Ziņu analīze
Jaunai sievietei nākas dzīvot pansionātā. Elvīra sistēmas apburtajā lokā
Tērvetes pansionātā Elvīra Vaitkeviča ir jaunākā iemītniece. Tur viņa dzīvo divus gadus – kopš 19 gadu vecuma. Vasarā Elvīrai būs 22 gadi. Avārijas dēļ viņa pirms trim gadiem nonāca ratiņkrēslā. Pansionātā nokļuva, kad par viņu vairs nevarēja parūpēties ģimene. Savukārt Saldus pašvaldībai, no kurienes nāk Elvīra, nav bijis ratiņkrēslam pieejama dzīvokļa.
Partiju finanses: šogad visdāsnāk atbalstītas «Saskaņa» un ZZS
Kopā vairāk nekā pusmiljonu eiro ziedojumos un biedru naudās kopš šī gada sākuma ir saņēmušas Latvijas partijas. Saskaņā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) uzturēto partiju finanšu datubāzi, visātrāk maciņi vismaz pagaidām pildās valstī un Rīgā pie varas esošajiem spēkiem. Visdāsnākie biedra naudu maksātāji ir partijai "Saskaņa", savukārt ziedotāji šogad visvairāk ir iecienījuši Zaļo un Zemnieku savienību (ZZS). "Saskaņas" sponsori lielā mērā ir saistīti ar Rīgas domi, savukārt ZZS – ar partijas politiķiem un to padotajiem, secināja Latvijas Televīzijas raidījums "De facto".
REPORTĀŽA: Bēgļiem Igaunijā lielāki pabalsti un vairāk iespēju mācīties valodu
Nevis visi vienkopus, bet izkliedēti pa pilsētām un ciematiem, kur atrod dzīvokli un apmaksā tā izdevumus – šādu politiku attiecībā uz Eiropas Savienības (ES) pārvietošanas programmā atceļojušajiem bēgļiem visnotaļ apzināti vēl samērā nesen piekopa Igaunija. Tagad šāda prakse ir mainīta, un ieviestas arī vēl dažas citas korekcijas.
Izraēla un Saūda Arābija: Vai ienaidnieki kļūs par draugiem?
Kopš kroņprinča Muhameda bin Salmana nākšanas pie varas 2017.gada jūnijā  Saūda Arābijā izmaiņas skārušas ne tikai ekonomisko un sociālo sfēru, bet arī ārpolitiku. Pēdējie notikumi attiecībās ar Izraēlu, tajā skaitā kroņprinča 2.aprīļa paziņojums, ka Izraēlai ir tiesības uz savu zemi, apvienojumā ar abu valstu augošo konfliktu ar Irānu liek uzdot jautājumu, vai konflikts ar Irānu novedīs pie Saūda Arābijas un Izraēlas attiecību uzlabošanās?
Nākamais ES budžets: nāksies diskutēt par kohēzijas naudas samazinājumu
Strauji tuvojas brīdis, kas sāksies pavisam konkrētas diskusijas par to, kā izskatīsies nākamais Eiropas Savienības (ES) daudzgadu budžets laikam no 2021. līdz 2028.gadam. Risināmo problēmu ir daudz – tajā lielu caurumu draud izraut Lielbritānijas izstāšanās, kas ir viena no lielākajām iemaksu veicējām bloka budžetā. Brīdī, kad naudas draud kļūt mazāk, vajadzību kļuvis vairāk, piemēram, būs jāfinansē arī Eiropas drošības fonds. Jautājumi ir - vai un kā aizlāpīt caurumu, vai dalībvalstīm būtu jāpalielina iemaksas vai nē, kurām jomām un par cik finansējumu nogriezt?
Amatpersonas biežāk soda par lūrēšanu datu bāzēs
Fizisko personu datu aizsardzības likums ikvienam iedzīvotājam ļauj divas reizes gadā bez maksas uzzināt, kādu informāciju valsts iestādes par viņu ir vākušas. Netiek atklātas ziņas, kuras saistītas ar policijas vai citas izmeklējošās iestādes sāktiem kriminālprocesiem, bet jebkurā gadījumā cilvēki šo iespēju izmanto reti. Taču pēdējo divu gadu laikā ir pieaudzis to amatpersonu skaits, kuras sodītas par darbam pieejamo datu bāžu izmantošanu personīgām vajadzībām.
Mazie novadi iztukšojas, bet labiekārtotu mitekļu jaunpienācējiem praktiski nav
Latvijas nelielajos novados praktiski nav labiekārtotu dzīvokļu – to secinājis Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "Aizliegtais paņēmiens", izpētot situāciju aptuveni 40 Latvijas novados, kuros iedzīvotāju skaits nepārsniedz 5000 un kur akūti nepieciešami jauni cilvēki, lai novads turpinātu pastāvēt. Latvijā ir vairāk nekā 100 novadi, un mazākajos iedzīvotāju skaits turpina samazināties.
«Rail Baltica» - pārbaudījums Baltijas valstu vienotībai
Lielākais infrastruktūras projekts Baltijas reģionā pēdējo 100 gadu laikā. Tā 870 kilometru garumā plānoto ātrgaitas dzelzceļa līniju, kas savienos Tallinu, Rīgu un Kauņu ar Poliju, sauc „Rail Baltica” projekta īstenotāji. Politiķi stāsta, ka “Rail Baltica” projekts ir iegājis fāzē, kurā atpakaļceļa vairs nav. Tomēr pēdējo mēnešu laikā “Rail Baltica” mediju virsrakstos biežāk nonācis ieviesēju konfliktu dēļ.
«Dīzeļgeita» Latvijā nav beigusies; videi nodarīto kaitējumu nerēķinās
Kamēr ASV ir vienošanās par milzīgām soda naudām, mašīnas tiek vāktas auto kapsētās un no Vācijas nāk ziņas par dīzeļdzinēju automašīnu ierobežošanu, Latvijā "dīzeļgeita" it kā ir pieklususi, un daži arī atviegloti nopūšas, ka mūsu dīzeļi pagaidām ir drošībā. Lai gan pagājuši divi gadi, joprojām nav zināms, cik Latvijā ir dīzeļauto, ar kuriem ražotājs “Volkswagen” manipulēja, lai radītu iespaidu, ka to izmešu daudzums ir mazāks nekā patiesībā. Toties ir skaidrs, ka videi nodarīto kaitējumu Latvijā negrasās aprēķināt – normatīvie akti to viegli izdarīt neļauj, turklāt krāpšanā iesaistīto auto daudzumu atbildīgās iestādes neuzskata par lielu un norāda, ka sodu aprēķināšanas metodikas radīšana būtu nesamērīgi dārgs process.
«Melnā Pantera» – kultūras un politikas ciešā saikne
Viena no 2018. gada nozīmīgākajām filmām ir "Marvel Melnā Pantera". Tā ir ne tikai komerciāli veiksmīga, bet arī ļoti politiska filma. "Melnā Pantera" ir pirmais piemērs dominējošajā Holivudas kultūrā, kas piedāvā futūristisku un atšķirīgu skatu uz Āfriku.
Smagi slimos bērnus «sistēmā» mēdz ievietot pašu vecāki
Pētot smagi slimo bērnu likteņus, Latvijas Radio secina, ka daļa bērnu „sistēmā” nonāk, būdami pusaudži vai īsi pirms pilngadības sasniegšanas. Valsts sociālās aprūpes centros uz vecāku iesnieguma pamata ilgstošā aprūpē patlaban atrodas 94 pusaudži.
Ārvalstu studentu demogrāfiskais sprādziens Latvijā. Izskaidrots sešās grafikās
Šobrīd jau katrs desmitais students Latvijā ir no ārvalstīm, liecina jaunākais Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavotais augstākās izglītības pārskats par 2017. gadu. Vai pēdējo gadu laikā pieredzētais ārvalstu studentu demogrāfiskais sprādziens skāris ikvienu Latvijas augstskolu, vai arī krējumu nosmēlušas vien dažas augstskolas? Sešās grafikās izskaidrosim, no kurām valstīm un kurās augstskolās šobrīd un iepriekšējos gadus koncentrējušies ārvalstu studenti Latvijā, kā arī cik konkurētspējīgas ir mūsu augstskolas Rietumeiropas, NVS un Āzijas tirgos.
Smagi slimo bērnu vecāki: izjusti ārstu mudinājumi atstāt bērnus «sistēmai»
Katram otrajam „sistēmas bērnam” ir veselības problēmas un katram piektajam arī invaliditāte smagu saslimšanu dēļ. Lai gan institūcijās ievietoto bērnu kļūst mazāk, slimo bērnu skaits tikai pieaug. Bērni ilgstošas aprūpes centros nonāk arī uzreiz pēc dzimšanas. Uzzinot par dažādām smagām veselības problēmām, vecāki mēdz no viņiem atteikties.
Līdzšinējam nerezidentu banku biznesa modelim pienācis gals
Ceturtdaļgadsimtu nerezidentu apkalpošana ir bijusi viens no vaļiem, uz kuriem savu biznesu balsta Latvijā reģistrētās bankas. Ne gluži visas, bet daļa no tām – pilnīgi noteikti. Cauri Latvijā reģistrēto banku kontiem plūst miljardi, bet lielāko nerezidentu banku īpašnieku vārdi allaž gozējušies Latvijas bagātāko cilvēku saraksta galvgalī. Par šī biznesa interesēm bez īpašas kautrības iestājušies politiķi. Tagad šis bizness strauji grimst.
Taksistiem oficiāli uzrāda tikai vienu darba nedēļu mēnesī
Ja spriestu pēc oficiālajām Valsts ieņēmumu dienesta (VID) datu bāzēm, taksometra vadītājs strādā vidēji vienu nedēļu mēnesī, algā saņemot aptuveni 140 eiro, izpētījis Latvijas Televīzijas raidījums “de facto”. Būtībā tas nozīmē, ka taksometru nozarē lielākā daļa vadītāju oficiāli strādā 1/4 daļu no slodzes. Ņemot vērā, ka VID vidējo algu nozarē aprēķina pēc visu kompāniju iesniegtajiem datiem, daļai taksistu nostrādāto stundu nav pat tik daudz.
Eksperti: Putins kļūs par Krievijas «ajatollu»
Formāli Vladimirs Putins nevar ieņemt Krievijas prezidenta amatu ilgāk par sava 4.termiņa beigām, 2024.gadu, un šobrīd aiz Kremļa sienām kaļ plānus – kādā veidā viņam palikt  Krievijas vadoņa lomā, no Maskavas ziņo LTV raidījums “de facto”.
Situācija pansionātā «Rauda» uzlabojas; problēmu netrūkst arī citur
Situācija pansionātā "Rauda" ir nedaudz uzlabojusies, tomēr problēmu aizvien netrūkst, pēc šonedēļ notikušās pārbaudes secinājis Tiesībsarga birojs. Taču tieši šis pansionāts pērn nonāca daudzu iestāžu redzeslokā. Tomēr arī daudzviet citur nepilnību netrūkst. Nevalstiskās organizācijas akcentē, ka visa sociālās palīdzības sistēma un pansionātu darbība ir smagnēja un nav radīta pansionātu iedzīvotāju dzīves uzlabošanai.
Jaunākie
Populārākie
Interesanti