Atis Klimovičs: Daļa ukraiņu izeju saskata ielas protestos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Aizvadītās svētdienas notikumi Kijevā atgādināja, ka liela daļa ukraiņu nopietni izturas pret piedalīšanos dažādās protesta akcijās. Gandrīz vienlaikus norisinājās divas demonstrācijas – pirmā pulcēja daudzus autobraucējus, kas ir neapmierināti ar pārmērīgi augstajām muitas nodevām par ārzemēs iegādātu vieglo automašīnu, bet otrajā izskanēja politisks aicinājums par valsts prezidenta Petro Porošenko atkāpšanos.

Katrā automašīnā, kas bija novietota Kijevas centrālajā ielā Krešcatikā, bija lasāms īss lakonisks uzsaukums. Lūk, daži no tiem: “Muitas nodeva mašīnas cenā – zādzība!”, “Ukraiņiem eiropeisku atmuitošanu!”, “Ukravtodor ir – ceļu nav!”

Gados jauns šīs akcijas dalībnieks, menedžeris no Kijevas teica, ka pienācis laiks skaidri pateikt valdībai, ka tauta vēlas nopietnas izmaiņas. Uz piebildi, ka valsts vadība ne riezi vien norādījusi uz to, ka kara laikā neesot iespējams koncentrēties uz visu aktuālo problēmu risināšanu, kijevietis atbildēja: “Viņiem nav laika arī ar karu nodarboties, vienīgi par savu biznesu neaizmirst gan.”

Visai plašo neapmierinātību ar prezidenta un valdības darbību apstiprināja arī pieredzējusī radio "Svoboda" ukraiņu redakcijas žurnāliste Bogada Kostjuka. Piedalīšanās demonstrācijās, kuras Kijevā sākās pērnajā rudenī, par galveno personu tajās kļūstot bijušajam Gruzijas prezidentam un Odesas apgabala gubernatoram Mihailam Saakašvili, nenozīmējot, ka cilvēki ar viņu saistītu vēlamo nākotni. Drīzāk saskatot viņā tādu kā tarānu, kas varētu izkustināt valsts politiski ekonomisko dzīvi no pašreizējā sastinguma. “Cilvēki ir paguruši no pastāvošās korupcijas, un tas ir galvenais, kas nomoka daudzus,” uzsvēra Kostjuka.

Saakašvili nolasa janvārī kritušo vārdus

Savu uzrunu protesta akcijas dalībniekiem, apmēram pieciem tūkstošiem cilvēku, Saakašvili sāka ar janvāra mēnesī frontē Ukrainas austrumos kritušo vārdu nolasīšanu. Pavisam divdesmit ģimenes pirmajā šā gada mēnesī saņēmušas bēdu ziņu, un gandrīz katram no kritušajiem mājās palikuši bērni un sievas. Karš turpinās, to apliecina arī šie upuri, taču virspavēlnieks Porošenko atļaujas mierīgi atstāt savu valsti.

Kritiskus vārdus Porošenko par neseno astoņas dienas ilgo atvaļinājumu Maldivu salās veltījuši daudzi.

“Es saprotu, viņš ir bagāts cilvēks, uzņēmējs, var atļauties tādus tēriņus (šajā atpūtā Porošenko ģimene iztērēja ap pusmiljonu dolāru), taču šis brauciens kara laikā vismaz bija neētisks,” stāstīja "Svoboda" žurnāliste. Saakašvili teica: “Laikā, kad šie karavīri gāja bojā, Porošenko tērēja dolārus Indijas okeānā. Ko viņš pateiks bērniem, vecākiem, kuru tuvinieki sēdēja ierakumos un tur atdeva savas dzīvības?”   

Daudz jautājumu par valsts nostāju pret karu Donbasā, kur norisinās Krievijas agresija, uzdod virkne žurnālistu un ekspertu. Viens no tiem ir pazīstamais publicists, filozofijas zinātņu kandidāts Igors Losevs, kas pirms Krimas sagrābšanas tur bija augstskolas pasniedzējs. Pēc viņa domām, lielu ļaunumu slēpjot spekulatīvā turēšanās pie ikvienam pazīstamā jēdziena "hibrīdkarš". Ukrainas vadība to aktīvi izmantojot, lai attaisnotu neveiksmes, neizlēmību un valsts politikas absurdu.

“Tirdzniecība ar ienaidnieku un tā satelītiem? Bet tas jau ir “hibrīdkarš”! Diplomātisko attiecību uzturēšana ar agresoru? Tas tak “hibrīdkarš”! “Ienaidnieka biznesa kundzība Ukrainas ekonomikā? Karš taču nav visaptverošs, bet tikai “hibrīdkarš”! Turklāt cenšas uzturēt viedokli, ka šāds karš ir fenomenāls un unikāls, iepriekš neredzēts. Taču hibrīdkari norisinājušies jau kopš seniem laikiem, bruņotajos konfliktos militārie līdzekļi bijuši tikai viena sastāvdaļa. Vienmēr plaši izmantoti politiskie, diplomātiskie, ekonomiskie, informatīvie, psiholoģiskie un citi elementi,” uzskata Losevs.

Vēlas normālus apstākļus biznesam

No Hvastovas pilsētas, kas atrodas 70 kilometrus no Kijevas, uz mītiņu bija ieradušies divi aptuveni 60 gadus veci uzņēmēji Vitālijs un Vasīlijs, kas aktīvi piedalījušies Maidana revolūcijā, bet vēlāk daudz palīdzējuši karavīriem frontē. Līdzīgi daudziem viņi uzskata, ka Porošenko neesot izpildījis nevienu no saviem solījumiem. Tas, ko tagad esot iespējams vērot, uzskatāms par vidusšķiras iznīcināšanu. “Kā lai atzīst par normālu parādību, ka Porošenko turība kara laikā pieaugusi sešas reizes? Vecie kadri savās vietās, visapkārt korupcija,” teica Vitālijs.

Arī uzņēmējs Sergejs no Dņipro atbalsta prasību par prezidenta atkāpšanos un ir kritiski noskaņots par valsts spējām tikt galā ar dažādiem izaicinājumiem. Tas attiecoties arī uz frontes apgādi. Nesen viņš vedis karavīriem gaužām parastas lietas – riepas medicīniskās palīdzības automašīnai, akumulatoru, ģeneratoru. Viens piemērs – frontē joprojām trūkst vecu apvidus mašīnu, kas palīdz nodrošināt normālu apgādi pirmajās līnijās.  

Mītiņā tika pasludināts, ka nākošā akcija notiks 18.februāri, turklāt daudzās Ukrainas pilsētās.

Saakašvuili vērsās pie Porošenko ar aicinājumu brīvprātīgi atkāpties, nepieļaujot asinsizliešanu. “Viņš bija labs konfekšu fabrikas direktors, varbūt. Taču nebija lemts kļūt par prezidentu. Kam lemts rāpot, nevar lidot… Ja viņš tagad atkāpsies, ukraiņu tauta, kas ir ļoti pacietīga un augstsirdīga, daudz ko viņam piedos un liks mierā,” teica bijušais Gruzijas līderis, kas mītiņā pieminēja savu veikumu dzimtenē – ievērojamu ekonomisko izaugsmi.            

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti