Sadaļas Sadaļas
Ziņu analīze
«Bērnu dalīšana»: Ne visiem bija valsts atbalsts, ne visi stāsti beidzas laimīgi
Kristīnes Misānes izdošanas lieta šā gada sākumā izpelnījās neparasti lielu Latvijas sabiedrības līdzjūtību un valsts vadītāju iesaisti. Tas piespieda Ģenerālprokuratūru mainīt savu nostāju un Latvijā ierosināt kriminālprocesu, lai lietu pārņemtu un sievieti paglābtu no Dānijas lēmuma izdot viņu tiesāšanai Dienvidāfrikā (DĀR). Cik pamatota bija kriminālprocesa ierosināšana, un kāpēc tas beidzās ar mīkstākiem sodiem, nekā noteikts krimināllikumā?
Iepakojuma depozīta ieviešanā lielākie strīdi par ietekmi sistēmas pārvaldīšanā
Sākusies cīņa par to kritēriju noteikšanu, pēc kuriem būs jāvadās Valsts vides dienestam (VVD), izvēloties potenciālo iepakojuma depozīta sistēmas operatoru. Šie kritēriji būs ierakstīti depozīta sistēmas darbības noteikumos, kuru projektu izstrādājusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) un kas sācis savu saskaņošanas ceļu starp ieinteresētajām pusēm.
Ar Covid-19 nesaistīto pacientu ārstēšana vēl ilgi būs apgrūtināta
Covid-19 laikā citas slimības nepazūd. Taču iespējas tikt pie ārsta drošības apsvērumu dēļ samazinājušās. Lai arī vizītes pie ārstiem un uz izmeklējumiem pakāpeniski atjauno, sekas vēl ilgi būs jūtamas. Ārsti jau novērojuši atsevišķus gadījumus, kad ierobežotā pieejamība un arī pacientu bailes šajā laikā meklēt palīdzību ārstniecības iestādēs atsaucas uz pacientu veselību un saasinās hroniskās slimības.
Uz ģenerālprokurora amatu 8 pretendenti. Kas viņi ir?
Šonedēļ noslēdzās pieteikšanās konkursā uz ģenerālprokurora amatu, jo Ēriks Kalnmeiers vasarā to atstās. Konkurence ir diezgan liela – astoņi pretendenti. Seši no tiem ir tiesu sistēmai piederīgas amatpersonas: pieci prokurori un viens tiesnesis. Atlikušie divi ir bijušie prokurori – Gunārs Kūtris, kurš bijis arī Satversmes tiesas priekšsēdētājs un Saeimas deputāts, un zvērināts advokāts Aldis Pundurs, noskaidrojis LTV raidījums “De facto”.
Par vardarbību audžuģimenē bērni sūdzējās vietējā bāriņtiesā un policijā. Nesadzirdēti
Pagājušā gada nogalē kļuva zināms par apsūdzībām pret kādu aizbildņu ģimeni par sistemātisku vardarbību pret bērniem, tajā skaitā bērnu seksuālu izmantošanu. Latvijas Radio raidījums „Atvērtie faili” atklāja, ka bāriņtiesa pievēra acis uz to, kas notiek. Bērni bija vērsušies arī vietējā policijā, un arī policija viņus neņēma galvā. Vardarbība tika pārtraukta tikai tad, kad bērni vērsās Rīgas policijā.
Vardarbība astoņu audžubērnu ģimenē: draudzene bāriņtiesā
Latvijas Radio raidījums „Atvērtie faili”, pētot lietu par vardarbību ģimenē ar astoņiem audžubērniem, vētīja arī bāriņtiesas lomu. Atklājās, ka bērni par vardarbību ziņojuši gan bāriņtiesai, gan vietējai policijai. Turklāt bāriņtiesas vadītāja esot bijusi audžumātes draudzene  un pašlaik turpina darbu citā bāriņtiesā. 
Vai Martins Gauss saka patiesību par investoru uzticību «airBaltic»?
Pēc “airBaltic” vadītāja Martina Gausa teiktā, pagājušā gada vasarā emitēto “airBaltic” obligāciju turētāji “mums ļoti uzticas”. Pēc “Melu detektora” pārbaudes noskaidrojās, ka šo obligāciju pašreizējās cenas tirgū – apmēram 70% no nomināla – liecina drīzāk par investoru šaubām, nevis uzticību. 
Vai jūs saslimsiet ar Covid-19? Atbildi var sniegt jūsu gēni
Jo vairāk cilvēku inficējas ar jauno koronavīrusu, jo dažādāki kļūst slimības Covid-19 simptomi. Tas, kā noritēs slimība un vai tā beigsies letāli, ir atkarīgs no pagaidām neizskaidrojamiem nosacījumiem. Zinātnieki mēģina noskaidrot, kāds iemesls ir tik būtiskām simptomu un slimības gaitas atšķirībām. Pēc vienas no versijām, atslēga slēpjas mūsu ģenētiskajās īpatnībās.
Kā ar Covid-19 cīnās dažādas veselības aprūpes sistēmas
Pandēmijas maksimumā attīstīto valstu veselības aprūpes sistēmas darbojas ar pārslodzi un bieži netiek galā ar to, kas jāpaveic. Covid-19 ir izgaismojis vājās vietas, licis mainīt prioritātes, sajaucis reitingus un devis iespēju salīdzināt, kura sistēma krīzes apstākļos darbojas visefektīvāk.
«De facto»: Banka pētījusi «Rīgas tirdzniecības ostas» riskus Lemberga sankciju dēļ
Pēc Ventspils mēra Aivara Lemberga, Ventspils brīvostas pārvaldes un dažu Lemberga vadīto biedrību iekļaušanas ASV sankciju sarakstā atsevišķi politiķi pauda satraukumu, ka sankcijas varētu skart arī Rīgas ostu. Par Lemberga interesēm Rīgas ostā savulaik viesnīcā “Rīdzene” runāja arī bijušais politiķis Ainārs Šlesers, kura ģimene tagad oficiāli ir starp uzņēmuma “Rīgas tirdzniecības ostas” (RTO) īpašniekiem. Lembergs savu saistību publiski vienmēr ir noliedzis, tomēr nesen RTO saiknes ar politiķi pētīja arī uzņēmumu apkalpojošā “Swedbank”, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”.
Atbalsts Covid-19 krīzes pārvarēšanai – audzē parādus un daudziem nepienākas
Valsts kasē pieejamā nauda un eirozonā veicinātā aizņemšanās ļāvusi Latvijas valdībai Covid-19 krīzes mazināšanai izcelties ar nepieredzētu dāsnumu, tomēr dažāda veida palīdzība pašlaik palielina mājsaimniecību un uzņēmumu parādus, turklāt liela sabiedrības daļa ielaistās ēnu ekonomikas un citu Latvijas īpatnību dēļ nevar saņemt palīdzību vai arī tā ir niecīga, vērtē LTV raidījums “De facto”.
Latvijā top mobilo telefonu rīki Covid-19 kontrolei. Ko tas nozīmē privātumam?
Covid-19 krīzē nu jau ne vien Āzijas valstīs, bet arī ASV un Eiropā arvien vairāk pieļauj tehnoloģiju izmantošanu cilvēku kontrolē un dienas gaitu izsekošanā. Valstis gan kopā, gan atsevišķi strādā pie jaunu mobilo telefonu lietotņu jeb aplikāciju un citu rīku izstrādes, kas ļautu uzraudzīt izolācijā esošos un atrast saslimušo kontaktpersonas; savu projektu pietikušas arī kompānijas "Apple" un "Google". Arī Latvijā jau notiek darbs pie šādu rīku izstrādes, vēsta Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums “De facto”.
Ko spēj sievietes pie varas Covid-19 pandēmijas laikā
Viena no vēl joprojām neatminētajām pandēmijas mīklām ir šāda – kāpēc ir valstis, kurās koronavīruss plaši plosās, bet citās, kuras dažkārt atrodas kaimiņos, epidēmija norit salīdzinoši viegli. Skaidrojumu meklējumos zinātnieki salīdzina dažādus parametrus, tostarp demogrāfiju un to, cik stingri ir ierobežošanas pasākumi, taču neviena versija pagaidām nesniedz pilnīgu atbildi. Amerikāņu žurnāla “Forbes” komentētāja piedāvājusi šī fenomena “feministisku” skaidrojumu, un šķiet, ka tas nav sliktāks par jebkuru citu.
«Mintos», «Twino» un citi: kā Covid-19 devis triecienu «fintech» un investoriem
Latvija – viens no Eiropas līderiem P2P kreditēšanā – nonākusi nozares krīzes epicentrā. Vairākas vietējās interneta platformas, kas piedāvāja ieguldīt naudu uz procentiem, pārtraukušas darbu. Dažos gadījumos, iespējams, iemesli ir krāpšanā, bet vīruss ir tikai iegansts. Tirgus līderis – kompānija “Mintos” – atzīst, ka iepriekšējā izaugsmes stratēģija nav aktuāla.
Covid-19 pandēmija: Kā pasaulei atcelt ierobežojošos pasākumus un palikt dzīvai
Eiropas Komisija (EK) šonedēļ publiskojusi savas rekomendācijas attiecībā uz ierobežojošo pasākumu atcelšanu Eiropas Savienībā, dažas Eiropas valstis jau sākušas šos pasākumus uzmanīgi samazināt. Taču no lielajām valstīm šāda pieredze ir tikai Ķīnai, bet globālā mērogā pandēmija vēl ir tālu ne tikai no beigām, bet arī no maksimuma. Pasaules atgriešanās pie normāla stāvokļa ir atkarīga arī no tā, kādas “atvēršanas” stratēģijas tiks izmantotas un cik saskaņotas starp valstīm tās būs.
Kāpēc ārstniecības iestādes kļuvušas par Covid-19 perēkļiem?
Covid-19 pandēmijas lielāko smagumu uz saviem pleciem iznes mediķi. Itālijā sērga ieguva katastrofas apmērus, kad par infekcijas perēkļiem kļuva slimnīcas. Lai no tā izvairītos, Latvijā valsts definējusi uzdevumu īpaši uzraudzīt ārstniecības iestāžu pacientus un personālu. Tomēr vairāk nekā 50 veselības aprūpes darbinieki jau ir saslimuši. Biežāk minētais infekcijas avots ir pacienti, kuri melo par savu veselības stāvokli un kontaktiem ar slimajiem. Taču ir arī citi iemesli. Iespējams, nevajadzīga varonība vīrusa perēkli iesējusi “ātrajā palīdzībā”. Daudzi mediķi slimnīcās strādā bez pienācīgiem aizsardzības līdzekļiem, un, kad viņi paši saslimst ar Covid-19, saņemt palīdzību izrādās teju neiespējami.
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt