Amerikas latvietis Aleksis Karlsons atjauno un pārvalda dzimtas īpašumus Berga bazārā

Berga bazārs atjaunotās Latvijas valsts vēsturē bija pirmais atgūtais Amerikas latviešu īpašums, kas joprojām ne tikai darbojas, bet arī attīstās. 1992.gadā īpašumu oficiāli pārņēma Bergu pēcnācēji - brālis un māsa Justs Karlsons un Ieva Laukers. Viņi sāka atjaunot savu īpašumu aiz cieņas pret ģimeni, vēsturi, lai investētu savā dzimtas biznesā un palīdzētu Latvijai attīstīties.

Pirms deviņiem gadiem Bergu īpašumu vadībā ienāca Justa vecākais dēls – 36 gadus vecais Aleksis, kas atstāja advokāta praksi Ņujorkā, lai pārceltos uz dzīvi Latvijā. "Berga bazāru izveidoja mans vecvecvectēvs Kristaps Bergs. Tas bija pirmais iepirkumu centrs Latvijā, jo pirms tam viss bija Vecrīgā vai tirgū. Tur bija telpas ar veikaliem vienuviet kopā ar birojiem un dzīvokļiem augšstāvos," stāsta Aleksis Karlsons.

Berga bazārs ir vēsturisks ēku komplekss ar gājēju ielām, kas tika izveidots laika posmā no 1887.–1900.gadam. Tā ir viena no galvenajām restorānu un iepirkšanās vietām Rīgā. Mazi modes preču veikaliņi, kas piedāvā vietējo, kā arī ievesto preci, restorāni, kafejnīcās, pastaigu vieta.

Atjaunotajos dzimtas īpašumos Rīgā un citviet Latvijā ir izveidoti dažādi biznesi. Aleksis uzsver, ka uzņēmējiem Latvija varētu šķist interesanta, jo te nišas nozarēm ir izdevīgi veidot ražotnes. Viņš aicina tautiešus kaut vai attālināti investēt dzimtenē, lai palīdzētu Latvijai attīstīties.

"Latvija ir ļoti pievilcīga vieta kā bāze daudzām nozarēm - ne tikai ģeogrāfiski, bet arī juridiskā ziņā," uzskata Aleksis Karlsons.

Intelektuālais potenciāls Latvijā ir piemērots eksportam. Aleksis Karlsons: "Mūsu valsts kļuvusi par sadarbības partneri institūcijām, kas vērstas uz ārējo tirgu tieši zinātnes un medicīnas nozarēs. Mans piemērs ir mans krusttēvs Kristaps Zariņš, kurš šeit ir jau vairākus gadus, izveidojis sadarbību ar Stradiņa universitāti un šeit veic pētījumus medicīnas nozarē pēc ASV pasūtījuma."

Latvija ir interesanta arī lieliem, globāliem spēlētājiem, kuriem nepieciešami biroju darbinieki. Vairāki uzņēmumi rādījuši piemēru un pārcēluši savus departamentus uz Rīgu. Latvijā strādā "Statoil", "Tieto" un citu uzņēmumu departamenti, norāda Aleksis Karlsons, kurš šobrīd pārvalda dzimtas īpašumus.

Aicinājums ieguldīt Latvijā - vai tās būtu zināšanas, pieredze vai finanšu līdzekļi - vadmotīvs jūlija otrā nedēļā Rīgā notikušajam 2.pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forumam, kas pulcēja ap 200 dalībnieku no 15 valstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti