Aptauja: Ceļošana kopā ar bērniem stiprina ģimeni

Vecāki uzskata, ka viens no iemesliem, kādēļ būtu biežāk jāceļo kopā ar bērniem uz ārzemēm, ir iespēja bērniem parādīt un iemācīt, ka pasaule ir ļoti dažāda un citu tautu kultūra, valoda un daba ir jāciena tāpat kā savējā, liecina "Novatours" veiktā aptauja, kurā piedalījās aptuveni 250 respondentu. Trešā daļa aptaujāto atzinusi, ka ceļojumi kopā ar bērniem stiprina ģimenes saites, jo kopā tiek pavadīts laiks, kuram ikdienas rutīna bieži vien traucē.

Vairāk nekā trešā daļa respondentu par vispieejamāko un patīkamāko atpūtas veidu kopā ar ģimeni atzinuši atpūtu tepat Latvijā, viesojoties pie draugiem vai radiem laukos, vai dodoties aktivitātēs pie dabas. Ceturtā daļa aptaujāto uzskata, ka vislabākā atpūta kopā ar ģimeni ir ceļošana gan pa Latviju, gan uz ārzemēm. Tomēr viena ceturtā daļa atzinusi, ka vislabprātāk pavada laiku mājās, kopā ar ģimeni skatoties televīziju vai filmas. 

Aptaujas dalībnieki atzinuši, ka ceļot kopā ar bērniem viņiem visbiežāk liedz tieši augstās ceļojumu izmaksas, tāpēc vairākums atzīst, ka labāk ceļo retāk, tomēr kopā ar bērniem un pat bērnu vecvecākiem. Lielākā daļa vecāku norādījuši, ka ceļojums ir ieguldījums bērna nākotnē, jo tas paplašina bērna redzesloku, iemāca respektēt citu tautu kultūru, cilvēkus un dabu, kā arī parāda bērniem neierobežotās iespējas, ko sniedz svešvalodu, vēstures un ģeogrāfijas apgūšana skolās.

Katrs ceļojums ģimenē nostiprina attiecības, uzskata 75% respondentu. Ceļošana palīdz iepazīt daudz vairāk vienam otru nekā ikdienā, kā arī veicina ģimenes locekļu spēju sadarboties kā vienai veselai komandai.

Vairāki respondenti atzinuši, ka ceļošana vecākiem parāda, kā bērni māk rīkoties neikdienišķās situācijās, tāpat arī pieradina bērnus pie daudz lielākas cilvēku plūsmas nekā Latvijā, turklāt demonstrē to, ka pasaulē ir ne tikai daudz atšķirīgu valodu, bet arī atšķirīgu ādas krāsu cilvēku.

"Mums ar vīru pašiem ļoti patīk ceļot, un tas ir veids, kā mēs varam labāk ļaut bērnam iepazīt arī mūs ne tikai kā tēti un mammu, bet arī kā cilvēkus, kuriem ir savas intereses, sava pieredze un zināšanas, savas lietas, kas patīk un nepatīk. Ceļošana bērniem ļauj atklāt vecāku dzīvi par laiku, kad paši esam dzīvojuši vienā vai otrā pasaules pilsētā, par savām mīļākajām pilsētām ārpus pašu zemes, par saviem iecienītākajiem māksliniekiem citu valstu muzejos, par saviem mīļākajiem ēdieniem, ko vislabāk ir nobaudīt tieši konkrētās zemēs," ceļošanas priekšrocības skaidro divu bērnu mamma Dagnija. 

Ceļojums ir vislabākais veids, kā cilvēkiem, kuri plāno veidot kopā ģimeni, iepazīt vienam otru, uzskata 20% respondentu.

Lai arī piektā daļa aptaujas dalībnieku norādījusi, ka ceļošana ar bērniem nekādas grūtības nesagādā, tomēr vairākums atzinuši, ka pastāv dažas būtiskās atšķirības starp ceļošanu kopā ar bērniem vai bez viņiem. Gandrīz viena piektā daļa jeb 19% atzinuši, ka vislielākās neērtības sagādā mantas līdzi ņemšanai. Vecāki atzīst, ka ar bērniem "nekad neko nevar zināt", tādēļ vienmēr tiek ņemtas līdzi daudzas drēbes un citas nepieciešamās lietas.

Savukārt 15% respondentu norādījuši, ka, ceļojot kopā ar bērniem, tā pa īstam nemaz nevar atpūsties, jo visu laiku ir jāuzrauga atvases, lai tās nepazustu vai nesavainotos.

"Bailes atkāpjas, ja ir optimistisks noskaņojums un skaidrs ceļojuma plāns. Pirms brauciena ikvienam vajadzētu pakonsultēties ar ārstu par veselības stāvokli un medikamentiem, ko var ņemt līdzi uz izraudzīto ceļojuma valsti. Ja ir iespēja, tad būtu vērts sarunāt ar ārstu, ka būs iespēja saņemt konsultāciju nepieciešamības gadījumā pa telefonu. Pārsvarā šīs konsultācijas nav vajadzīgas, bet tas ģimenei dos drošības sajūtu," padomos dalās "Māmiņu kluba" fizioterapeite Kristīne Stalīdzāne.

15% aptaujas dalībnieku arī atzinuši, ka vislielākās pūles, lai ceļojums visai ģimenei būtu patīkams, būtu jāiegulda tā plānošanā. Svarīgi ir saplānot ceļojuma laika aktivitātes tā, lai interesanti būtu gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Ikviens pieredzējis ceļotājs zina, ka labs ceļojums ir laicīgi izplānots ceļojums. 

"Jāizvēlas vietas, kur piedāvājumā ir bērnu istabas un spēļu laukumi. Spēļu laukumā notiek vislabākās fiziskās aktivitātes bērnam - rāpošana, kāpelēšana, pievilkšanās, šūpošanās - viss, ko bērns izvēlās un pats tiek galā, pozitīvi ietekmē viņa fizisko attīstību. Ceļojuma laikā bērnu mīļākā izklaide ir ūdens, tāpēc, ja būs, kur peldēt, pozitīvās emocijas bērnam garantētas,” piebilst kustību konsultante Stalīdzāne.

"Jāsagatavojas ar maršrutu, kas bērnam arī būs interesants, piemēram, izpētot rotaļlaukumu atrašanās vietas tuvākā apkārtnē, parkus, bērnu muzejus, zinātnes centrus, zvēru dārzus, botāniskos dārzus. Ja bērns ir mazs un ceļojot līdzi tiek ņemti arī rati, tad izaicinājums var būt pārvietošanās vienā vai otrā pilsētā. Ja Berlīnē pārvietošanās ar ratiem ir viegla, jo gandrīz visās stacijās ir padomāts par liftu vai elevatoru, tad, piemēram, Parīzē ir vai nu jārēķinās, ka vienmēr būs jālūdz kāda palīdzība vai arī jāplāno maršruts pa vietām, kur zināms, ka ir piekļuve - ir pieejamas īpašas kartes cilvēkiem riteņkrēslos un tās tikpat labi var izmantot arī māmiņas ar ratiņiem,” pastāstīja ceļojumu plānošanā pieredzējusī mamma Dagnija.

Aptuveni trešā daļa aptaujāto vecāku atzinusi, ka vislielākais pārbaudījums vecākiem un viņu bērniem ir pārvietošanās lidmašīnā. Bērnu sajūtas, ko izraisa aizkritušās ausis, slēgtā telpa, kurā visbiežāk bērniem nav ko darīt, vai garās stundas, kuras jāpavada lidmašīnā, ir galvenie neērtību iemesli, kas reizēm var ietekmēt ceļojumu.

Ja vecākiem ir laiks, tad bērnu pirms ceļojuma vajadzētu sagatavot un pastāstīt par gaidāmajiem notikumiem, par lidojumu, par vietām, kuras citā valstī plānotas apskatīt, vai pat kopīgiem spēkiem izveidot gaidāmā notikuma ceļvedi, kur no dažādiem žurnāliem salīmēt bildes ar objektiem, kurus plānos apskatīt, ar ēdieniem, kurus plānots nobaudīt, iesaka mamma Dagnija. 

Svarīgi ir arī vecākiem būt radošiem uz izdomāt dažādas izklaides iespējas lidmašīnā. Tā var būt kopīga grāmatu lasīšana, uzdevumu pildīšana vai spēļu spēlēšana. Labi, ja vecāki ir parūpējušies un sagatavojuši bērniem dažādus neikdienišķus našķus, kas bērnu uzmanību lidmašīnā varētu novirzīt uz jauniegūto gardumu, nevis uz pašu lidošanas procesu.

Tikai 22% sieviešu atzinušas, ka labprāt ceļo, esot bērniņa gaidībās.

Savukārt nedaudz vairāk par 80% vīriešu atzinuši, ka nevēlētos, lai viņu sievas vai draudzenes, esot bērniņa gaidībās, noslogotu sevi ar neērtībām, kuras piemeklē ikvienu ceļojumu laikā – ilgi lidojumi, braucieni autobusos, drūzmēšanās cilvēku pārpildītās vietās.

„Māmiņu kluba” fizioterapeite Kristīne Stalīdzāne iesaka topošajām māmiņām pirms ceļošanas vienmēr konsultēties ar savu ginekologu.

"Ja grūtniecība norit bez sarežģījumiem, tad, protams, drīkst doties ceļojumā. Grūtniecība nav slimība, bet fizioloģiskas izmaiņas ķermenī. No fizioterapeita viedokļa ceļojumā ir svarīgi parūpēties par mugurkaula un kāju labsajūtu," norāda Kristīne. Fizioterapeite arī iesaka padomāt par ceļojuma plānu: "Jārēķinās ar to, ka grūtniecības laikā sieviete ātrāk nogurst, tāpēc nebūtu vēlams plānot ļoti garas, nopietnas ekskursijas. Šajā periodā  jāatsakās no ekstrēmiem piedāvājumiem un lielām fiziskām slodzēm. Būtu jauki izvēlēties brīvāku režīmu. Grūtniecēm rekomendē vairāk staigāt, tāpēc šis varētu būt piemērotākais variants fiziskām aktivitātēm. Kājās ir jābūt ērtiem apaviem un pēc pastaigām vai vakarā jāparūpējas par kāju perifēro asinsriti un jāizpilda vingrojumi pēdiņām." 

Lai arī lidojumi lidmašīnās sagādā neērtības daudziem ceļotājiem, fizioterapeite iesaka topošajām māmiņām lidmašīnā vai kādā citā transporta veidā zem jostas vietas novietot mazu spilventiņu vai dvielīti. Sēdēšanas ilgums ir atkarīgs no sievietes pašsajūtas, dažām meitenēm ir jāizkustas ik pēc 20 minūtēm, dažas var nosēdēt pat divas stundas.

Tāpat arī fizioterapeite iesaka ceļojuma laikā topošajām māmiņām dienas laikā apgulties vismaz uz 10 līdz 15 minūtēm, lai atslogotu mugurkaulu. Ieteicama poza būtu uz sāna, saliektas kājas un starp ceļiem novietots spilvens. Ceļojuma laikā labas fiziskās aktivitātes varētu būt pastaigas un, protams, peldēšana. Taču topošajām māmiņām vajadzētu uzmanīties ar cita veida aktivitātēm, kuras pieejamas atpūtas kūrortos, īpaši - ar masāžām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ceļošana
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt