Dienas notikumu apskats

Sīrijai piegādāta līdz šim vērienīgākā humānā palīdzība

Dienas notikumu apskats

Eiropas Savienībā veidos iespējamo teroristu «melno sarakstu»

Reportāža: Visā Latvijā policija ķer pārgalvīgus braucējus

Reportāža: Visā Latvijā policija ķer pārgalvīgus braucējus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

No pulksten sešiem rītā visā Latvijā un Eiropā norit diennakti ilgs ātruma kontroles maratons, kurā policija pastiprinātā režīmā uzrauga satiksmi katrā Latvijas reģionā. Valsts policijas veiktais pētījums par smagiem ceļu satiksmes negadījumiem liecina, ka smagi negadījumi visbiežāk notiek tieši vasarā. Tādēļ arī šī akcija norit laikā, kad laiks kļūst siltāks un  autobraucēji pārgalvīgāki.

97 ekipāžas un 195 policisti

Ātruma pārsniegšana ir viens no izplatītākajiem smagu ceļu satiksmes negadījumu iemesliem. Tomēr, neraugoties uz traģiskajām sekām, vēlme braukt ātri un pārgalvīgi daļai autovadītāju ir ierasta prakse.

Tādēļ ceturtdien, 21.aprīlī, ātruma kontroles reidos iesaistītas 97 policijas ekipāžas un 195 policisti, kuri veic ceļu satiksmes uzraudzību. To starpā ir gan policijas trafaretās un netrafarētās automašīnas, gan arī motocikli, intervijā LTV pastāstīja Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis.

Lai gan pēc 12 stundām reidu informācija par kontroles maratonu vēl nebija apkopota, Krapsis norādīja – ar smagām sekām vai traģisku avāriju šajās stundās nav bijis. Viņš novērojis, ka daudzi autovadītāji šajā laikā brauc ar atļauto braukšanas ātrumu.

Ātruma kontroles maratona laikā krietni biežāk uz ceļiem ir pamanāma policija, un tas vien liek autovadītājiem, vienam otru brīdinot, braukt prātīgi un bez steigas.

Policisti: Atļauto ātrumu pārsniedz visas paaudzes

24 stundu braukšanas ātruma kontroles akcijā Latvijas Radio devās patruļā kopā ar policijas inspektoriem netrafarētā dienesta autotransportā.

Kādu ātruma pārkāpēju izdevās fiksēt uz Liepājas šosejas no braucošas mašīnas radara. Šoferis vārdā Uģis bija pārsniedzis atļauto ātrumu par aptuveni divdesmit kilometriem stundā, un viņam policisti ļāva turpināt ceļu pēc mutvārdu aizrādījuma.

Rīta stundās, apbraukājot Rīgas un Pierīgas ceļus, pārgalvīgi šoferi kopumā manāmi retu reizi. Iespējams, tas tādēļ, ka autobraucēji zina par pastiprinātu ātruma kontroli uz ceļiem šajā nedēļā.

Uz Bauskas šosejas pie Rīgas robežas aptaujātie autovadītāji arī apstiprina, ka, no rīta izbraucot no mājas, likuši aiz auss medijos dzirdēto informāciju par policijas akciju. Tāpat vairāki šoferi atzina, ka atļautā ātruma ierobežojumus mēdz pārkāpt.

Kāds autovadītājs stāsta, ka ceļā no rīta pamanīja jau četras policijas ekipāžas. Cits šoferis uz Jūrmalas šosejas ekipāžas gan nemanīja, viņš arī spriež, ka primāri būtu jācīnās ar dzērājšoferu problēmu.

Satiksmes drošības pārvaldes inspektori Māris Hāzders un Jānis Gudovskis atzina, ka autovadītāji, kas pārsniedz ātrumu, galvenokārt aizbildinās ar steigu. Bet atsevišķu vecuma grupu, kura būtu ātruma ziņā uz ceļiem pārgalvīgāka, inspektori negribēja iezīmēt.

Policisti saka, ka atļauto ātrumu pārsniedz visas paaudzes.

“Autovadītājiem ierobežojumi nav šķēršļi ne pilsētā, ne ārpus pilsētas. Ja viņam ir iemesls steigties, viņš steidzas. Vai arī brauc pa šoseju un  aizdomājas. Viņiem fantāzija strādā ļoti labi,” spriež policisti.

Rēzeknes pusē jauni antirekordi

Marta sākumā Rēzeknes pilsētā ceļu policijas ekipāža, nevarot apturēt pārgalvīgu autovadītāju, tam pakaļ dzinās cauri visai pilsētai. Auto izdevās apturēt, vien cauršaujot aizmugurējo  riepu. Šajā gadījumā  pārgalvības iemesls, apdraudot citus, bija alkohols un braukšana bez tiesībām.

Arī diennakts ātruma kontroles maratonā Latgales televīzija devās reidā ar policiju. Arī šoreiz, mēģinot apturēt braucošo automašīnu, tiek uzsākta pakaļdzīšanās, jo pie stūres sēdošais turpināja savu ceļu. Braukšanas ātrums bijis 112 kilometri stundā (km/h). Autovadītāja un  pasažieri atzīst, ka nav sapratuši, ka tieši viņi tiek apturēti, tāpēc kādu laiku turpinājuši savu ceļu. Ātrumu tīšuprāt nav pārsnieguši, tā vienkārši esot gadījies.

Rēzeknes iecirkņa policija vidēji gadā fiksē aptuveni 1200 ātruma pārkāpējus.

Rēzeknē šogad ir arī jauni antirekordisti: pilsētā braukts ar 115 km/h lielu ātrumu, bet ārpus apdzīvotas vietas ar 175 km/h.

“Jau ir priekšlikumi uzstādīt Rēzeknes iecirkņa apkalpojamā teritorijā - gan tieši pilsētā, gan ārpus apdzīvotas vietas - fotoradarus, kas, manuprāt, disciplinēs autovadītājus,” uzskata policijas Rēzeknes iecirkņa satiksmes uzraudzības rotas vecākais Spartaks Čeksters.

Teju katrs atzīst – dažkārt pārsniedz ātrumu

Ātra braukšana - tā ir neapdomība un risks, to apzinās arī Rēzeknē uzrunātie autovadītāji. Tomēr nav atrodami tādi, kuri nevienu reizi nebūtu pārsnieguši ātrumu.

“Vai vienmēr braucat pēc noteikumiem? -  Ne vienmēr. - Kas to ietekmē? - Nezinu, ātrums, saule, pavasaris, tā sanāk,” atzīst autovadītāja Dagnija.

Autovadītāja Inese arī dažreiz pārkāpj atļauto braukšanas ātrumu un min vairākus iemeslus: “Jāsteidzas, laiks, kaut kas negaidīts notiek, tā sanāk. Bet tā principā cenšos ievērot.” Kopumā gan Inese braukšanas kultūru uz ceļiem Latvijā vērtē kā sliktu.

“Kādreiz jau pašam vajag steigties, bet laikam drošība ir pirmajā vietā. Tāpēc jābrauc tā, kā ir paredzēts,” saka autovadītājs Ilmārs.

Diennakts ātruma kontroles akcija noslēgsies piektdien pulksten sešos no rīta. Pērn šādā diennakts akcijā tika noformēti 578 administratīvā pārkāpuma protokoli. Tas ir aptuveni par 300 protokoliem vairāk nekā vidēji ik dienu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti