Turcijas parlaments apstiprina ārkārtas stāvokļa ieviešanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Turcijas parlaments, kurā dominē prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana dibinātā Taisnīguma un attīstības partija, oficiāli apstiprinājis viņa izsludināto ārkārtas stāvokli. 

Erdogans trešdien, 20.jūlijā, vakarā izsludināja ārkārtas stāvokli uz trim mēnešiem, solot demokrātijas vārdā turpināt tīrīšanas un notvert visus, kas saistīti ar militārā apvērsuma mēģinājumu.

“Mērķis ir strauji un efektīvi spert visus soļus, lai novērstu draudus demokrātijai, likuma varai un cilvēku tiesībām un brīvībām,” paziņoja Erdogans.

Ārkārtas stāvoklis ievērojami palielina valsts drošības dienestu pilnvaras, ļauj valdībai pieņemt likumus, apejot parlamentu un neievērojot Konstitucionālās tiesas iebildumus, kā arī ierobežot dažādas tiesības un brīvības.

Jau ceturtdien tika paziņots, ka Turcijā uz laiku daļēji tiek apturēta Eiropas Cilvēktiesību konvencijas darbība.

“Skaidrs, ka pamata tiesības uz dzīvību netiks skartas. Taču visas citas tiesības un brīvības var tikt ierobežotas. Tiesības protestēt, pulcēties gājienos un demonstrācijās. Var tikt ierobežota preses brīvība, informācijas brīvība. Ārkārtas stāvokļa likumā ir vesels saraksts ar tām,” prognozē Bahcesehira universitātes profesors Ahmets Jaila.

Daudziem vietējiem iedzīvotājiem ārkārtas stāvoklis gan satraukumu nerada.

“Es nedomāju, ka mūsu dzīve mainīsies. Šo lēmumu mūsu prezidents pieņēma, lai sodītu apvērsuma mēģinājumu, tātad, mūs tas neietekmēs. Es neredzu problēmu,” saka finanšu darbinieks Bulents Kans.

Turcijas lielākās opozīcijas partijas brīdinājušas, ka Turcijā nedrīkst pieļaut viena cilvēka varas nostiprināšanos un akceptēt valdības pārkāpumus. Opozīcijas politiķi un kurdu pārstāvji iepriekš nosodīja apvērsuma mēģinājumu, bet tagad uzsver, ka Erdoganam tas pārvērties iespējā un instrumentā, lai likvidētu citādi domājošos.

Bažas par represijām paudusi arī cilvēktiesību organizācija “Amnesty International”, uzsverot, ka valdība jau pieļauj klajus tiesību pārkāpumus attiecībā uz tūkstošiem aizturēto par līdzdalību apvērsuma mēģinājumā.

Latvijas pagaidu pilnvarotais lietvedis Turcijā Jānis Beķeris LTV “Panorāmai” sacīja, ka situācija ir salīdzinoši mierīga. Taču ārlietu resors joprojām iesaka Turcijā esošajiem Latvijas iedzīvotājiem saglabāt modrību un vairīties no publiskajām vietām. Tāpat spēkā ir aicinājums izvērtēt nepieciešamību apmeklēt Turciju.

Jau ziņots, ka  aizvadītās piektdienas vakarā Turcijas lielākajās pilsētās - Ankarā un Stambulā sākās militāra apvērsuma mēģinājums, kuru apturēja valdības spēki. Dzīvību zaudēja vairāk nekā 260 cilvēku.

Līdz šim aizturēti, atlaisti vai atstādināti no amatiem ap 50 000 cilvēku, viņu vidū gan militārpersonas, gan arī tiesneši, gan skolotāji, universitāšu pasniedzēji un žurnālisti. Tāpat Turcijas tiesas nolēma apcietināt 85 ģenerāļus un admirāļus.  Erdogans jau solīja, ka „tīrīšana turpināsies”.  

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti