Arturs Vaiders: Visu pie malas! Ir futbola laiks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pie malas “Sasisto lukturu ielas” un “Saplēstās krūzes”! Pie malas adīšanu un kokgrebšanu! Neliela līdzjūtība siena gatavotājiem, govju slaucējiem, “Maxima” pārdevējiem. 10.jūnijā sākas Eiropas futbola čempionāta finālturnīrs, un tas ir jāredz! Mēneša laikā tiks aizvadīta 51 spēle, un fināls 10.jūlija vakarā paredzēts Parīzē St.Denis stadionā. Bet gan jau visi darbi tāpat tiks paveikti, jo augsta līmeņa futbola iespaidā augs arī darba ražīgums!

Šis finālturnīrs būs nedaudz īpašs, salīdzinot ar visiem iepriekšējiem. Tajā pirmo reizi piedalīsies 24 izlases – gandrīz puse no UEFA biedriem. Pirmo reizi finālturnīrs notiks tiks saspringtā gaisotnē un, visdrīzāk, līdz finālspēles pēdējai minūtei risināsies terora draudu nojautās. Drošībai atvēlēti vairāk nekā 10 000 policistu un gandrīz 30 miljoni eiro. Turnīra vidū būs referendums Lielbritānijā par izstāšanos no ES, un šajā finālturnīrā spēlēs trīs šīs valsts izlases – Anglija, Velsa un Ziemeļīrija.

Spēles notiks deviņās pilsētās – Parīzē, Lansā, Bordo, Marseļā, Nicā, Lillē, Tulūzā, Lionā un Sentetjēnā - un 10 stadionos (Parīzē St.Denis un Parc des Princes). Lielākais no tiem ir St.Denis – 81338, mazākais – Stade de Nizza – 35 624 (vienīgais zem 40 000, virs 50 000 ir vēl četri). Nodrošināt pilnīgu kārtību būs ārkārtīgi sarežģīti, tāpēc vairākas valstis, vismaz savas izlasei drošībai ņem līdzi arī policijas papildspēkus.

Grupu spēles notiks no 10. līdz 22.jūnijam, astotdaļfināli: 25.-27.jūnijs, ceturtdaļfināli: 30.jūnijs – 3.jūlijs, pusfināli 6.un 7.jūlijā, un fināls 10.jūlijā.

Finālturnīrā spēlēs trīs komandas no kvalifikācijas grupas, kurā spēlēja Latvija: Islande, Čehija un Turcija, un trīs komandas, ar ko PK kvalifikācijā nāksies spēlēt – Portugāle, Šveice un Ungārija.

Bukmeikeri un arī vienkāršie fani prognozē čempionus, finālistus, pusfinālistus, kas šoreiz patiešām nav viegli. Ir spēlētāji, kas karjerai izlasē pielikuši punkti (Filips Lāms, Čavi), ir traumētie (Antonio Rīdigers, Marko Roiss, Alans Dzagojevs, Vesāns Kompanī, Marko Verati, Djego Kosta, Denijs Velbeks, Rafaels Varāns, ), dažādu iemeslu dēļ sastāvos neiekļautie (Karims Benzemā, Matē Valbuena, Fernado Toress, Huans Mata, Mamadū Sako, Aleksandrs Keržakovs, Mario Balotelli).

It kā favorīti būtu stabilās vērtības – Spānija (uzvaras garšu zinoša ar meistarīgiem spēlētājiem nokomplektēta komanda; pilnā sastāvā sapulcējās vēlāk par citiem, jo tikai 25.maijā bija Čempionu līgas spāņu fināls; arī 0:1 zaudējums Gruzijai ir labs brīdinājums), Francija (savas sienas vienmēr palīdz; ir daudz labu spēlētāju, īpaši vidējā līnijā; ir nedaudz iekšēju pretrunu plosīta, tāpēc arī nav Benzemā), Vācija (spēlē visi, bet uzvara Vācija arī šoreiz būs dienaskārtībā; ir trausla aizsardzība, ko vēl trauslāku padarīs Rīdigera trauma), Anglija (futbola dzimtene vienmēr ir ambicioza un šoreiz labi salikta visās līnijās; smaga iekšējā sezona, padaudz traumēto), arī Portugāle (aiz vārtu mašīnas Ronaldu ir virkne jauno un ne tik jauno talantu; vai uzvara 7:0 pār Igauniju nesagrozīs galvu?; cik labi izdosies sabalansēt Ronaldu un komandas intereses?) un Itālija (itāliešu futbols vienmēr ir stabila vērtība – ne tik daudz skatāms, cik uz rezultātu vērsts; vai Džanluidži Bufons un catenaccio nodrošinās panākumu, jo spilgtu zvaigžņu šobrīd nav?).

Taču var izšaut arī kāds ne-favorīts – jo īpaši Beļģija (kur tagad ir futbola bums un gandrīz visa izlase spēlē superklubos), Horvātija (kam kopumā ir labs spēlētāju komplekts – Ivans Rakitičs, Luka Modričs, Mario Mandžukičs..,), Polija (kam ir Roberts Levandovskis un ambīcijas atgūt kādreizējo spozmi), Zviedrija (kam ir Zlatans Ibrahimovičs un allaž gudri treneri), Ukraina (kam šobrīd ir kolosāls patriotisms) vai Islande (no kuras ārpus Islandes neviens neko negaida, bet visi ir sīkstāki vīri par ozola celmiem).

Ko Krievija? Kamēr viņi paši par savu izlasi sacerēs anekdotes un pēc katras neveiksmes ar žulti piegāzīs sociālos tīklus, nekā nebūs.

Francijas laukumos būs gana daudz zvaigžņu, kam spīdēt, ja vien garajā sezonā nogurums nebūs uzkrājies par lielu – Krištianu Ronaldu, Antuāns Grīzmans, Pols Pogbā, Roberts Levandovskis, Zlatans Ibrahimovičs, Tomass Millers, Manuels Noijers, Gerets Beils, Andress Injesta, Davids Silva, Džo Hārts, varbūt arī Jans Zommers, Tibo Kurtuā, Kevins de Bruins, Marūns Felani, Džeimijs Vārdijs, Mareks Hamšiks, Jevhens Konopļanka, Rikardo Kvarešma un trīs Sigurdsoni no Islandes (kaut katrs rakstās mazliet citādi)! Ak, jā, arī Ikers Kasiljass, kam ir visas iespējas labot Vitālija Astafjeva Eiropas rekordu izlasē aizvadīto spēļu ziņā – abiem ir pa 166.

“Grāmatveži” ir aprēķinājuši (ņemot par pamatu noslēgtos līgumus) arī katra spēlētāja un izlašu kopumā vērtību 110 miljoni pret 27,4 miljoniem. Piemēram sanāk, ka visa Ungārijas izlase ir četrreiz mazvērtīgāka nekā viens pats Ronaldu. Taču arī pieci Ronaldu nevarētu apspēlēt Ungārijas izlasi pilnā sastāvā. Ar to arī futbols ir interesants, un tāpēc nevienam neieteiktu nenovērtēt Ungāriju, Albāniju, Velsu, Ziemeļīriju vai Islandi. Var pēc tam nākties rūgti nožēlot, ko pat ar franču šampanieti pēc tam neaizskalot.

Turnīram ir solīds balvu fonds – par piedalīšanos vien katra komanda saņems astoņus miljonus eiro (pirms 12 gadiem bija 7 miljoni), Par katru punktu un uzvaru šī summa kļūs lielāka. Ja čempioni uzvarēs visās turnīra spēlēs, kasē būs 27 miljoni eiro.

Šoreiz čempionātā debitēs piecas izlases – Albānija, Islande, Slovākija, Velsa un Ziemeļīrija. Slovākija un Ziemeļīrija ir spēlējušas PK finālturnīrā – slovāki nupat, bet īri Džordža Besta ērā.

Nevienam trenerim līdz šim nav izdevies divreiz uzvarēt Eiropas čempionātā. Bet par lielākajiem pārsteigumiem parūpējās Rihards Mēlers Nīlsens ar Dāniju, kas finālturnīrā iekļuva pēdējā brīdī, triumfējot 1992.gadā, un Oto Rehāgels, kas lielo lozi izvilka ar Grieķiju 2004.gadā.

Kā saka Latvijas futbola talismans Gunča, kurš to iemācījās no Miķeļa Rubeņa: “Futbolu tagad māk spēlēt visi!”. Tikai visiem vienlaicīgi ļoti labi nesanāk.

Par čempioniem kļūs tie, kam īstajā brīdī vislabāk sanāks, un mums tas sagādās prieku.

Bijušais “FK Jelgava” galvenais treneris Vitālijs Astafjevs, pat neesot ļoti saskumis, ka uz brīdi zaudējis darbu – varēšot ar pilnu atdevi baudīt Eiropas čempionāta spēles, kam citādi laika nepietiktu. Nav sliktuma bez labuma.

Visas spēles būs skatāmas LTV7. Komentēs Anatolijs Kreipāns, Ilvars Koscinkevičs un Andris Auziņš.

Komandu sadalījums grupās

A: Albānija, Francija, Rumānija, Šveice

B: Anglija, Krievija, Slovākija, Velsa

C: Vācija, Ziemeļīrija, Polija, Ukraina

D: Horvātija, Čehija, Spānija, Turcija

E: Beļģija, Itālija, Īrija, Zviedrija

F: Austrija, Ungārija, Islande, Portugāle

Astotdaļfinālā iekļūs grupu pirmo divu vietu ieguvēji, kā arī četras labākās komandas, kas ierindosies trešajās vietās. Tātad tikai divu grupu trešās komandas būs “liekas”.

Pieci vērtīgākie čempionāta spēlētāji

Krištianu Ronaldu (Portugāle)  110 miljoni eiro
Gerets Beils (Velsa) 100 miljoni eiro
Tomass Millers (Vācija)  75 miljoni eiro
Roberts Levandovskis (Polija) 70 miljoni eiro
Mišī Batšuaī (Beļģija)  70 miljoni eiro

Piecas vērtīgākās izlases

Vācija              562 miljoni eiro
Spānija           557,5 miljoni eiro
Beļģija             460,9 miljoni eiro
Francija          454 miljoni eiro
Anglija            446 miljoni eiro

Piecas “nevērtīgākās” izlases

Ungārija         27,3 miljoni eiro
Ziemeļīrija      35,9 miljoni eiro
Albānija          40,88 miljoni eiro
Islande            41,55 miljoni eiro
Rumānija       55,95 miljoni eiro

Nedaudz vēstures

Visi čempioni

Vācija              3x (+ 2 fināli)
Spānija           3x (+1 fināls)
Francija          2x
Nīderlande 1x
Itālija   1x (+ 2 fināli)
Grieķija           1x
Dānija  1x
PSRS    1x (+ 3 fināli)
Čehoslovākija 1x (+ 1 fināls, kā Čehija)

Visvairāk spēļu finālturnīrā

  Spēles Uzvaras Neizšķirti Zaudējumi
Vācija  43 23 10  10
Spānija 36 17 11 8
Nīderlande 35 17 8 10

Visvairāk vārtu

Mišels Platinī (Francija) 9
Alens Šīrers (Anglija)  7
Krištianu Ronaldu (Portugāle) 6
Zlatans Ibrahimovičs (Zviedrija) 6
Tjerī Anrī (Francija) 6
Rūds van Nistelrojs (Nīderlande) 6
Patriks Kluiverts (Nīderlande)   6
Zinedins Zidāns (Francija)   6
Nunu Gomešs (Portugāle)  6

Visvairāk spēļu

Liliāms Turāms (Francija)  16
Ikers Kasiljass (Spānija) 14
Krištianu Ronaldu (Portugāle) 14
Eds van der Sārs (Nīderande) 14
Luišs Figu (Portugāle) 14
Filips Lāms (Vācija) 14
Karels Poborskis (Čehija) 14
Nunu Gomešs (Portugāle) 14
Zinedins Zidāns (Francija) 14
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti