Mankus izcīna pasaules čempiona titulu taku orientēšanās sacensībās, komandai - bronza

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Itālijā, Trentino apkārtnē, aizvadītās nedēļas nogalē notika Pasaules čempionāts taku orientēšanās sportā, no kura ar teicamiem sasniegumiem ir atgriezusies Latvijas izlase. Guntars Mankus izcīnīja zelta medaļu individuālajās sacensībās precizitātes orientēšanās (Pre-O) disciplīnā, savukārt Latvijas izlase komandu vērtējumā ierindojās trešajā vietā un ieguva pasaules čempionāta bronzas medaļas.

Ar G. Mankusa uzrādīto stabilo sniegumu bija pietiekami, lai divu dienu summā iegūtu pirmo vietu ar 30 punktiem un 256 laika sekundēm. Otrajā vietā zviedru galvenā cerība un vairāku iepriekšējo pasaules un Eiropas čempionātu laureāte  Marita Viksela ar 30 punktiem un 293 sekundēm. Trešo vietu kopvērtējumā ieguva norvēģis Geirs Mijrs Oiens ar 29 punktiem un 103 sekundēm laika punktos.

Jānis Rukšāns atklātajā grupā ieguva 18.vietu,  Zita Rukšāne ierindojās 48.vietā ar 24 punktiem un 255,5 sekundēm.

Paralimpiskajā grupā pasaules čempionāta zelta medaļu 36 dalībnieku konkurencē ieguva zviedrs Mihaels Johansons,  labāko sniegumu starp Latvijas paralimpiskās grupas pārstāvjiem parādīja Guntis Jakubovskis, izcīnot 11. vietu,  uzreiz aiz sevis atstājot Andreju Šulcu, Valdis Strods ierindojās 29. vietā.

Komandu vērtējumā tiek skaitīti otrās dienas sacensību rezultāti diviem atklātās grupas un vienam paralimpiskās grupas dalībniekam. Latvija, kuru pārstāvēja Guntars Mankus, Jānis Rukšāns un Andrejs Šulcs, ierindojās trešajā vietā ar izcīnītiem 52 punktiem un 263 sekundēm. Uzvaru izcīnīja Horvātijas komanda ar 56 punktiem un 265 sekundēm, otrajā vietā atstājot Zviedrijas komandu ar 55 punktiem un 122 sekundēm.

Taku orientēšanās ir viena no četrām orientēšanās sporta disciplīnām, ko atzinusi starptautiskā orientēšanās federācija (IOF). Taku orientēšanās sportā rezultātu neizšķir dalībnieka pārvietošanās ātrums distancē, bet gan prasme ātri nolasīt karti un izprast apvidu, tādēļ sporta veids piemērots cilvēkiem ar dažādu fizisku sagatavotību, tajā skaitā – cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Sacensībās dalībnieki pārvietojas pa ceļiem vai atzīmētām takām un izpēta apvidū novietotu kontrolpunktu grupas. Dalībniekiem ir izsniegta detalizēta apvidus karte un kontrolpunktu apraksts. Izmantojot karti un kompasu, dalībniekiem ir jāizlemj, kurš no grupā izvietotajiem kontrolpunktiem atbilst kartē iezīmētajam. Dalībnieki var pārvietoties tikai pa ceļiem un taciņām, lai atrastu labāku skatu punktu, bet pietuvoties apvidū izvietotajiem kontrolpunktiem nav atļauts.

Par katru pareizu atbildi, dalībnieks iegūst vienu punktu. Dalībniekiem distances veikšanai ir noteikts kontrollaiks, kuru pārtērējot, dalībniekam tiek samazināts iegūtais punktu skaits. Precīzās orientēšanās distancē ir izvietoti arī vairāki laika kontrolpunkti, kur tiek ņemts vērā atbildes sniegšanai patērētais laiks. Par laika kontrolpunktiem dalībnieks punktus neiegūst, bet sniedzot nepareizu atbildi, patērētajam laikam tiek pieskaitītas soda sekundes. Uzvarētājs ir tas, kurš ieguvis visvairāk punktus. Vienāda punktu skaita gadījumā, uzvar tas, kurš laika punktos patērējis mazāk laika.

Pasaules čempionāts taku orientēšanās sportā notiek katru gadu, parasti reizē ar pasaules čempionātu orientēšanās sportā. Šogad taku orientēšanās čempionātā piedalījās 26 valstu izlases, katru izlasi atļauts pārstāvēt ne vairāk kā 3 atklātās grupas dalībniekiem un 3 paralimpiskās grupas dalībniekiem. Latviju čempionātā pārstāvēja Guntars Mankus, Zita Rukšāne un Jānis Rukšāns atklātajā grupā, Andrejs Šulcs, Guntis Jakubovskis un Valdis Strods paralimpiskajā grupā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti