kas ir neatņemama svētku sastāvdaļa. Diemžēl šogad "Rīgas mežu" iestādītos stādus arī daudz vairāk zog. 

Rīgā atklātas 30 svētku puķu dobes
00:00 / 03:17
Lejuplādēt

Vērmanes dārza apaļā dobe veidota, iedvesmojoties no Suitu dižās saktas, bet Esplanādē puķes atspoguļo Rīgas tautisko brunču krāsas un rakstus.

Ainavu arhitekte Ligita Tomiņa pastāstīja, ka katrai puķu dobei ir jāatbilst tai vietai, kur tā atrodas: "Piemēram, pie Brīvības pieminekļa puķu dobe ir izveidota Lielvārdes jostas stilā. Un arī ar tās rakstiem. Vislabāk tos, protams, var redzēt no augšas. Kā arī tiek izmantotas sarkanas un baltas puķu krāsas."

Biezā mapē apkopotas visu Rīgas dobju skices, kā arī uzskaitīti tajās izmantoti augi.

Katru gadu Tomiņa cenšas eksperimentēt, izmantojot arvien jaunas šķirnes.

"Piemēram, tāda zaķaste. Ļoti sen nav bijusi. Viņa ir tik skaista graudzāle. To mēs šogad paredzējām. Tad mums ir mangolds, kas ir līdzīgs bietei, ar krāsainiem kātiem. Tad tur ir arī tas pats burkāns savvaļas, kas mums ir tepat Bastejkalnā iestādīts."

Kopumā Rīgā šovasar radītas 30 īpašas Dziesmu un deju svētkiem veltītas puķu dobes. Tajās iedēstīti teju 50 tūkstoši ziedaugu – vairāk nekā 200 dažādu šķirņu.

Tomiņa atzina, ka paredzēt to, kā pēc augu iestādīšanas un saziedēšanas izskatīsies dobes, ir ļoti grūti. "Uztaisot tās pašas suitu saktas veidojumu no ziediem Vērmanes dārzā, krāsas, to augu sortimentu, es nezinu, kas beigās sanāks," atzina ainavu arhitekte. 

"Es mēģinu piemeklēt, radīt kaut ko līdzīgu, bet augi ir tik interesanti, ka varbūt uz papīra viņš izskatās viens, bet dabā viņš izaug pavisam citādi, nekā tu esi iecerējis. Pēkšņi ir tik labi laika apstākļi, ka viņš izaug daudz lielāks, nekā es biju domājusi."

Augu stādīšanas maratons ilga trīs nedēļas. Tagad dārznieki ne tikai kopj un laista dobes, bet arī esot spiesti cīnīties ar divu veidu vandāļiem: vārnām un cilvēkiem.

Rīgas centra galvenais dārznieks Ēriks Semanis pastāstīja, ka šogad Rīgā stādus zog vairāk nekā citus gadus. Iespējams, stādu cenu dēļ. Starp biežāk zagtajām ir arī balzamīnes un ledenes. "Pārsvarā, man liekas, tās, kas iet uz kapiem," norādīja Semanis, atklājot, ka puķes zagļi izrauj ar visām saknēm.

"Izņem, kamēr vēl nav ieaugušas. Ar visām saknēm. Teiksim, pirmo dienu vēl nostāv viss, bet otrajā, trešajā dieniņā jau sāk pazust."

Galvaspilsētas dobēs iestādīto augu pilnbrieds ir paredzēts jūlija vidū. Tad arī tajās būs redzami tautas raksti visā krāšņumā. Bet augusta sākumā ir plānota vasaras puķu dobju parāde.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti