Āboltiņa: Saistībā ar bēgļu jautājumu Latvijā izveidojusies konstitucionālā krīze

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Nacionālistiski nosakņoto politiķu retorikā mazāk dzirdami agrāk bieži lietotie vārdi "Krievi nāk". Tagad populāri izmantot un cilvēkus biedēt ar vārdiem "Bēgļi nāk”. To intervijā Latvijas Radio teica „Vienotības” līdere Solvita Āboltiņa, paužot viedokli, ka saistībā ar bēgļu jautājumu Latvijā izveidojusies konstitucionālā krīze.

Viņasprāt, „Vienotības” partneri koalīcijā Nacionālā apvienība (NA) un Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) baidās par saviem reitingiem, ja atbalstīs bēgļu uzņemšanu Latvijā. Taču šāda nostāja ir bezatbildīga – Latvijai būs jāuzņem bēgļi, ja vien mūsu valsts neplāno izstāties no Eiropas Savienības (ES).

Pēc Āboltiņas domām, "bīstama" būtu arī Latvijas pozīcija, prasot izņēmuma statusu bēgļu uzņemšanai un atsaucoties uz Padomju Savienības laiku ietekmi uz Latvijas etnisko sastāvu. "Tas, ko piedāvā NA, ir tas, ko piedāvā [Krievijas ārlietu ministrs, Sergejs] Lavrovs (..) Par nepilsoņiem runā vienā valodā," brīdināja "Vienotības" līdere.

Tā kā valdība, kurai ir vairākums parlamentā, nespēj pieņemt lēmumu šajā būtiskajā jautājumā, Latvijā ir izveidojusies konstitucionālā krīze. Tāpēc arī Valsts prezidents Raimonds Vējonis lūgts iesaistīties, lai redzētu, vai valdība ir rīcībspējīga, teica "Vienotības" līdere.

Vienlaikus Āboltiņa gan nepieļāva iespēju, ka sarežģīti risināmā bēgļu uzņemšanas jautājuma dēļ varētu krist Laimdotas Straujumas ("Vienotība") valdība. ”Valdības krišana neatrisinātu šo krīzi,” teica Āboltiņa un piebilda, ka "Vienotība" centīsies darīt visu, lai valdība nekristu, jo tai jārisina daudzi citi jautājumi, tostarp saistībā ar nākamā gada valsts budžetu.

 Skaidrojums: Ar ko atšķiras bēglis, patvēruma meklētājs un nelegālais imigrants

Patvēruma meklētājs - cilvēks, kurš ierodas kādā valstī un lūdz patvērumu.

Bēglis - cilvēks, par kuru atbildīgās iestādes atzinušas, ka viņš izcelsmes valstī pakļauts vajāšanas briesmām rases, reliģijas, tautības, sociālās grupas dēļ.

Alternatīvais statuss - cilvēks, kurš nevar saņemt bēgļa statusu, tomēr viņam nepieciešama aizsardzība. Statusu piešķir īslaicīgi.

Nelegālais imigrants - cilvēks, kurš pretlikumīgi šķērso valsts robežu vai nelikumīgi uzturas valstī bez nolūka lūgt patvērumu.

***
Vārdu “bēglis” ziņu portāls Lsm.lv lieto ne šauri juridiskā, bet plašākā nozīmē, apzīmējot cilvēkus, kas pēdējo gadu laikā dažādu iemeslu dēļ atstājuši savas mājas un ieradušies vai aizvien ir ceļā uz Eiropu, kur vēlas apmesties uz dzīvi.  

Vēstīts, ka Eiropas Komisijas (EK) vadītājs Žans Klods Junkers 9.septembrī uzrunā Eiropas Parlamentā sacīja, ka eiropiešiem ir jāuzņemas atbildība par bēgļiem, kas ieradušies no kara un nelaimju plosītām zemēm, jo patvēruma meklēšana ir cilvēka pamattiesības. Junkers norādīja arī, ka patvēruma meklētāji atbilstoši kvotu sistēmai Eiropas Savienības dalībvalstīm ir jāuzņem piespiedu kārtā.

Atbilstoši jaunākajam EK vadītāja bēgļu uzņemšanas plānam Latvijai ir jāuzņem papildus 526 cilvēki, pēc tam preses konferencē pavēstīja premjere. Tādējādi kopā ar jau iepriekš noteiktajiem 250 bēgļiem Latvijai ir jāuzņem 776 cilvēki.

Par Junkera piedāvājumu pirmdien diskutēs Eiropas Savienības iekšlietu ministri. Latvijas iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Vienotība") nepiedalīsies šajā sanāksmē, jo valdošās koalīcijas partijas nav spējušas atrast kopīgu valodu bēgļu jautājumā.

Divas no valdību veidojošajām partijām - ZZS un NA - nevēlas bēgļu uzņemšanu Latvijā, "Vienotība" teikusi jāvārdu Junkera idejai sadalīt gandrīz visās ES dalībvalstīs 160 000 bēgļu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti