LTV filmas

Dokumentālā filma. «Valka 1917»

LTV filmas

Olga Dreģe 1998.gadā ciklā „Spēlmaņu cilts”

Dokumentāla filma par Paulu Jonasu. «Pauls no Kalvenes»

Pasaules čempions Jonass. Trenējas un cenšas nenolauzt kaklu

Par Latvijai pirmo pasaules čempionu motokrosā solo klasē Pauls Jonass kļuva šogad, iepriecinot gan savus vislielākos atbalstītājus dzimtajā Kalvenē, gan visus sporta līdzjutējus. Tomēr jau daudzus gadus iepriekš bija nojaušams, ka Paula veikums trasē solās kļūt par vēsturisku pavērsienu Latvijas motokrosa vēsturē, un tikai sporta veida neprognozējamais raksturs varētu kļūt par šķērsli apņēmīgā kurzemnieka ceļā uz arvien augstākiem panākumiem. 

Puikas gados Pauls cīnījās par uzvarām jaunāko vecuma grupu braucēju konkurencē, un jau tolaik bija pamanāma viņa nopietnā attieksme pret motokrosu un savu darbu. Paulam bija 18 gadi, kad viņš noslēdza līgumu uz pieciem gadiem ar KTM rūpnīcas komandu startam pasaules čempionātā MX2 klasē, un jau pirmajos startos parādīja, kādēļ ne velti tiek uzskatīts par talantīgu braucēju. Līgums ar KTM ir spēkā līdz 2019.gadam, un tituls MX2 klasē nav pēdējais, pēc kā Paulam tiekties.

Paula tēvs Kaspars Jonass

"Lai sasniegtu augstākos mērķus, ir jābūt labākajai komandai. Tagad Paulam ir visas iespējas," gandarīts ir Paula tēvs Kaspars Jonass.

Jonasu ģimenē ir jūtams īsti latvisks pamatīgums, kas izpaužas gan motosportista tēva, gan paša Paula raksturā. 

Tēvs agri apprecējies, pats uzcēlis ģimenes māju un Paula karjeras virzībā nav steidzinājis dēlu ceļā uz panākumiem. Pārliecībā par panākumiem nākotnē nebija stresa, vai kādubrīd Pauls ir līderis vai vicelīderis.

Pauls Jonass izbauda rudeni sirdij tuvajā Kalvenē

"Nevienā brīdī neesmu juties tā, ka tas būtu tēva projekts. Ja viņš redzētu, ka es pats to negribu, tad mēs to nedarītu," savu ceļu motosportā raksturo Pauls. "Domāju, ka tas ir mūsu abu projekts. Šo ceļu es pats izvēlējos un daru to, kas man patīk."

Vasarā mājās Pauls sapratis, ka ir izdarījis pareizu izvēli, neko dzīvē nav palaidis garām vai zaudējis.

"Redzot, ko dara pārējie jaunieši, saprotu, ka es to nevēlos. Man ir mērķis, uz ko es eju. Visu laiku ir kāds jauns izaicinājums priekšā," viņš saka.

Neizniekot dzīvi sīkumiem

Pasaules līmeņa motokross ir milzīga skatuve, kur katrs cenšas tikt galvenajās lomās, un Paulam šajā izdzīvošanas spēlē neviens neko nedāvināja, lai gan komandā viņam tika nodrošināti visi nepieciešamie apstākļi. Jonasi kā jebkura ģimene bija gatavi darīt visu iespējamo, lai palīdzētu savai atvasei tikt pasaules apritē un tur pierādīt sevi. 

Paulam Jonasam autogrāfu sesijās nav jāgarlaikojas

KTM MX2 komandas vadītājs Dirks Grībels uzsver, ka nav svarīgi, no cik lielas vai mazas valsts ir sportists, ja viņš ir ātrs braucējs ar potenciālu kļūt par čempionu.

Amerikānis no milzīga tirgus ar 5.vietu KTM zīmolam dotu mazāk nekā latvietis ar uzvaru. 

Savā ziņā Jonasu stāsts ir arī par pozitīvu apsēstību un nepiekāpību. Ja Paulam pietrūktu talanta vai mērķtiecības, tas būtu stāsts par "trako" tēvu, bet izveidojās veiksmīga visu faktoru kombinācija. Tā ir acīmredzot ģimenei raksturīga degsmes iezīme, neizniekot dzīvi sīkumiem. Tas ir arī stāsts par pašcieņu, kā latviešiem pastāvēt par sevi. Ar respektu, bet tajā pašā laikā arī ar pašapziņu un gatavību par sevi pastāvēt.  

Pauls Jonass ar savu pirmo kausu

Latvijas un Baltijas maču līmenī Paulam netrūka panākumu, taču ātri vien kļuva skaidrs, ka šo līmeni viņš ir pāraudzis. Daudziem karjeras izaugsme apstājas Latvijas čempionātā, savukārt Paulam bija jāturpina ceļš uz jaunām virsotnēm.

Pauls Jonass ar savu pirmo treneri Normundu Jansonu

Bija skaidrs, ka Jonass pasaules motokrosā neienāks ar naudas maisu, lai padarītu savu kandidatūru pievilcīgu profesionālu komandu īpašniekiem. Tomēr jaunekļa talants un attieksme nodrošināja, ka vismaz pašam nebija jāmeklē finansējums, jo viņš KTM komandai bija vajadzīgs tāds, kāds bija. KTM komandā Paula dēļ bija gatavi uz kompromisiem, par viņa treneri pieņemot dumpīgo holandieti Marku de Rūveru, lai gan komandas vadība viņu negribēja ne acu galā redzēt. Bet savu darbu de Rūvers izdarīja. 

Kādreiz man istaba bija tik liela, cik tagad noliktava, savu gaitu pirmsākumus komandā atceras Jonass. 

KTM komandā Pauls nonāca nevis leiputrijā, bet vietā, kur ir iespēja piepildīt savus sapņus. Pēc pievienošanās komandai viņš sākotnēji gan pusdienoja glaunā restorānā, gan nakšņoja šaurā būcenī bez logiem, lai arī bija rūpnīcas komandā.

Ģimene Kalvenē un PJ41

Filmas "Pauls no Kalvenes" tapšanu komandā uztvēra piesardzīgi, jo bija bažas, kā papildu uzmanība ietekmēs Paulu. Bet nebija arī noraidošas attieksmes, un motokrosā leģendārais beļģis Stefans Evertss bija gatavs izrādīt visu virtuvi un stāstīt, lai palīdzētu rast izpratni par pasaules līmeņa saimniecību. Pēc publicitātes gan nealka ne KTM komanda, ne Pauls.

Ātrums ar katru gadu paliek lielāks, tehnika jaudīgāka, cilvēkam jāaug līdz, jākļūst gudrākam, spēcīgākam, uzsver Pauls.

Vecumam neraksturīgi nopietni Pauls sevi apliecināja jau 10 gadu vecumā, un būtiska ietekme rakstura veidošanā vēlāk bija arī aizvadītajiem gadiem KTM komandā. Pēc traumām un to ārstēšanas Pauls ir nobriedinājis vīra raksturu, tajā pašā laikā var just, cik svarīga viņam ir ģimene ar vecākiem un māsām, lai sajustu sevi ārpus stresa.

Jonasu ģimenes māja Kalvenē

"Ģimene un mana PJ41 komanda ir cilvēki, kam es uzticos, varu pazvanīt jebkurā laikā, lūgt padomu vai vienkārši parunāt," atzīst motobraucējs.

Ambicioziem sportistiem ļoti agra ģimenes ligzdas pamešana nav nekas unikāls, tomēr jāņem vērā, ka motokross nav sporta spēles, kur apkārt ir cīņubiedri vienaudži. Pauls visu laiku ārpus mājām ir viens, un viņa dzīve sportā pat ir emocionāli vientuļa. Kā vecākais brālis Paulam KTM komandā ir mehāniķis Gatis Frinde. Viņš saka, ka nav sastapis otru tādu cilvēku kā Pauls, kura gribasspēks un dzīves pozīcija varētu būt piemērota 30 gadu vecam vīram.

Pauls Jonass (pa labi) brokastīs komandas mītnē kopā ar komandas mehāniķi Gati Frindi

Arvien būs jātur īkšķi par 20 gadu vecā Paula veselību, jo motokross ir sporta veids, kur uzvaru no slimnīcas gultas bieži šķir tikai plāna asmens tiesa. Jonass apzinās, ka katrs tramplīns ir ļoti nopietns risks ne tikai veselībai, tomēr trasē viņš arvien ir gatavs izdarīt visu, kas nepieciešams uzvarai.

"Pēc tādiem kritieniem viss var beigties; labi, ka viss beidzās labi," ne tās patīkamākās atmiņas prātā atsauc motosportists. Viņš atzīst, ka traumas dziedēšanas laikā ir mainījies, un pasmej, ka ne jau tāpēc, ka "galvu sasitis un stulbs palicis", bet daudz ko nopietni pārdomājis. Ja ir melnā strīpa, jāmāk kontrolēt savas emocijas, viņš uzsver. 

Čempiona potenciāls

Paula mamma Daina Jonase saka, ka dēlu mājās visi rauj katrs uz savu pusi, un droši vien arī viņš tā cenšas uzlādēties no ģimenes ar enerģijas apmaiņu.

Mamma gan neslēpj, ka Paula karjerai motokrosā nebija atbalstoša, it īpaši tad, kad motociklu klases kļuva arvien jaudīgākas un nopietnākas.

Jau pasaules čempionātā pēc kādām sacīkstēm dēls no mammas saņēmis ziņu, ka viņa finišu pat bija noskatījusies. "Tas bija kaut kas jauns," pasmējās Pauls.

Pauls Jonass Kalvenes skolā

Tomēr motokrosu Pauls raksturo kā vienu no visforšākajiem sporta veidiem - ir adrenalīns, ātrums. Viens no visātrākajiem sporta veidiem - 40 minūšu sprints, jo braucienā vidējais pulss ir 190-200 sitienu minūtē. Pēc sacensībām visi muskuļi ir stīvi un knapi var no gultas piecelties. 

KTM komandā Paulam Jonasam ir nodrošināts viss laba rezultāta sasniegšanai

Fiziskās sagatavotības treneris Villijs Lindens saka, ka dzīs Paulu uz priekšu. Viņš nešaubās, ka Paulam ir čempiona potenciāls, ja nebūs smagu kritienu.

Ģimene un draugi Kalvenē tur īkšķus par Paula Jonasa pirmo uzvaru pasaules čempionātā

Jonass smagu kritienu piedzīvoja 2016.gada sezonā, arī šogad pirms pasaules čempionāta sezonas viņš sasita galvu, un trauma ietekmēja sezonas beigu daļu. Jācer, ka Paulam viss izdosies arī karjeras turpinājumā, jo viņam ir viss, kas nepieciešams stabilam topa braucējam. MX2 klasē var startēt līdz 23 gadu vecumam, bet turpinājumā MXGP klasē jau būs vairāki līderi un cerams, ka viens no viņiem arī Pauls. 

Pēc pasaules čempiona lauru izcīnīšanas Pauls sacīja, ka ir labi padarīta darba sajūta. Bet nekas jau nav beidzies...

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti