Arturs Vaiders: Ne aplis, bet spirāle

Uzzinot skaitļus, Fredis varbūt iedziedātos “Aplis ir noslēdzies…” Jā, tā nu sanāk, ka gan pirmajās vasaras olimpiskajās spēlēs pēc neatkarības atjaunošanas Barselonā, gan tagad Riodežaneiro Latvijas delegācijā būs 34 sportisti. Kāds cits vēl, padzirdējis Freda dziesmu, jau sāktu domāt par pārmaiņām Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) vadībā, ko Aldons Vrubļevskis prezidē jau divpadsmito gadu. Šoruden ir pārvēlēšanas, taču tādas kņadas un viļņošanās, kā pirms četriem gadiem nav. Vai nu LOK sācis strādāt kvalitatīvāk un atklātāk, vai arī opozicionāriem ir iedota desa, un tagad visi ir laimīgi…

Latvijas delegācija šoreiz tapa nedaudz savdabīgi. Laicīgi vienīgi bija zināms, ka uz Rio netiks aicināts Afanasijs Kuzmins, kam tās būtu jau desmitās spēles. Galu galā mērķi arī jāredz! Kā pēdējā, pirms LOK paziņoja sastāvu, uzaicinājumu uz Rio saņēma jaunā burātāja Ketija Birzule no kluba “360 grādi”. Tad sanāca 31 sportists. Eiropas čempionātā vieglatlētikā traumu guva Līna Mūze, taču Latvijas Vieglatlētikas savienība  (LVS) lēma viņu paturēt olimpiešu pulkā, kaut startētāja nebūs, jo nesen veikta operācija. Viņa ir jaunā Eiropas čempiona Zigismunda Sirmā draudzene, un Rio būs arī mūza. Ja Zigis nostartēs labi, solis būs simtprocentīgi attaisnojies.

Jau sēdes laikā Šaušanas federācijas pārstāvis paziņoja, ka speciālielūgumu saņēmis arī stenda šāvējs Dainis Upelnieks. Tā LOK Izpildkomiteja apstiprināja 32 atlētu sarakstu, kas dosies uz spēlēm.

No viņiem vēlāk arī tika izvēlēts karognesējs – divkārtējās olimpiskais čempions BMX (šajā sporta veidā citu čempionu nav!) Māris Štrombergs.

Pagāja vēl dažas dienas, kad SOK un Starptautiskā smaiļošanas un kanoe airēšanas federācija paziņoja, ka dopinga dēļ diskvalificēti vairāki Baltkrievijas un Rumānijas sportisti. Līdz ar to pie Rio formas tika arī kanoists no Talsiem Dagnis Iļjins, kas startēs 1000 metru distancē. Tātad 33.

SOK tomēr neizšķīrās par visas Krievijas delegācijas atstādināšanu no spēlēm un lemšanu atstāja federācijām. Starptautiskā Modernās pieccīņas federācija diskvalificēja divus Krievijas pieccīņniekus, un nesen Latvijas pilsonību ieguvušais Ukrainā dzimušais Ruslans Nakoņečnijs no pirmā rezervista (tāpat būtu devies uz Rio un gaidījis, ja nu kas…) kļuva par īstenu olimpieti. Tā nonāca līdz 34.

Tālāk gaidīt vairs nebija lielas jēgas, jo nākamie mūsējie reitingos bija patālu no olimpiešu pulka.

Dažos sporta veidos galīgais vārds tika atdots federācijai - būt olimpietim vai ne.

Riteņbraukšanā uz divām vietām bija trīs kandidāti – jau ar olimpisko pieredzi Gatis Smukulis un Aleksejs Saramotins, kā arī Toms Skujiņš. Lai arī lemšana notika pēdējā brīdī, nepamet sajūta, ka viss bija skaidrs jau pirms Latvijas čempionāta, kurā pārliecinoši uzvarēja Smukulis. Pirmā vieta tika atdota šosezon itin labi startējušajam neoprofam Skujiņam, bet otrā – Saramotinam, kas nesen vēl bija slimojis, bet jau brauca Polijas tūrē. Vērtējot izredzes Rio, varbūt arī pareizs lēmums, taču atlases kritēriju trūkums liek uzdot jautājumu, kāpēc vispār vajadzīgs Latvijas čempionāts?

Maratonā četras skrējējas bija izpildījušas olimpisko normatīvu – Jeļena Prokopčuka, Ilona Marhele, Anita Kažemāka, kā arī ASV dzimusī, bet nesen arī Latvijas pilsonību ieguvusī Ariana Kita Hilborna. Bet vietas delegācijā tikai trijām. Vērtējot pēc rezultātiem, liekā izrādījās Kažemāka.

Sākās sašutuma vētra, kāpēc kaut kādai svešiniecei mēs dodam olimpisko formu, bet savējo nenovērtējam? Taču arī Hilborna visu izdarīja atbilstoši LVS kritērijiem, tāpēc dzimšanas un dzīves vietai nav nekādas nozīmes.

Turklāt no Latvijas valsts līdz Rio nebija paņēmusi ne centa. Un, ja reāli - uz labu vietu no šī kvarteta var pretendēt tikai Prokopčuka. Varbūt pēc kāda laika mūsu komandu papildinās kāds ārzemēs dzīvojošais, kas beigās izcīnīs arī medaļu. Tāpēc nevajag radīt sliktu precedentu. Visi pilsoņi ir līdztiesīgi! Gan tiesībās vēlēt, gan startēt olimpiskajās spēlēs.

Ne tikai teorētiskas bija iespējas delegācijai kļūt par vēl diviem tenisistiem bagātākai. Tomēr Ernests Gulbis un Anastasija Sevastova šīs iespējas neizmantoja (gan katrs pa savam). Nepiedalījās attiecīgi Deivisa un Federācijas kausa izcīņā, kas bija viens no priekšnoteikumiem, lai ITF iekļautu olimpiešu pulkā. Bet pirmais un galvenais ir ATP un WTA rangs. 

Līdz ar to var rezumēt, ka ''Rio 2016'' Latvija būs pārstāvēta 13 sporta veidos – vieglatlētikā (15 – Laura Ikauniece-Admidiņa, Madara Palameika, Zigismunds Sirmais, Jeļena Čelnova-Prokopčuka, Mareks Ārents, Sinta Ozoliņa, Pauls Pujāts, Rolands Štrobinders, Agnese Pastare, Gunta Latiševa-Čudare, Valērijs Žolnerovičs, Ilona Marhele, Arnis Rumbenieks, Ariana Kita Hilborna, Līna Mūze), peldēšanā (2 - Uvis Kalniņš, Aļona Ribakova), riteņbraukšanā šosejā (2 – Toms Skujiņš, Aleksejs Saramotins), BMX (2 – Māris Štrombergs, Edžus Treimanis), volejbolā (pludmales – 2 – Jānis Šmēdiņš, Aleksandrs Samoilovs), svarcelšanā (2 – Artūrs Plēsnieks, Rebeka Koha), džudo (2 – Jevgeņijs Borodavko, Arturs Ņikiforenko), airēšanā (2 – smaiļošanā 1 – Aleksejs Rumjancevs, kanoe 1 – Dagnis Iļjins), cīņā (brīvajā 1 – Anastasija Grigorjeva), burāšanā (1 – Ketija Birzule), šaušanā (apaļais stends 1- Dainis Upelnieks), tenisā (1 – Jeļena Ostapenko), modernajā pieccīņā (1 – Ruslans Nakoņečnijs). Kopš neatkarības atjaunošanas visās spēlēs bijuši pārstāvēti tikai vieglatlēti, riteņbraucēji, peldētāji, svarcēlāji un modernie pieccīņnieki.

Komandā būs gan divkārtējais olimpiskais čempions Māris Štrombergs, gan 14 debitanti.

Ja zinām, ka Pekinā bija 50 Latvijas olimpieši (taču bija arī sieviešu basketbola izlase, kuras panākumam vīri nule Belgradā pat nespēja pietuvoties) vai Londonā 46, tad varētu teikt – pabāli. To pašu var atkārtot, ja salīdzinām ar lietuviešiem (67) un igauņiem (45).

Par apli tomēr nedziedāsim. Nekas nav noslēdzies. Sākas spirāles jauns posms un dialektikā tā simbolizē attīstību. Tomēr aizdomāties, kā veicināt attīstību, vajag.

Savukārt, ja Fredim gribas dziedāt, lai uzrauj par koka kluci Konstantinu. Tā dziesma der visām dzīves situācijām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti