Biedrība «Linmeijers» atdzīvina arhitektūras paraugēku Aizputē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Jauna kultūras telpa veidojas Aizputē. Vienu no mazpilsētas arhitektūras paraugiem – koka ēku ar jūgendstila balkoniem sākusi iedzīvināt biedrība „Linmeijers”. Linmeijeru ģimene reiz saimniekojusi šajā ēkā, tāpēc arī biedrība pārņēmusi šo nosaukumu. Laikam ejot, mainījusies arī ēkas funkcija.

Dzīvojamā māja, restorāns, ēdnīca, sīkpreču bode, maiznīca, traktieris, viesnīca – tieši tādas ir  Linmeijera "sejas" cauri laikiem, tā vēsturi dažos vārdos raksturo jaunie īpašnieki un biedrības dibinātāji Vilis Brūveris un Liene Zīlīte. Vienā no istabām kuras malkas krāsns, telpā jūtama kafijas smarža, mājīgumu rada lampiņu virtenes un sveču liesmas.

Protams, interesi raisa stāsti, kurus atklāj Vilis Brūveris: „Stāsts par telpu ir ar Mārtiņu Linmeijeru. Viņš ir šīs telpas idejiskais izveidotājs. Pagājušā gadsimta 20.gados kopā ar savu sievu viņam piederēja traktieris pāri ielai. Viņi iegādājās šo īpašumu. Tas ko viņi izdarīja – viņi to pārbūvēja par tam laikam ļoti lielu, modernu viesnīcu un traktieri, kur ceļotājiem apstāties, pārlaist nakti, atpūtināt zirgus, paēst, iedzert. 

Tajā laikā ceļošana notika ne tik ātri un pārvietošanās līdzekļi bija daudz vienkāršāki, tāpēc vajadzīga vietas, kur cilvēkiem pabūt. Tajā laikā Aizpute bija diezgan lielās krustcelēs. Ja mēs klausāmies Aizputes vēsturiskos stāstus, tad te bijušas trīs lielas viesnīcas, daudz mazu veikalu, krodziņu… tie gan bija Zelta laiki.”

Var meklēt likumsakarības šajā stāstā arī par tagadējiem mājas īpašniekiem, jo arī viņu radošās darbības notiek turpat pāri ielai. Tagad tās papildinās norises Linmeijerā. Viļa Brūvera un Lienes Zīlītes vārdi ir zināmi saistībā ar Ideju māju Aizputē, jauniešu organizāciju "NEXT" un šobrīd Latvijā zināmā projekta "TU.ESI.LV" idejām.

Senā nama un Linmeijera atdzimšanas plānus ieskicē Vilis Brūveris: „Mēs esam iecerējuši te veidot kultūras telpu, respektējot un saglabājot ēkas vēsturisko funkciju. Ēkas otrajā stāvā ir ideāli saglabājies vecais viesnīcas plānojums.  Pirmais stāvs padomju laikos mainījās, arī tad te bija sabiedriskā ēdināšana, bet vēlāk tika izveidoti dzīvokļi. Mēs esam  saņēmuši VKKF atbalstu un veiksim ēkas arhitektonisko un vēsturisko izpēti, lai saņemtu no ekspertiem ieteikumus, kā saglabāt un atjaunot šīs ēkas galvenās vērtības.”

Kultūra, māksla, mūzika, sarunas par svarīgo, labas kafijas baudīšana ir tas, kas piepildīs Linmeijeru, akcentē biedrības dibinātājs Vilis Brūveris.

„Mums ir viens puisis - Toms Pirtnieks, kurs ir nolēmis līdzdarboties. Viņš ir topošais Aizputes barista - cilvēks, kurš prot gatavot labu kafiju. Viņš to varētu piedāvāt arī Aizputē. Pirmā aktivitāte, ko Linmeijers organizēja, bija publiska talka, lai mēs te varētu svinēt Mārtiņdienu. Mārtiņdiena ir īpašs datums, ko ceram saglabāt nākotnē. Aizputē tam ir saistība ar mūziķi Mārtiņu Freimani, bet mēs esam atraduši jaunu pavedienu un tas ir Mārtiņš Linmeijers.”

Tikpat svarīga būs savulaik Mārtiņa Linmeijera radītā telpa, uzsver Vilis Brūveris. Mūsdienās arvien vairāk tiek pievērsta uzmanība dabīgiem materiāliem, lai nenomāktu telpas ar nospodrinātu eiroremontu, tas tiks darīts arī Linmeijerā – atkal godā celta vecā dēļu grīda, dabiskais sienas krāsojums un citas vērtības, kas atrodamas senajā Aizputes koka namā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti