«Re:Check» pārbauda: Vai valsts iekasē nodokli no ziedotās naudas labdarībai?

Neilgi pirms Ziemassvētkiem sociālajos medijos plaši izplatījās apgalvojums, ka ziedojumā labdarības akcijā "Eņģeļi pār Latviju" iekļauts pievienotās vērtības nodoklis. 

«Re:Check» pārbauda: Un vai valsts iekasē nodokli no naudas ziedojumiem labdarībai?
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Es kaut ko nesaprotu.. "Eņģeļi pār Latviju" ziedo bērniem 1,46 un iekļauts PVN valsts varai…. Nopietni? Tauta ziedo slimiem bērniem plus valsts varai?! Roka vienkārši neceļas paņemt telefonu." Tā teikts ierakstā, ar kuru dalījās vairāki tūkstoši cilvēku. Komentāros daudzi piebalsoja, ka valsts ņem PVN no bērnu asarām, ka ieturēt nodokli no ziedojumiem ir amorāli, ka to dara, lai palielinātu ierēdņu algas un uzturētu deputātus.

Vai, zvanot uz labdarības tālruni, tiešām jāmaksā nodoklis? "Re:Check" lūdza skaidrojumu Bērnu slimnīcas fondam, kas kopā ar partneriem organizē akciju "Eņģeļi pār Latviju". Stāsta fonda pārstāve Linda Anna Dāldere: "Bērnu slimnīcas fondam pašam no saņemtajiem ziedojumiem nodokļi, tostarp PVN nav jāmaksā un mēs neieturam nekādas papildu izmaksas no ziedojumiem. Bet tad, ja ziedotājs izvēlas ziedot ar telefona zvanu, tad no viņa samaksātās summas nelielu daļu, nepilnus 15 centus ietur telefona sakaru pakalpojuma sniedzējs "Tet". Šajā ieturētajā summā ietilpst arī pievienotās vērtības nodoklis."

Fonds šīs izmaksas ņem vērā un publiski norāda tikai gala summu, ko izmantos bērnu vajadzībām. Taču ziedot iespējams arī citos veidos bez starpniekiem – piemēram, ieliekot skaidru naudu akcijas ziedojumu kastītēs veikalos vai ar pārskaitījumu fonda un tā partneru interneta lapās. 

Tātad no pašiem ziedojumiem ne PVN, ne citi nodokļi nav jāmaksā un viss saziedotais nonāk līdz mērķim – bērniem ar dažādām veselības problēmām.

Nesen līdzīgi maldinoši apgalvojumi tika izplatīti par fondu Ziedot.lv, kas arī vāc naudu dažādiem labdarības mērķiem un ir partneris sabiedrisko mediju akcijā "Dod pieci!". Gan toreiz, gan tagad šādu ierakstu pirmavots bija "Facebook" lapas, kas regulāri izsmej valsts amatpersonas un noniecina valsts varu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti