Septiņiem no astoņiem «Bolotnajas lietā» apsūdzētājiem cietumsodi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Krievijas galvaspilsētas Maskavas tiesa pirmdien pasludinājusi spriedumu astoņiem tā dēvētajā „Bolotnajas lietā” apsūdzētajiem. Eksperti uzskata, ka spriedumi ir pārāk bargi, taču pilsoniskie aktīvisti uzsver, ka ar aktīvu darbu ir iespējams šos spriedumus nākotnē samazināt. Tikmēr policija kārtējo reizi aizturējusi vairāk nekā divus simtus cilvēku, kas bija ieradušies atbalstīt tiesājamos.

2012.gada 6.maijā - dienu pirms Vladimira Putina stāšanās Krievijas prezidenta amatā - Maskavā notika tā dēvētais Miljonu maršs. Toreiz izraisījās sadursmes ar policijas pārstāvjiem, kuros ievainojumus guva vairāk nekā 80 cilvēki, un likumsargi lika lietā brutālu spēku un piparu gāzi.

Toreiz par iesaistīšanos sadursmēs tika apcietināti vairāk nekā 400 demonstrāciju dalībnieku. Pret viņiem uzsāktās krimināllietas izraisīja plašu rezonansi sabiedrībā un apsūdzētie tika nodēvēti par „Bolotnajas gūstekņiem”. Izmeklētāji uzskata, ka pirms diviem gadiem tie bija iepriekš izplānoti masu nemieri, kuru mērķis bija izraisīt nekārtības visā valstī. Taču pērnajā aprīlī publiskotajā Krievijas cilvēktiesību aizstāvju organizāciju ziņojumā secināts, ka sadursmju izprovocēšanā vainojamas varas iestādes.

Pirmdien Maskavā Zamoskvorečjes rajona tiesa nolasīja spriedumus astoņiem apsūdzētajiem. Viens no Krievijas vadības kritiķiem un toreiz arī protesta akcijas rīkotājiem Aleksejs Navaļnijs pirms tiesas sēdes bija izteicies, ka no tiesas sēdes neko labu negaida. Tiesas spriedumā septiņiem apsūdzētajiem tika piespriesti no divarpus līdz četriem gadiem cietumā, bet viena apsūdzētā saņēmusi nosacītu sodu. Kā paziņojis Krievijas prezidenta pilnvarotais cilvēktiesību jautājumos Vladimirs Lukins, šie spriedumi ir pārāk bargi.

Neilgi pēc tiesas sēdes izskanējusi informācija, ka arī šīsdienas spriedums, iespējams, tiks pārsūdzēts. Savukārt no Kremļa puses izskanējuši apgalvojumi, ka arī pirmdien notiesātās personas varētu tikt apžēlotas, ja tiks saņemts apžēlošanas pieteikums. Advokāti norāda, ka tas, visticamāk gan nevarētu notikt ātrāk kā pēc vairākiem mēnešiem. 

Kā radiostacijai „Radio Svoboda” paziņojis viens no pilsoniskajiem aktīvistiem Dmitrijs Borko, sabiedrības iesaistīšanās ir spēlējusi lielu lomu tajā, ka spriedumi nav tik bargi, kā sākotnēji prognozēts, tāpēc ir cerības, ka līdzīgus panākumus izdosies gūt arī nākotnē.

„Ņemot vērā, ka par šīm apsūdzībām kopā varēja piespriest 12 gadus ieslodzījumā, apsūdzība pieprasīja sešus, bet mēs panācām vēl mazāku sodu, tad var teikt, ka sabiedrība ir panākusi uzvaru par trijām ceturtdaļām. Atlikusī daļa ir pati grūtākā un neiespējamākā, taču to nedrīkst atmest. Šīsdienas rezultātus ir devusi pusotra gada ilgā kampaņa un astoņus mēnešus ilgais tiesas process. Šis ir ļoti neefektīvs darbs un ļoti nežēlīgs darbs. Taču to, ko es pavisam nesen redzēju Ukrainā - tas ir vēl nežēlīgāks sabiedrības darbs. Sabiedrībai dažkārt šis darbs ir jādara un rezultāts jau ir redzams.  Jā, tas nav pilnībā tas, ko vēlējāmies, taču nevajag teikt, ka mēs neko nevaram un mēs neko nesasniegsim,” saka Borko.

Taču kā televīzijas kanālam „Dožģ" paudusi Marija Baronova, kurai vienīgajai tika piespriests nosacīts sods un mājas arests, valstī pārmaiņas būs iespējams panākt tikai tad, kad mainīsies paši cilvēki.

„Manuprāt, pirmkārt ir jāmaina nevis valsts, bet cilvēki. Es jau vairākkārt esmu teikusi, ka revolūcijai ir jānotiek pašā cilvēkā. Kamēr tas nebūs noticis, cilvēks turpinās dzīvot pēc inerces un ne par ko nesatraukties. Tāpēc arī nekas nemainīsies,” norāda Baronova.

Noslēgumā vien jāpiebilst, ka pirmdien pie tiesas ēkas bija sapulcējušies vairāki simti cilvēku, lai paustu savu atbalstu tiesājamajiem. Atbalstītāju vidū bija arī personas ar plakātiem, kuros pausts atbalsts Ukrainas Maidana dalībniekiem. Taču arī šīsdienas akcija nav noslēgusies mierīgi un policija aizturējusi vairāk nekā divus simtus šīs akcijas dalībnieku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti