Madonas pusē pusaudzis uzmeistaro mini zāles pļāvēju

Ja daba devusi asu prātu un radošu izdomu, rodas ne viena vien inovatīva ideja. Tā tas ir arī piecpadsmitgadīgajam Maiguram, kurš dzīvo Dzelzavas pagastā Madonas pusē. Lai trušiem domātā zāle nebūtu jāplūc ar rokām, viņš uzmeistarojis pats sev mazu zāles trimmerīti. Un tas nav vienīgais jaunieša izgudrojums. Kā saka tuvinieki, puisi nemiers un jaunas idejas dīda nepārtraukti.

Madonas pusē pusaudzis uzmeistaro mini zāles pļāvēju
00:00 / 04:31
Lejuplādēt

Piecpadsmitgadīgais Maigurs Spriņģis, būdams radošs un tehnisks jaunietis, uzmeistarojis pats sev nelielu zāles pļaujamo. "Es izdomāju kaut kādu trimmera veidu uztaisīt, lai varētu viegli zāli pļaut, lai varētu ap kokiem appļaut, lai būtu vieglāk un nebūtu visu laiku ar rokām jāplūc. Tāds meistarojums te ir – motors, te nāk vadi, te ir slēdzis, kuru uzspiežot, tas strādā, griežas. Šī, lūk, ir baterija, uzliekam virsū, un tad šādi tas strādā," izrādīja Maigurs.

Mazais zāles trimmerītis nav vienīgais Maigura izgudrojums. Skiču blokos rodamas gan mašīnas, gan dažādi kuģi un citi rasējumi.

"Man patīk visu kaut ko veidot, domāt, atrisināt problēmas. Idejas rodas tad, kad es sēžu viens pats un ir garlaicīgi, nav ko darīt, tad paņemu lapu un uzzīmēju rasējumu, un pēc tam mēģinu to pilnveidot. Man visa šitā gudrība un zināšanas nāk no mana īstā tēta, viņam arī patīk kaut ko tādu darīt," pastāstīja pusaudzis.

Kā audžubērns viņš Ilzes un Ritvara ģimenē ienāca pirms trim gadiem. Zinātkārs, radošs, kā saka audžutēvs Ritvars Lēģeris,  – atsperīte.

"Visur viņam jābūt, viss viņam jāredz, viss interesē, mierā nestāvēs. Mierā ir tikai tad, kad horizontālā stāvoklī," smejas Ritvars.

Un kā gan citādāk, ja brīvo laiku līdzās izgudrojumiem aizpilda vēl citas tehniskās lietas.

Maiguru aizrauj arī motobraukšana. "Pats esmu izveidojis sev trasi, kur ar moci braukāt, brīvajā laikā pabraukāju. Visu ko citu padaru, kas ir interesanti. Piemēram, pabūvēju mājiņas krūmos, parasti ar māsu to darām. Man patīk laiku pavadīt interesanti un darot to, kas man visvairāk patīk," pauda pusaudzis.

Par Maigura aizraušanos ar tehniskām un inovatīvām lietām, brīvo laiku pavadot saturīgi un izglītojoši, prieks ir viņa audžutēvam Ritvaram: "Viss ir super, protams, atbalstu. Vienīgais ir tas, ka pēc tam jāmeklē kādi skrūvgrieži vai vēl kas, kur kas ir palicis, kaut kas garāžā tiek atrasts. (..) Vienu elektrisko trimmeri mums pirms pāris gadiem atdeva – skatos iet jau, ir sataisīts. Es domāju, viņam ir tikai jāiet uz priekšu. Galvenais, kā tai vidusskolā [būs], ar augstskolu jau viņam problēmu nebūs – tur aizies, jo tur ir interese uzreiz."

Tāds arī esot Maigura nākotnes mērķis – mācīties un kļūt par inženieri, lai radītu lietas, kādu vēl nav. Tikmēr šobrīd līdz ar māsām un brāļiem jāpalīdz vecākiem lauku saimniecībā. Nupat, gatavojoties Līgosvētkiem, kopīgi plūktas jāņuzāles, veidoti pušķi un pīti Jāņu vainagi, lai ģimenes budžetā līdz ar abu vecāku nopelnītajām algām ienāktu vēl kāds eiro. Un tagad, pēc svētkiem, atkal ierastie ikdienas darbi.

"Kā var redzēt, darba ir ļoti daudz, lauku sētā darba daudz, un visur jāpiedalās. Jābaro truši, jābaro vistas, zāle jāpļauj ar jauno trimmeri ap ogu krūmiem, jāstrādā ir laukos," pauda Ritvars.

Tētis Ritvars ir piedalījies starptautiskajā miera uzturēšanas misijā Irākā. Šobrīd viņš dienē Zemessardzē un vīrišķību, kas piemīt pašam, cenšas ieaudzināt arī dēlos. Patstāvība, darba mīlestība, atbildība un pēc labi paveikta darba atpūta – tāds ir šīs ģimenes modelis, par kuru rūpi tur arī mamma Ilze Circāne.

"Mēs esam liela ģimene, mums ir savi trīs bērni un trīs audžubērni. Viņi ir patstāvīgi: ja kaut ko vajag no manis, tad viņi nāk un paprasa. Es domāju – laukos mēs izdzīvosim, nezinu, kā pilsētā. Ja tās cenas tik lielas būs tagad pārtikai un visam, tad nezinu, (..) gan jau... ja viss pieaugs dārzā, būs labi," pauda Ilze.

Un kā gan citādāk, jo vietā, kur saimnieko draudzīgi, darbus dara kopīgi un sētu sapoš gaumīgi, arī grūtuma brīžus pārciest ir vieglāk.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt