Stiprie stāsti

Piensaimnieki vairākās paaudzēs: tēvs un dēls Aigars un Ingars Roņi Bikstu pagastā

Stiprie stāsti

Brāļi Lauris un Helmuts Apši Ropažu novadā audzē arktiskās palijas

Sešas māsas Zāgmanes Jaunpilī izveidojušas kopīgu biznesu – gatavo pirts lietu komplektus

Sešu māsu bizness Jaunpilī – top pirts lietu komplekti

Jaunpilī sešas māsas pērn uzsāka kopīgu mazo biznesu – gatavo pirts lietu komplektus. Taustāmus produktus gatavo piecas māsas, bet sestā pašlaik studē ārzemēs un talkā nāk ar grafiskā dizaina ieteikumiem, Latvijas Radio raidījumā “Stiprie stāsti” stāstīja Silva un Ieva Zāgmanes no Tukuma novada Jaunpils. 

Silva un Ieva izaugušas lielā ģimenē, kurā ir sešas māsas un brālis. Silva ir pirtniece un atjaunojusi Jaunpilī publisko pirti, bet tekstilmāksliniece Ieva strādā ar jauniešiem un vada radošās darbnīcas. Abas darbojas biedrībā "Radīts Jaunpils novadā".

Pērn visas sešas māsas uzsāka kopīgu mazo biznesu. “Mēs sapratām, ka vajag savu rūpalu, sapratām, kāpēc mēs to [līdz šim] nedarām, – tikai tāpēc, ka ir bail un liekas, ka tas neatmaksāsies, ka nepirks. Īstenībā sapratām, ka kopā var daudz izdarīt,” stāstīja Ieva. 

“Pagājušogad sākām, bet katra lieta atsevišķi ir radīta jau ilgāku laiku, tagad vienkārši to nokomplektējām kā dāvanu komplektu,” piebilda Silva. 

Silva un Ieva Zāgmanes

Uz jautājumu, cik māsu iesaistījās biznesa tapšanā, Silva atbildēja: “Mēs visas sešas.”

“Šeit ir Lāsmas ekoloģiskā sojas vaska svecīte ar ēteriskajām eļļām un ziediem burciņā. Ance staigā pa pļavām vasarā un ne tikai bauda, bet arī salasa augus, kurus pēc tam var destilēt. Tad ir Ievas ražotās sejas ziepes ar dažādiem augiem klāt un Sofijas skrubīši, viņa taisa rīvīšus no sāls vai no cukura,” klāstīja Silva. 

Viņa pati taisa glicerīna ziepes ar ēteriskajām eļļām un dažādiem augiem, taču jaunākā māsa Inga, kura šobrīd ārzemēs studē mākslu, palīdz ar grafiskā dizaina ieteikumiem. 

“Te ir arī par mums apraksts, Ancei ļoti labi padodas rakstīt aprakstus. Mēs tiešām gribējām dalīties ar to, ka esam māsas, ka mēs to darām kopā, un tādā veidā iedrošināt cilvēkus veidot arī tādus konceptus,” norādīja Ieva. 

Pirts lietu komplekts

Māsas atzina, ka uzaugt septiņu bērnu ģimenē ne vienmēr bijis viegli. Silvai – kā vecākajai māsai – nācies uzņemties atbildību par pārējiem.  

“Tā ir tāda iedzimta man misija. Es domāju, ka daudzbērnu ģimenes vecākie bērni vienmēr palīdz mazākos pieskatīt, un, protams, tēvs to vienmēr izvirzīja kā prasību – tu esi vecākā, tev ir dota komanda, ja tu nespēj viņu organizēt, tad darīsi pati,” viņa stāstīja. 

Tāpat bijusi nepieciešama palīdzība arī no citiem ģimenes radiniekiem. “Mums palīdzēja ome un mammas brālis ar sievu, mans krusttēvs Ojārs un Ligita visu mūžu ir atbalstījuši mūs, veduši gan kartupeļus, gan apģērbu, tad mammas māsīca Inga – tie vienmēr mums bija svētki, kad viņa atbrauca,” atminējās Silva. 

Gan Silva, gan Ieva darbojas biedrībā "Radīts Jaunpils novadā" un kaļ arvien jaunus plānus un projektus, kā Jaunpilij piesaistīt cilvēkus. 

“Mūsu statūtos ir ne tikai ražošana un mazo amatnieku un mājražotāju uzņēmējdarbība, bet arī tāda lieta kā sociālā mijiedarbība, apmācības un tādas lietas, kas ir nākotnes mērķi, kā šo vietu darīt un celt,” Silva skaidroja. 

Tāpat māsas organizē dažādus pasākumus, kuros palīgā aicina visus apkaimes ražotājus – gan lielākus, gan mazākus. 

Ieva uzsvēra: “Mērķis ir radīt sapratni, ka mēs esam vajadzīgi viens otram sadarbībā. Ja kāds uz šejieni atbrauc, lai viņš neatbrauc tikai pie viena cilvēka, bet, visticamāk, cilvēki uz šejieni atbrauks tad, ja viņi redzēs, ka šeit ir kaut kāds komplekts, maršruts”. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt