Ārpus ētera / Podkāsti
Notikums, kam atvēl visas Latvijas Televīzijas (LTV) kameras un pat vairāk. Vai zināt kas tas ir? Par zirnekļa kamerām, par dzīvo montāžu un LTV resursiem, rādot Dziesmu un deju svētkus, LSM.lv ziņu redaktore Aleksandra Fahretdinova uz sarunu aicināja LTV Raidījuma daļas direktori Inesi Kublicku-Petroviču un Audiovizuālās ražošanas nodaļas vadītāju Dāvi Jaunzemu.
Laikā no 2022. gada 22. augusta līdz 19. septembrim tika īstenota Latvijas Radio podkāstu jeb raidierakstu tiešsaistes aptauja, kuras mērķi bija vērtēt iespēju iegūt atgriezenisko saiti no Latvijas Radio klausītājiem, vērtēt Latvijas Radio podkāstu produktu atpazīstamību un gūt ieskatu Latvijas Radio podkāstu klausītāju paradumos. Aptaujā tika iegūtas 1032 derīgas aptaujas anketas. Aptauja nav uzskatāma par nacionāli reprezentatīvu, bet raksturo vismaz lielas daļas Latvijas Radio podkāstu klausītāju viedokļus.
Maija beigās Lielbritānijas pilsētā Londonā norisinājās jauna podkāstu industrijas konference "The Podcast Show 2022". Tajā uz 13 dažādām skatuvēm uzstājās simtiem runātāju - satura veidotāji, platformu pārstāvji un audio profesionāļi. Klātienē divu dienu laikā šo konferenci apmeklēja vairāk nekā 5000 cilvēku. Viņu vidū arī šo rindu autors.
Podkāsta jeb raidieraksta "Parunāsim" jaunākajā epizodē Ieva Strazdiņa sarunāsies ar "Teātris.zip" sirdi un dvēseli – režisoriem Lauru Hiršu un Armandu Zvirbuli. Sarunas laikā abi atklās, cik daudz izrāžu līdz šim izdevies ierakstīt un kā tas patiesībā notiek, kāda, viņuprāt, ir teātra misija un kāpēc ir svarīgi to rādīt televīzijā, kā arī, kādi kuriozi, kuros iesaistīts latviešu aktieris Gundars Āboliņš un Andris Kivičs, ir notikuši Teātris.zip ierakstu laikā.
Šis ir nozīmīgs laiks cilvēces vēsturē. Ja ikdienas dzīvē visu redzēt tikai baltu un melnu var šķist aprobežoti, tad šobrīd ir tikai divas iespējas – tu esi ar ļaunumu vai pret ļaunumu. Tikpat skaidrs, ka šajos laikos ir ārkārtīgi grūti noorientēties informācijas gūzmā, kas tiek raidīta mūsu virzienā. Tāpēc ir svarīgi izvēlēties dažus uzticamus informācijas avotus.
Vecā gada nogale un jaunā gada sākums ierasti ir laiks, kad tiek veidoti dažādi apkopojumi un topi, tiek pasniegtas dažādas balvas, un arī podkāstu rūpniecība ne ar ko neatšķiras. Pērngad raidierakstu industrija spēra vēl vienu platu soli uz priekšu savā attīstībā gan pasaulē, gan Latvijā – to apliecina gan dažādi statistikas rādītāji, gan ekspertu novērojumi.
Decembra sākumā uz sarunu aicinājām Latvijas Televīzijas Kultūras redakcijas vadītāju Ievu Rozentāli. Reinis Ošenieks ar Ievu aprunājās par kultūras tendencēm Latvijā un pasaulē, latviešu konservatīvismu, kas saistīts ar vēsturisko mantojumu. Tāpat Ieva dalījās savā pieredzē, darbojoties dažādās starptautiskās žūrijās, kā arī stāstīja par ikdienas darbu Kultūras redakcijā.
Podkāsta jeb raidieraksta "Parunāsim" jaunākajā epizodē Reinis Ošenieks kopā ar kolēģiem no Latvijas Televīzijas Sporta redakcijas – žurnālistu, raidījumu vadītāju Uģi Jokstu un redaktoru Raimondu Rudzātu – iekāpj laika mašīnā, kā arī stāsta par jauno sociālo projektu "Bērnu sporta uzrēķini".
30. septembris bija Starptautiskā podkāstu diena - tā ir jauna tradīcija, ko 2014. gadā aizsāka entuziasti raidierakstu Mekā Amerikas Savienotajās Valstīs. Latvijā podkāstu bums sākās pirms pāris gadiem, un šobrīd mūsu pusē tiek veidoti vairāki simti podkāstu, bet Latvijas Radio pētījumā lēsts, ka jebkad dzīvē podkāstu apzināti pamēģinājuši klausīties 44% jeb vairāk nekā 600 tūkstoši iedzīvotāju.
Podkāsta jeb raidieraksta "Parunāsim" jaunākajā epizodē Reinis Ošenieks sarunājas ar Latvijas Televīzijas Ziņu dienesta direktori Ivetu Elksni un raidījumu vadītāju Jāni Gesti – par patiesām un objektīvām ziņām, cilvēkiem, kas neskaita stundas un dienas, ilgi gaidīto Ziņu studiju un centieniem ik vakaru palaist gaisā kosmosa kuģi.
Latvijas Televīzijas podkāsta "Parunāsim" jaunākajā epizodē Reinis Ošenieks sarunājas ar Annu Platpīri par izaicinājumiem satura redaktores amatā, sabiedriskā medija lomu un auditoriju, pārmaiņām televīzijā, kā arī "16+" jauniešu platformas pirmsākumiem un TikTok fenomenu, kas pārņēmis visu pasauli.